ПРОФЕСОРИМА СРПСКИ ЈЕЗИК МАТЕРЊИ: Настава лингвистике и књижевности биће квалитетнија са предавањима изворних говорника
ОСНИВАЊЕ Лектората за српски језик у Љубљани веома је важно не само за унапређење односа и сарадње Србије и Словеније него и за решавање статуса тог лектората и у другим деловима света, оценила је за "Новости" деканка Филозофског факултета у Новом Саду проф. др Ивана Живанчевић Секеруш поводом установљења те институције.

Фото: Филозофски факултет
Она је, ове недеље у словеначком главном граду, са деканком љубљанског Филозофског факултета, професорком Мојцом Шламбергер Брезер, потписала уговор о сарадњи према којем се први пут у Словенији отвара лекторат за српски језик.
- Колеге из Љубљане се радују отварању лектората за српски језик и препознали су његову важност и значај за даљу сарадњу - истакла је професорка Живанчевић Секеруш и додала да је познавање и разумевање језика и културе гарант за стабилност добрих односа у овом делу Европе.
На Филозофском факултету Универзитета у Љубљани, како је напоменула, већ традиционално, деценијама се изучавају српска књижевност и српски језик. Поменула је, као примере, професора Владимира Осолника, професорку Ђурђу Стрсоглавец, професорку Татјану Балажиц Булц и друге.
- Али, веома је важан изворни говорник језика, који ће обезбедити директну везу две културе, две државе, два народа - нагласила је наша саговорница.
И на новосадском Филозофском факултету се већ дуго изучавају и словеначки језик и словеначка књижевност, подсетила је она нагласивши да тај факултет Универзитета у Новом Саду има изврсне стручњаке и познаваоце словеначког језика, књижевности и културе, као и одличну вишедеценијску сарадњу са Филозофским факултетом Универзитета у Љубљани. О томе, каже, сведоче бројни заједнички текући пројекти и они одраније, као и билатерални споразуми.
У дугим преговорима који су претходили потписивању споразума о оснивању лектората за српски језик у Љубљани, учествовали су и представници Министарства спољних послова и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
- Надамо се да ће овај модел послужити за решавање статуса лектората за српски језик, књижевност и културу и другде у свету, јер су то важне стратешке позиције за бављење културном дипломатијом - поручила је деканка Филозофског факултета у Новом Саду.
УГОВОР НА ЧЕТИРИ ГОДИНЕ
ПРЕМА потписаном уговору, српска страна ће да изабере и да финансира рад лектора, а словеначка ће тај избор да одобри и да му обезбеди одговарајући фонд часова, услове за рад, као и промоцију нових студијских предмета, који ће укључивати српски језик и књижевност. Лекторат је основан на четири године, а након тог рока уговорне стране могу да обнове уговор, наведено је у том документу.
Препоручујемо

ЗА СВАКИ ПЕДАЉ: НАТО је већ распоредио 40.000 војника око Русије - стиже појачање
16. 06. 2022. у 13:49 >> 14:04

ЛИСТА НАЈГОРИХ ИМЕНА ЗА БЕБЕ: Ова четири су популарна у Србији
16. 06. 2022. у 10:56 >> 10:57

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)