КО РАЗУМЕ, ЈАВИЋЕ СЕ: Вршчанин Дејан Максимовић сакупио више од стотину потпуно неразумљивих "кућних" огласа, од 1987. до 1996.

Ј. Ј. БАЉАК

25. 06. 2022. у 11:00

У ВРЕМЕ када није било локалних новина и телевизија и када интернета није било ни на помолу, а камоли у масовној употреби, људи су своје суграђане о разним стварима обавештавали путем ручно писаних порука, које су постављали у прозоре, качили на тарабе, капије, улазна врата зграда...

КО РАЗУМЕ, ЈАВИЋЕ СЕ: Вршчанин Дејан Максимовић сакупио више од стотину потпуно неразумљивих кућних огласа, од 1987. до 1996.

Фото Приватна архива

Многи од тих огласа били су комичног садржаја, нечитко написани или са многобројним граматичким и словним грешкама, па су неретко изазивали подсмех пролазника, а потенцијалне купце доводили у забуну. Све је личило на систем: ко дешифрује и разуме - јавиће се, или ко препозна да се нуди оно за чим трага контактираће са оглашивачем.

Написати оглас "примам ученице на стан" на празној кутији од лекова и то ставити у прозор, није био баш најбољи маркетиншки потез. Или су били готово потпуно неразумљиви попут оног: "Мељам стан за кућу, продајем теве НNЈЕУ у бој са 7 канаља, 1 за 130 динара, 516 до 20 на теслу". Исто тако, ни оглас који је направљен од исечених слова из новина, по угледу на анонимна писма која су се некада слала, није уливао много поверења. Али, такви натписи су заиста постојали. Управо о томе сведочи јединствена колекција Вршчанина Дејана Максимовића.

Он је од 1987. до 1996. године сакупио више од стотину аутентичних "кућних" огласа и других ручно написаних порука, које данас имају двојаку вредност - осим што подсећају на заборављени начин оглашавања, указују и на то да се некада није марило за ефекат који ће ти огласи имати, као што је то данас случај.

Фото Дејан Максимовић

- Овакви "кућни" огласи су до пре три деценије постојали широм Србије и већина је имала исте словне грешке. Мешали су људи "ч" и "ћ" или наопако писали ћирилично слово "и" и латинично "н", али оно што је било специфично само за вршачке оглашиваче је то што су углавном сви неправилно писали "за продаји". Да је то био својствен изговор само у нашем граду потврђује и оглас на мађарском језику, који, када се преведе, гласи управо тако - прича Максимовић за "Новости".

Због нечитког рукописа, неке од тих порука наш саговорник ни после 30 година не може да дешифрује, па ове огласе сматра својеврсним социолошким феноменом тадашњег друштва.

Фото Дејан Максимовић

- Иако се људи сада бесплатно оглашавају у новинама и на интернету, и данас се, спорадично, на вршачким улицама могу видети ручно писани огласи. Приметно је, међутим, да на њима нема толико граматичких грешака. Свест људи се променила, а и ниво образовања - закључује Максимовић.

Фото Дејан Максимовић

ХИТ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

МАКСИМОВИЋЕВА необична збирка је још током деведесетих година 20. века пронашла пут до широке јавности. На позив тадашњег управника вршачке "Конкордије", у тој згради је приредио изложбу свих ручно писаних огласа и порука, које је као младић скидао са туђих капија и прозора, излога продавница, дискотека, школа... Сада је најзанимљивије примере објавио на друштвеним мрежама, где су постале хит, па његови бројни пратиоци безуспешно покушавају да дешифрују шта на њима пише.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

МОЖЕШ ЛИ ДА ПОНОВИШ ТО ШТО СИ РЕКАО? Гвардиола остао у шоку кад је чуо за Халанда