УГОВОРИ НА ТРИ ГОДИНЕ? Решавање статуса истраживача на факултетима кроз измене закона

Б. Б.

20. 05. 2022. у 20:53

ИЗМЕНАМА Закона о науци и истраживањима требало би коначно да буде решен статус истраживача који раде пројекте на факултетима. У Ректорату УБ у петак је одржан први састанак радне групе, која је предложила да се правним одредбама дефинише да истраживачи могу радити и на факултетима, а не само на институтима као што је сада, као и да се уговори потписују на период од три године и то највише два пута.

УГОВОРИ НА ТРИ ГОДИНЕ? Решавање статуса истраживача на факултетима кроз измене закона

Фото Танјуг

Ипак, да би ови предлози били правно уобличени, морају добити "зелено светло" свих надлежних академских инстанци.

Према речима проф. др Бранислава Боричића, проректора УБ, суштина проблема је да су они тренутно запослени противно одредбама Закона о раду, који прописује да истраживачи могу радити само на институтима, а не и на факултетима. До сада су потписивали уговоре на одређено два пута на годину дана, а неки од њих раде и по десет година.

Декан Медицинског факултета, проф. др Лазар Давидовић је на последњој седници Сената УБ истакао да ова високошколска установа има проблем јер су истраживачи најавили да ће тужити факултет због неисплаћеног новца за превоз и топли оброк.

- Истраживачи који су на факултетима налазе се у тешкој ситуацији, потписују уговоре на годину дана, па је сваки децембар за њих упитан да ли ће бити бирани или не - истиче проф. др Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду. - Сматрају да њихово бирање треба да буде на одређени временски период, као и за звања, на четири до пет година. Сваке године, они су неизвесној ситуацији која доводи до стреса, ремети им свакодневни живот, јер не могу да подигну кредит или да нешто планирају, а укупно их је око 1.500 у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!