МАЛА БРИГА ЗА НАШ ЈЕЗИК НА КиМ: Представљен зборник САНУ о истраживању српских народних говора на Космету

Танјуг

26. 04. 2022. у 22:10

ПРОУЧАВАЊЕМ угрожене српске језичке баштине на Косову и Метохији, као својим примарним научним интересовањем, активно се бави мало истраживача, од којих су два у осмој деценији живота, упозорио је у уторак сарадник Института за српски језик САНУ, професор доктор Радивоје Младеновић.

МАЛА БРИГА ЗА НАШ ЈЕЗИК НА КиМ: Представљен зборник САНУ о истраживању српских народних говора на Космету

Радивоје Младеновић / Фото Танјуг

- Институције које би требало да се баве проучавањем језичке баштине, укључујући оне на КиМ, не показују агилност која је пожељна и очекивана с обзиром на то да су у непосредном контакту са говорима - оценио је Младеновић на трибини Библиотеке САНУ посвећеној приказивању зборника Института "Резултати досадашњих и правци будућих истраживања српских народних говора КиМ" (2021), а преноси Танјуг.

Зборник је настао на основу истоименог скупа одржаног у САНУ у октобру 2019. године, главни уредник издања је Зоран Кнежевић, а уредници су Младеновић и Предраг Пипер (1950-2021).

Младеновић је навео да је осмишљено проучавање српске језичке баштине, које би требало бити основни циљ Института за српску културу у Приштини-Лепосавићу, "потпуно занемарено". Према његовим речима, у тој установи "деценијама нема ниједног формираног истраживача језичке баштине", док на Филозофском факултету у Приштини, привремено у Косовској Митровици, наставници који су природом свог предмета упућени на истраживања народних говора "углавном се не баве овим дијалекатским простором". Додао је да ситуација није добра ни у институцијама САНУ.

Како је навео, после егзодуса 1999. године читаве области КиМ су остале без српског становништва, па је српски дијалекатски простор знатно смањен јужно од реке Ибар, док северно опстаје у повољнијим околностима.

Говорећи о зборнику, академик Александар Лома је рекао да су сваком од дијалеката на КиМ - косовскоресавском, призренскојужноморавском и зетскосјеничком - посвећени посебни прилози.

СИТУАЦИЈА НА ТЕРЕНУ МНОГО ГОРА

ЛОМА је из Зборника издвојио реферат Митре Рељић "који отвара очи о невеселој данашњици српских дијалеката на КиМ али пружа и неке смернице за будућност":

- Сведочи да се српски језик у самопроглашеној Републици Косово на сваки начин маргинализује а да наша држава не предузима оно што би било у њеној моћи да се томе супротстави, да је реална демографска слика када је реч о броју Срба повратника у селима знатно гора од званичне.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу

ДОМАЋИНУ Новаку Кривокапићу из Смрдуше медвед је у среду убио вола тешког 700 килограма, а његове комшије кажу да од тада нико не сме да изађе из куће да дивља звер не би и њима пресудила.

05. 04. 2025. у 10:49

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНЕ БРОЈКЕ ИЗ СВЕТА ХОКЕЈА: Рус исписао историју (ВИДЕО)