СРПСКИ ПОКЛОНИЦИ ПРЕПЕШАЧИЛИ 1.100 КМ ДО ВРХА АТОСА: Репортер "Новости" део преображенског ходочашћа на Свету Гору (ФОТО)
НОЋНИ ветар је доносио звук звончића и куцкања пешачких штапова о камен из правца три звездице које су се лагано приближавале врху дивовске купе Атоса окруњене блиставим сазвежђима.
У тами су била невидљива обличја људи који су се мукотрпно пењали по кршевитим пешачким серпентинама. Видело се само блистање лампи којима су осветљавали стрме стазе.
Под светиљкама-звездицама стигла су три српска поклоника у поноћ уочи празника Преображења, до истоименог храма на врху Атоса, после 82 дана пешачења од Београда, преко Газиместана и Грачанице, до Свете Горе.
- Од 28. маја прешли смо 1.100 километара до нашег духовног Монт Евереста, Свете Горе. Обишли смо 132 цркве, манастира, испоснице и три српска војничка гробља. Учинили смо то ради Бога и здравља и напретка наших породица, јер верујемо да је боље имати тврде жуљеве на петама него тврдо срце. У крсном ходу је дуже од три недеље учествовало 48 људи, али су због обавеза или болести многи били принуђени да одустану. На Свету Гору, у Хиландар, ушло нас је шесторица, а под врх Атоса су стигла четворица. Нама тројици је пресвета Богородица дала да дођемо до врха и причестимо се, јер да није ње, овакви какви смо, не бисмо стигли ни до Авале - испричао нам је Хаџи Милан Иванковић, председник удружења "Видовданско ходочашће".
ЗАСТАВЕ
МОНАСИ манастира Велике Лавре, којима припада црквица Преображења на врху Атоса ове године нису у њој организовали преображенску литургију, јер је по манастирима и келијама поново зваладала корона. То није спречило стотине ходочасника да изађу на врх Атоса, где су са великог крста скинуте златна застава Ромејског царства и плаво бели-грчки барјак, као да корона утиче и на њих. Као и тешким временима у прошлости, на врху Свете Горе барјаке су развили православни народи који су је спасавали у време османске окупације, Срби и Молдавци.
Он је 2006. са благословом патријарха Павла утемељио чувено српско поклоњење, крсни ход од Београда до Газиместана. Од 2016. са благословом патријарха Иринеја поклоњење је продужено до Хиландара, а патријарх Порфирије је благословио продужетак до преображенског врха Свете Горе.
Иванковић не жели личну промоцију. Пристаје на разговор само због тога што репортер "Новости" извештава о Атосу са његовог врха, где стиже као и сви други поклоници планине на којој се, по православном предању, осећа иста божанска енергија као и на библијском Тавору.
- Ко се не попне на Атос, не може да разуме ни зашто људи овде долазе, а још мање зашто се увек враћају - каже Иванковић. - Није све могуће исказати речима. Треба доћи у Богородичин врт, видети и осетити "други Тавор".
О томе је сведочио и планинарски водич Драган Павловић, који је више од 1.000 Срба извео на Атон, врх Атоса.
- Сваки долазак на Свету Гору је искушење, увек се појаве неки проблеми који покушавају да нас спрече да дођемо на Атос, од оних административних око уласка, до малодушности. После многих долазака уверен сам да те препреке нису случајне, већ да се постављају пред људе да би их победили и преобразили се. Био сам на многим планинама широм света, али само сам Атос осетио као гору Преображења. Ко једанпут дође, увек се враћа. Мени је ово 26. посета Светој Гори, а на врху сам био 18 пута. Повезаност са Атосом се преноси кроз генерације. Са нама је брат Мирко Ивановић, стари поклоник који је сада дошао са 15-годишњим сином Веселином, који је готово истрчао на врх Атоса - испричао је Павловић.
Поклоници Богородичиног крсног хода, који предводи Хаџи Милан Иванковић, привлаче пажњу јер уз ранчеве на плећима и пешачке штапове у рукама 1.100 километара носе око врата иконе Богородице: Краснице, Млекопиталенице, Тројеручице, Путеводитељице и часне крстове. На челу колоне је масивна икона Пећке Богородице Краснице, тешка неколико килограма и украшена стотинама звончића који се весело оглашавају. Када осетите тежину у рукама или о врату, ствари не изгледају весело, нарочито када се има у виду да поклоници дневно прелазе око 20 километара.
Најстарији ходочасник Богородичиног крсног хода, који се већ трећу годину заредом после 1.100 километара пешачења пење са часним крстом на планински врх висок 2.033 метра је Хранислав Петковић.
- Имам 75 година и само Бог зна како успевам да дођем довде - признаје Петковић. - Једноставно, желим да дођем и та жеља ме носи.
ПУТЕВИ ИСКУШЕЊА
ДО врха Свете Горе, од нулте тачке на нивоу мора до 2.033 метара надморске висине долази се из више праваца, од којих ниједан није лак. Највише поклоника креће из луке Скита Свете Ане, најстаријег на Светој Гори.
Они који су спремни на већа искушења крећу на стрми успон кроз испосничку Каруљу, а репортер "Новости" је одабрао пут којим се најређе иде, кроз дивљу област светогорске пустиње под именом Керасија, где је у избама - келијама живело неколико последњих истинских пустињака.
Трећи и најмлађи проклоник који је ове године прешао дуги ходочаснички пут је Иван Крстановски, али ни он не изгледа као спортски тип, као ни његова поклоничка сабраћа. Они кажу да их не покреће жеља за такмичењем са другима, већ за савладавањем својих слабости и малодушности кроз напор. До врха Свете Горе, чији оштри крш сече и тврде гојзерице, српски поклоници Богородичиног крсног хода стигли су у гуменим папучама навученим преко дебелих вунених плетених чарапа.
Старинска вера се на Атосу показује као много снажније "мотивационо гориво" него стероиди.
- Једноставно, ми током целог крсног хода постимо и изговарамо Христову молитву, то је све. Бог уређује остало. Он нам даје снагу, као и свим оним непокорнима Србима кроз векове који су у џеповима отпора чували и одржавали српски дух.
ДРУГИ ТАВОР
НА библијској планини Тавор, у Израелу, по новозаветном предању Христ се приказао први пут ученицима у божанском облику, као чиста светлост. У православном свету, Атос се сматра другом планином на којој се могу осетити такве "божанске енергије", а стари српски поклоници нису могли стећи титулу хаџије (од грчког хагиос - светост, поклоник светог места), ако поред Јерусалима нису посетили и Атос. Поклоњење у Светој земљи називало се "велики хаџилук", а на Атосу "српски хаџилук".
Ове године монаси Велике лавре, којима припада црквица Преображења на врху Атоса, нису организовали литургију, јер се у манастиру поново појавила корона. То није спречило стотине ходочасника, међу којима највише Румуна, затим Грка, Срба и Молдаваца, да изађу на врх Свете Горе. На великом металном крсту, симболу Атоса, нису се вијорили уобичајене златна застава Ромејског царства и плаво бели-грчки барјак, као да корона утиче и на њих. Симболично, као раније у тешким временима, на врху Свете Горе барјаке су развили православни народи који су је спасавали у време османске окупације, Срби и Молдавци.
О угледу српских поклоника - пешака на дуге стазе, најбоље сведочи податак да молдавски владика, који је упркос корони одржао преображенску литургију на врху Атоса, није желео да започне поноћно богослужење, на молдавском и црквенословенском, док се нису прикључили Хаџи Милан и српски поклоници. Богослужење верника и свештеника у планинарским јакнама, које су уместо свећа осветљавале чеоне лампе, а уместо тамјана кадио хладан ноћни ветар, претворило је небо изнад Атоса у најлепшу куполу огромног храма Свете Горе.
- Добро нам је овде бити, како рече апостол Петар на Тавору - радосно је прошапутао Хаџи Милан.
Препоручујемо
"НАРОД БЕЗ ХИЛАНДАРА НЕ БИ БИО ТО ШТО ЈЕСТЕ": Вулин у посети Светој Гори (ФОТО)
06. 08. 2022. у 12:53
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СТРОГО ПРАВИЛО У ДОМУ ПОПОВИЋА: Сузана и кућној помоћници забранила једно
САША Поповић тренутно време проводи у свом дому на Бежанијској коси окружен најмилијима у своја четири зида.
18. 01. 2025. у 15:23
Коментари (1)