ПРВА ХРИСТОВА ЦРКВА ДЕЛУЈЕ ЗАКОНСКИ: У Србији регистровано више од 20 мање познатих верских заједница

Р. ДРАГОВИЋ

06. 09. 2022. у 09:36

НАПАД на вернике Прве Христове цркве Београд, у коме су теже повређене три особе није мотивисан верском нетрпељивошћу - потврђено је "Новостима" у овој верској заједници. Реч је о изолованом инциденту, будући да се ова црква током деценија деловања у Србији није сусретала са нападама, нити непријатностима.

ПРВА ХРИСТОВА ЦРКВА ДЕЛУЈЕ ЗАКОНСКИ: У Србији регистровано више од 20 мање познатих верских заједница

Фото: С. Ј. М.

Тројица припадника ове верске заједнице са повредама збринути су, а један је јуче отпуштен на кућно лечење. Остали су углавном доброг здравственог стања, али су задржани у болници. Њих је у канцеларији седишта цркве у београдској Улици Адмирала Гепрата 14 у недељу напао Илија Н. (39), коме је одређено полицијско задржавање. Он је наоружан ножем ушао у зграду Прве Христове цркве, где је у канцеларији избо двојицу, од четири особе присутне у том тренутку. Убрзо га је савладала и привела полицијска патрола.

- Нападач је наш бивши верник, а инцидент се догодио у тренутку његовог нервног растројства. Његова главна мета био је један од присутних у канцеларији, али су у окршају и метежу повређени и остали. Жао нам је због инцидента, али напад нико није очекивао - објашњавају за "Новости" у Првој Христовој цркви.

Ова верска заједница део је Еванђеоске цркве у Србији, која делује по закону и уписана је у Регистар цркава и верских заједница, који води Министарство правде. Под њеним окриљем делује 45 цркава, чија су седишта широм Србије - у Београду, Новом Саду, Руми, Зрењанину, Суботици, Нишу, Врању, Краљеву... Овом црквеном "конфедерацијом" руководи Црквени одбор.

У Првој Христовој цркви негирају лоша искуства са било киме и наглашавају да се њихово учење заснива на Светом писму.

- Деценијама делујемо у Србији, а како је основа наше вере Свето писмо, наше учење није супротстављено ниједном хришћанском учењу, укључујући православље и католичанство. Бавимо се хуманитарним радом, а наша црква преко своје кухиње помаже егзистанцију особа из рањивих и маргиналних група, што такође носи одређени ризик - објашњавају у овој верској заједници.

Прва Христова црква Београд, као и Еванђеоска црква у Србији, под чијим кровом делује, део су такозваних малих верских заједница. У Регистру Министарства правде је 36 организација, а поред традиционалних (СПЦ, Римокатоличка црква, протестанти, Исламска и Јеврејска заједница), као и препознатљивијих евангелиста, баптиста, Јеховиних сведока и осталих, уписано је двадесетак тзв. малих верских заједница. Све оне делују према закону, који забрањује деструктивна учења и она која су противна моралу, здрављу и јавној безбедности грађана.

Без обзира на то, ове верске организације сусрећу се са јавном дискриминацијом па и инцидентима, јер их део широке јавности поистовећује са деструктивним сектама.

НА СПИСКУ И РОМИ И БУДИСТИ

У РЕГИСТРУ верских заједница уписане су Христова црква браће, Слободна црква Београд, Заветна црква Сион, Унија реформног покрета адвентиста седмог дана, Харизматска заједница вере... На званичном списку су и будисти - Будистичка верска заједница Нићирен-Даишонин, као и Тхеравада будистичка заједница. Међу последње уписаним верским заједницама је Прва ромска хришћанска црква у Србији.

ПСИХИЈАТРИЈСКО ВЕШТАЧЕЊЕ

БЕОГРАЂАНИН Илија Н. (39), који се сумњичи да је у недељу у Улици адмирала Гепрата избо двојицу верника биће послат на психијатријско вештачење како би се утврдило да ли је у тренутку напада био свестан оног што ради. Очевици инцидента кажу да је у тренутку привођења деловао нервозно и психички нестабилно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕЛИКИ ПОВРАТАК: Катарина Томашевић поново у српском рукомету