ВЕЋА УЛАГАЊА ЗА БОЉЕ ЗЕМЉИШТЕ, ВАЗДУХ И ВОДУ: Министарка заштите животне средине за "Новости" о пројектима и решавању еколошких проблема

В. Н.

28. 04. 2022. у 11:00

НЕАДЕКВАТНО управљање отпадом, дивље депоније, отпадне воде и аерозагађење, које је посебно изражено током грејне сезоне, највећи су еколошки проблеми у Србији.

ВЕЋА УЛАГАЊА ЗА БОЉЕ ЗЕМЉИШТЕ, ВАЗДУХ И ВОДУ: Министарка заштите животне средине за Новости о пројектима и решавању еколошких проблема

Чишћење Потпећког језера, Фото Министарство за заштиту животне средине

Питали смо Министарство заштите животне средине шта је до сада урађено и какви су планови за наредни период како би се решили ови вишедеценијски проблеми.

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић каже за "Новости" да је прошле године покренут замајац инвестиција у области животне средине, захваљујући којима ће у наредних пет година еколошка слика Србије бити значајно боља.

- Колико смо озбиљни у намери да решимо вишедеценијске еколошке проблеме, најбоље говори то што је буџет министарства које водим у 2021. години повећан за 50 одсто у односу на претходну годину, а у овој години је повећан још 20 одсто у односу на 2021. За непуне две године у ову област је уложено више него икад. Решавали смо горуће проблеме, а паралелно са тим направили смо јасан план и динамику за наредни период. У Србији се први пут системски ради на изградњи еколошке инфраструктуре, што је од изузетног значаја за квалитет живота и подизање стандарда заштите животне средине - рекла је Вујовићева.

Санација депоније у Богатићу, Фото Министарство за заштиту животне средине

Говорећи о еколошким проблемима који су решени њеним доласком на чело ресора заштите животне средине, Вујовићева наводи да је санирана и рекултивисана депонија Стањевине у Пријепољу, која је 40 година била ругло и "еколошка бомба" на обали реке Лим.

- Након уклањања велике количине отпада из Потпећког језера, поставили смо и ланчанице на реци Лим, како се више не би поновила еколошка катастрофа која нас је задесила почетком прошле године. Завршили смо санацију депоније Прелићи у Чачку, у току је озелењавање, а у наредном периоду план је да се на том месту изгради парк. Санирали смо и депонију Совљак у општини Богатић, која се налазила у близини приватних кућа и производње здраве хране, а завршавамо и санацију депоније у Трстенику. Прошле године смо очистили 500 дивљих депонија у нашој земљи. За неке од очишћених локација министарство је обезбедило и видео-надзор како би се спречило поновно одлагање отпада на тим местима - нагласила је министарка.

Према њеним речима, у току је и изградња трансфер-станица у Новој Вароши, Петровцу на Млави и Књажевацу. Паралелно са тим, интензивно се ради на завршавању пројектно-техничке документације за изградњу модерних регионалних и рециклажних центара у Ваљеву, Сомбору, Новој Вароши и Ужицу, као и у Пироту, Сремској Митровици, Рашкој и Пожаревцу.

- Управљање отпадом један је од највећих еколошких проблема у Србији и посвећени смо његовом решавању. Изградњом регионалних центара биће комплетирана инфраструктура за управљање и третман отпада по савременим стандардима за више од 50 градова и општина - рекла је министарка.

Депонија Стањевине после санације, Фото Министарство за заштиту животне средине

Она је додала да је имплементација циљева Зелене агенде међу приоритетима, а најбољи доказ да је Србија на правом путу јесте отварање преговарачког поглавља 27 - Животна средина и климатске промене, у оквиру Кластера 4, у преговорима са Европском унијом.

Министарка је истакла да је током прошле године усвојено шест закона, међу којима и дугоочекивани Закон о климатским променама, и додала да ће Србија наставити да усклађује регулативу са ЕУ прописима.

Уз подршку министарства реализовани су и пројекти за очување земљишта у 43 локалне самоуправе, што ће бити настављено и ове године. Она је навела да ће се и ове године интензивно радити на чишћењу Србије од дивљих депонија које загађују земљиште, ваздух и водотокове. За уклањање сметлишта и постављање видео-надзора држава ће издвојити 100 милиона динара.

Од великог значаја су, како је рекла, и пројекти за чистији ваздух који су, након три јавна конкурса, успешно спроведени у више од 50 градова и општина у 2021. години.

- Мењали смо котларнице у јавним установама и градским топланама у Косјерићу, Ваљеву, Новом Пазару, Лесковцу, Кули и другим градовима и општинама. Обезбедили смо и субвенције за грађане, како бисмо их подстакли да замене своја ложишта и почну да користе еколошки прихватљивије енергенте. Пројекте за замену индивидуалних ложишта реализовали смо у Ужицу, Новом Пазару, Нишу и другим локалним самоуправама у којима постоји проблем прекомерног загађења. Захваљујући средствима министарства, у прошлој години Србија је постала богатија и за више од 150.000 нових садница - рекла је Вујовићева.

Радови на санацији депоније у Трстенику, Фото Министарство за заштиту животне средине

Пројекти за чистији ваздух настављају се и у овој години. Путем јавних конкурса, градовима и општинама додељено је 450 милиона динара, и то за замену котлова у објектима јавне намене, ложишта у домаћинствима и пројекте пошумљавања.

- Бољи квалитет ваздуха остаје наш главни приоритет. Конкурсе смо већ спровели и ускоро креће реализација пројеката у готово 60 локалних самоуправа.

Ову годину ће, како је додала, обележити и почетак изградње канализационе мреже и првих постројења за прераду отпадних вода, која су у плану у 26 локалних самоуправа.

- Министарство које водим наставиће да спроводи зелене пројекте у градовима и општинама широм Србије, како бисмо у сваком месту подизали квалитет животне средине, а тиме и квалитет живота грађана. Чиста и здрава Србија залог је за будуће генерације, али и циљ који удруженим снагама можемо да остваримо - поручила је Вујовићева.

Ирена Вујовић, Фото Министарство за заштиту животне средине

КОТЛАРНИЦЕ ПРЕЛАЗЕ НА ГАС

ВЛАДА Србије подржала је и изградњу нове гасне котларнице у Смедереву, која ће грејати више од 15.000 квадрата стамбеног и пословног простора. Такође, у току је реализација капиталног пројекта у Крагујевцу, где се мења комплетна котларница у градској топлани, која ће од следеће грејне сезоне, уместо угља и мазута, користити гас. У склопу овог пројекта биће санирана и депонија са 40.000 тона пепела, што ће, према речима министарке Вујовић, у великој мери смањити аерозагађење у Крагујевцу.

Уклањање историјског отпада, Фото Министарство за заштиту животне средине

ИЗ ФАБРИКА 5.000 ТОНА ОПАСНОГ ОТПАДА

ГОВОРЕЋИ о резултатима ресора на чијем челу се налази, министарка Ирена Вујовић посебно је нагласила да је током 2021. уклоњено око 5.000 тона опасног историјског отпада из фабрика у стечају. Он се, како је навела, први пут чисти до нултог стања, за разлику од ранијих година, када је уклањан само парцијално.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за Новости открива какво нас време очекује следеће недеље

ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за "Новости" открива какво нас време очекује следеће недеље

СРБИЈУ је захватио топлотни талас какав се не памти, а јуче је у нашој земљи био најтоплији дан са максималним температурама од 36 до чак 42 степена.

17. 07. 2024. у 15:24

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

ОЧЕКУЈЕ се да ће немачке власти у среду одобрити буџет за 2025. у коме ће 4 милијарде евра бити издвојено за војну подршку Украјини, уместо 8 милијарди у 2024, преноси Ројтерс, позивајући се на нацрт документа.

17. 07. 2024. у 11:27

Коментари (0)

СКАНДАЛ! Песме о терористичкој ОВК пуштене на стадиону  пред утакмицу Борца (ВИДЕО)