МИНИМАЛАЦ КАСКА 9.000 ЗА КОРПОМ: Синдикати траже преговоре о цени рада два пута годишње
ОКО 400.000 радника у Србији живи на минималцу. Њихов број повећало је и то што поједине фирме које сарађују са Украјином, због тренутне ситуације, запослене шаљу на плаћене одморе.
Овај износ од 201 динара по радном сату, "договорен" је још прошлог септембра, а економске околности од тада су се знатно промениле, инфлација захуктала, а синдикати су од Владе затражили да се о минималцу преговара два пута, а не једном годишње.
- У септембру 2021. смо преговарали са Владом и послодавцима и тражили да се изједначи минимална потрошачка корпа, која је тада била око 40.000 динара, са минималцем.
Нажалост, тврди Михајловић, они тада нису били на истој страни, па је Влада сама донела одлуку да најнижи износ за пун фонд радних сати буде 35.012 динара, што је у том тренутку било чак 16 одсто испод минималне потрошачке корпе.
По рачуници синдиката, минималац је већ сада за 24 одсто мањи од минималне потрошачке корпе која је око 44.000 динара.
- Најнижи гарантовани износ прима између 350.000 и 400.000 радника и они тешко могу да опстану са новцем који приме на месечном нивоу - каже наш саговорник. - Треба преговарати, а синдикати морају да инсистирају да минималац не сме да буде нижи од потрошачке корпе.
Предлог синдиката је да се минималац усклађује у децембру за наредних шест месеци, а онда у јуну за следећих шест. Ни послодавци начелно немају ништа против таквог начина и сматрају да је то реално и могуће.
До сада је по закону уређено да се једном годишње, до 15. септембра, договори износ. Међутим, корекција минималне цене рада два пута годишње могла би да буде велики проблем за послодавце који су ионако оптерећени поскупљењем енергената, али и осталим трошковима производње.
- То није само питање добре воље, јер је и фирмама све што стиже као сировина из увоза знатно скупље него што је било. С једне стране је то проблем, а с друге ако се појача притисак да се повећа зарада, онда ће многе фирме престати да раде и послодавци ће бити у грдним проблемима - сматрају у Унији послодаваца Србије.
НАЈВИШЕ ХЛЕБА И КРОМПИРА
У МИНИМАЛНОЈ потрошачкој корпи највише има хлеба и кромпира, остало је све минимално. Недостојно је, сматрају синдикати, да у њој имамо 200 грама лимуна, 300 грама спанаћа и да нема краставца. Минимална корпа за фебруар је 42.154 и скупља је за 397 динара од претходне, док је у односу на исти месец 2021. године већа за чак 9,9 одсто.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)