МАЛА БРИГА ЗА НАШ ЈЕЗИК НА КиМ: Представљен зборник САНУ о истраживању српских народних говора на Космету
ПРОУЧАВАЊЕМ угрожене српске језичке баштине на Косову и Метохији, као својим примарним научним интересовањем, активно се бави мало истраживача, од којих су два у осмој деценији живота, упозорио је у уторак сарадник Института за српски језик САНУ, професор доктор Радивоје Младеновић.

Радивоје Младеновић / Фото Танјуг
- Институције које би требало да се баве проучавањем језичке баштине, укључујући оне на КиМ, не показују агилност која је пожељна и очекивана с обзиром на то да су у непосредном контакту са говорима - оценио је Младеновић на трибини Библиотеке САНУ посвећеној приказивању зборника Института "Резултати досадашњих и правци будућих истраживања српских народних говора КиМ" (2021), а преноси Танјуг.
Зборник је настао на основу истоименог скупа одржаног у САНУ у октобру 2019. године, главни уредник издања је Зоран Кнежевић, а уредници су Младеновић и Предраг Пипер (1950-2021).
Младеновић је навео да је осмишљено проучавање српске језичке баштине, које би требало бити основни циљ Института за српску културу у Приштини-Лепосавићу, "потпуно занемарено". Према његовим речима, у тој установи "деценијама нема ниједног формираног истраживача језичке баштине", док на Филозофском факултету у Приштини, привремено у Косовској Митровици, наставници који су природом свог предмета упућени на истраживања народних говора "углавном се не баве овим дијалекатским простором". Додао је да ситуација није добра ни у институцијама САНУ.
Како је навео, после егзодуса 1999. године читаве области КиМ су остале без српског становништва, па је српски дијалекатски простор знатно смањен јужно од реке Ибар, док северно опстаје у повољнијим околностима.
Говорећи о зборнику, академик Александар Лома је рекао да су сваком од дијалеката на КиМ - косовскоресавском, призренскојужноморавском и зетскосјеничком - посвећени посебни прилози.
СИТУАЦИЈА НА ТЕРЕНУ МНОГО ГОРА
ЛОМА је из Зборника издвојио реферат Митре Рељић "који отвара очи о невеселој данашњици српских дијалеката на КиМ али пружа и неке смернице за будућност":
- Сведочи да се српски језик у самопроглашеној Републици Косово на сваки начин маргинализује а да наша држава не предузима оно што би било у њеној моћи да се томе супротстави, да је реална демографска слика када је реч о броју Срба повратника у селима знатно гора од званичне.

УМРО СРПСКИ ПЕВАЧ: Прославио се у познатом такмичењу
ДАНАС је преминуо певач Бранислав Банда, чувени поштар из такмичења „Никад није касно“.
21. 05. 2025. у 16:24

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДАЛИБОР ЈЕ НАЈВИШИ ЧОВЕК У СРБИЈИ: Стопало му дуго скоро пола метра, а ево колико је он висок (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈВИШИ човека Србије Далибор Мицић постаје све познатије име света филма и маркетинга.
20. 05. 2025. у 13:28
Коментари (0)