ПОМОЋ ТРЕБА ЗА 60.000 ДЕЦЕ: Један стручњак предводи тим који ради са сваким родитељским паром

В. Ц. С.

28. 06. 2022. у 10:15

ЧАК 60.000 деце у Србији суочава се са развојним ризицима и потешкоћама, показују подаци Уницефа.

ПОМОЋ ТРЕБА ЗА 60.000 ДЕЦЕ: Један стручњак предводи тим који ради са сваким родитељским паром

Фото З. Јовановић

Поређења ради, прошле године рођено је око 62.000 беба, а претпрошле 61.000. Дакле, цела једна генерација.

- Две трећине ове деце, уз благовремено откривање проблема и рану подршку, може достићи вршњаке - каже Јелена Зајегановић, руководилац програма за рани развој у Уницефу. - Код нас постоји проблем касног откривања, зато је битно смањивање фактора ризика у најранијем периоду и подршка родитељима.

Марија Милић, медицинска сестра - васпитач у предшколској установи "Нада Наумовић" у Крагујевцу, истиче да је у прве три године дететовог живота његов развој најинтензивнији и да је зато битно рано откривање потешкоћа, попут одсуства говора или поремећаја пажње. Ту су и деца са инвалидитетом, а један број њих одраста и у сиромаштву и нестимулишућем окружењу.

Бројни су проблеми са којима се породице са оваквом децом суочавају и зато су оне ове године у фокусу пројеката које подржава Уницеф.

Према речима проф. др Шпеле Голубовић са Катедре за специјалну едукацију и рехабилитацију Медицинског факултета у Новом Саду, од самог рођења детета родитељи су суочени са изневереним очекивањима, страхом, осећајем несигурности:

- Није необично да кажу како им додатни стрес представља то што немају адекватне информације о развоју свог детета, не знају како да тумаче неко његово понашање или шта да очекују у даљем развоју. Информације које добијају од различитих стручњака понекад их збуњују. Бивају суочени и са бројним додатним обавезама, попут одлазака код терапеута у различите установе, трагањем за другим решењима...

Изостанак правовремене подршке може бити последица недовољне повезаности система здравствене и социјалне заштите и предшколског образовања, па су родитељи принуђени да сами трагају за помоћи која им је потребна. У том лутању могу бити невидљиви за неки од система, а услуге су доступније у великим градовима.

Да би се ово превазишло, до сада су у шест општина и градова формирани тимови који пружају подршку породицама. У још 13 градова тимови ускоро почињу са радом, а очекује се да се у свих 25 округа успоставе центри за рану интервенцију при развојним саветовалиштима.

 

РАД У ВРТИЋУ

Како објашњава Зајегановић, фокус ће сада бити на породици:

- Један од чланова тима, практичар, биће задужен за рад са одређеном породицом, остали ће се укључивати. Биће остварена тесна сарадња са предшколском установом, па родитељ више неће доводити дете код стручњака, већ ће место за добијање подршке бити тамо где дете расте и учи, у кући и вртићу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за Новости открива какво нас време очекује следеће недеље

ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за "Новости" открива какво нас време очекује следеће недеље

СРБИЈУ је захватио топлотни талас какав се не памти, а јуче је у нашој земљи био најтоплији дан са максималним температурама од 36 до чак 42 степена.

17. 07. 2024. у 15:24

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

ОЧЕКУЈЕ се да ће немачке власти у среду одобрити буџет за 2025. у коме ће 4 милијарде евра бити издвојено за војну подршку Украјини, уместо 8 милијарди у 2024, преноси Ројтерс, позивајући се на нацрт документа.

17. 07. 2024. у 11:27

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ БЕСНА: Погинуо Дмитриј Адајев