ЖИВОТ ЈЕ ДА СЕ ЖИВИ: Болесни Ирац путује бициклом преко Београда до Истанбула
СЕДАМДЕСЕТПЕТОГОДИШЊИ Ирац Мајкл Крејг Гредвел дошао је на бициклу у Београд.

Фото: Принтскрин РТС
На пут је кренуо још у септембру, дунавском рутом од Шварцвалда до Црног мора. Није ни спортиста ни туриста, него жели својом вожњом свету да скрене пажњу на оболеле од ретке неуролошке Гехригове болести.
Болест је Мајклу дијагностификована пре две године, али се не предаје. Можда више не може да говори, али још може да вози бицикл. Комунуцира тако што све своје одговоре и питања пише на таблету.
- Живот је да се живи. Желим да живим. И охрабрим друге, поготово у сличним ситуацијама, да учине исто. Желим да живим довољно дуго да видим лек. Зар не бисмо сви - пита Мајкл.
Како није успео да се укључи у истраживачки програм за ову врсту болести, одличио је да се за будућност бори на други начин - вожњом бицикла. Жели да разбије предрасуде о људима које је задесила ова болест.
- То је медитација, док се возим, упијам околину. Размишљам о поезији, свом животу, успоменама подстакнутим тим тренутком. Понекад је баш узбудљиво - додао је.
Небојша Милић прати Мајкла на овом путовању. Спојила их је заједничка пријатељица која снима документарни филм о Мајклу. Како каже, фасциниралала га је његова борбеност, ентузијазам и кондиција. Један дан је на бициклу прешао чак 80 километара.
- Ја мислим да сам много научио, мени је стварно, морам да кажем привилегија, мало смо га овде укључили у неке како да кажем локалне приче, каже - Осећам се као међу својом родбином, а и он је нас на неки начим довео у ту позицију јер то његово искуство на путу, где се, са ким се све срео - рекао је Небојша.
Планирано је да последња станица буде Истанбул. Након кратког предаха у Београду, за који каже да је живописан, упутио се ка Ђердапу.
Препоручујемо

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)