ЧЕТВРТО ШЕСТ УШЛО У АНАЛЕ ТРЕЋЕ ГИМНАЗИЈЕ: Из једног одељења чак четворо ученика примљено на иностране престижне универзитете
ОДЕЉЕЊЕ 4/6 природно-математичког смера остаће уписано у аналима Треће београдске гимназије. Чак четири ученика наставиће школовање на универзитетима у Америци и Европи.
У квоту од пет одсто одабраних од десетине хиљада пријављених из целог света ушли су Вина Кришнараџ (Принстон), Михајло Стојковић (Стенфорд), Стефан Ћулафић (Брисел) и Огњен Радоман (Нотингем). Од 28 ученика у одељењу, 27 је одличних, један врлодобар и 16 вуковаца.
Поносна разредна Биљана Тубић, професорка историје, истиче да је ово одељење њен сертификат да је исправно то што ради. Ипак, открива нам да је у почетку било малих проблема и притужби колега на њене ђаке. Одмах је реаговала и сазвала родитељски састанак. Саопштила је да, ако се не буду понашали по правилима школе, биће "исељени" по одељењима. Родитељи су је подржали.
- Све се тада променило, постали су одељење коме не фали одговорности, интелекта, шарма и лепоте - прича професорка Тубић. - Они су од почетка школске године имали само 835 изостанака, што је мање од најмањег броја које има одељење прве године. Посматрам их као целокупну личност. Израсли су у одговорне младе људе који, пре свега, имају свој став и то ме радује. Ако им нешто не одговара, они кажу. Не можете да очекујете да неко од њих изађе са часа и залупи врата, да не долази 10 часова и дође и одговара. Они су ту увек, развили су одговорност. Ако имају одговорност према настави, школи, према другима сада са 18 и 19 година, биће и одговорни студенти, партнери, родитељи, ћерке и синови. Одговорни чланови друштва.
Један од разлога сјајног успеха који постижу ђаци ове гимназије је што су, како су нам рекли, професори увек ту за њих. Да им помогну, објасне, одговоре на питање, отклоне дилему. Сложни су у оцени да имају превише предмета, од којих су неки беспотребни, с обзиром на њихова интересовања за даље школовање.
- Понекад нас је оптерећивао велики број предмета, али већина нас се фокусирала на оно што нас интересује, а то су углавном предмети важни за природно-математички смер - каже Ана Милинковић. - Размишљала сам да ли да школовање наставим негде у иностранству, већ неколико година поред енглеског и шпанског, учим и немачки, али за сада је моја одлука да останем у Београду. Покушаћу да упишем ФОН или ЕТФ, знам да су ти наши факултети цењени и у иностранству, а видећемо где ће ме одвести даље академско школовање.
Према речима разредне Тубић, за свој рад је имала пуну подршку родитеља. Никад нико од њих није дошао да моли за оцену, нити се бунио због лоше оцене, изостанка, критике. Чак су сугерисали да буде и строжа. То је, можда, и порука за друге родитеље да њихова деца нису увек баш најбоља и да нису за све криви професори и школа. Јер све, ипак, полази из куће.
ДРУГАЧИЈИ СИСТЕМ ОБРАЗОВАЊА
- УПИСАО сам Универзитет у Нотингему, компјутерске науке - каже Огњен Радоман. - Не сналазим се најбоље у нашем образовном систему, мислим да је у Енглеској бољи, мањи је стрес, а више може да се научи. Требало би да постоје селектовани предмети, да свако може да изабере оно што га интересује. Ко планира да упише компјутерске науке, мислим да га не занима биологија или хемија. Битна је опширност образовања, а градиво које није стриктно за смер који неко жели да упише требало би сажети.
Вина Кришнараџ је рођена у Америци, па је одлучила да се тамо врати. Уписала је Универзитет Принстон, а жели да студира физику и астрофизику.
- Наставићу школовање на Факултету за економију и бизнис у Бриселу, смер бизнис, админстрација и менаџмент - наводи Стефан Ћулафић. - Код нас је томе сличан једино ФОН, али сматрам да није довољно добар из те области.
НАЈТРАЖЕНИЈА
ТРЕЋА београдска гимназије је годинама најтраженија и места има само за најбоље. Тако је, прошле године, на природно-математичком смеру, последњи уписани ученик имао чак 94,78, што је највећи број поена који је био потребан за упис у неку од гимназија. Доња граница за друштвено-језички смер била 91,15 бодова.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)