МАЛА БРИГА ЗА НАШ ЈЕЗИК НА КиМ: Представљен зборник САНУ о истраживању српских народних говора на Космету
ПРОУЧАВАЊЕМ угрожене српске језичке баштине на Косову и Метохији, као својим примарним научним интересовањем, активно се бави мало истраживача, од којих су два у осмој деценији живота, упозорио је у уторак сарадник Института за српски језик САНУ, професор доктор Радивоје Младеновић.

Радивоје Младеновић / Фото Танјуг
- Институције које би требало да се баве проучавањем језичке баштине, укључујући оне на КиМ, не показују агилност која је пожељна и очекивана с обзиром на то да су у непосредном контакту са говорима - оценио је Младеновић на трибини Библиотеке САНУ посвећеној приказивању зборника Института "Резултати досадашњих и правци будућих истраживања српских народних говора КиМ" (2021), а преноси Танјуг.
Зборник је настао на основу истоименог скупа одржаног у САНУ у октобру 2019. године, главни уредник издања је Зоран Кнежевић, а уредници су Младеновић и Предраг Пипер (1950-2021).
Младеновић је навео да је осмишљено проучавање српске језичке баштине, које би требало бити основни циљ Института за српску културу у Приштини-Лепосавићу, "потпуно занемарено". Према његовим речима, у тој установи "деценијама нема ниједног формираног истраживача језичке баштине", док на Филозофском факултету у Приштини, привремено у Косовској Митровици, наставници који су природом свог предмета упућени на истраживања народних говора "углавном се не баве овим дијалекатским простором". Додао је да ситуација није добра ни у институцијама САНУ.
Како је навео, после егзодуса 1999. године читаве области КиМ су остале без српског становништва, па је српски дијалекатски простор знатно смањен јужно од реке Ибар, док северно опстаје у повољнијим околностима.
Говорећи о зборнику, академик Александар Лома је рекао да су сваком од дијалеката на КиМ - косовскоресавском, призренскојужноморавском и зетскосјеничком - посвећени посебни прилози.
СИТУАЦИЈА НА ТЕРЕНУ МНОГО ГОРА
ЛОМА је из Зборника издвојио реферат Митре Рељић "који отвара очи о невеселој данашњици српских дијалеката на КиМ али пружа и неке смернице за будућност":
- Сведочи да се српски језик у самопроглашеној Републици Косово на сваки начин маргинализује а да наша држава не предузима оно што би било у њеној моћи да се томе супротстави, да је реална демографска слика када је реч о броју Срба повратника у селима знатно гора од званичне.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)