О СТАКЛУ ДА УЧЕ У ПАРАЋИНУ: Полазници ће упознати технике ецовања, израде монограма...
ОД стотину пријављених учесника из целог света, председништво Међународног комитета за стакло Уједињених нација (УН), у оквиру обележавања Међународне године стакла доделило је грант Завичајном музеју Параћин и Институту за креативно предузетништво и иновације за реализацију програма о стакларству.
Реч је о пројекту Creativ Glass LAB осмишљеном ради ревитализације стакларства не само у Параћину - граду стакла, већ и у читавој Србији.
- Тиме што нам је одобрен пројекат добили смо потврду међународне заједнице и ветар у леђа за наставак рада у овој области. Крајем септембра у оквиру пројекта биће одржане радионице, а све те активности су у оквиру иницијативе "Дигитално стакло Србија" коју су Завичајни музеј и Институт за креативно предузетништво покренули прошле године да би заштитили и ревитализовали стакларство кроз креативно предузетништво, дигиталну уметност и савремено обликовање стакла - објашњава Бранислав Стојановић, директор Музеја у Параћину.
По речима кустоса Тијане Пешић, на радионицама које ће трајати два дана заинтересовани ће моћи да науче технике ецовања, као и да осмисле и направе чашу са личним монограмом.
- Око дизајна помоћи ће им уметница Сара Масникоса. Другог дана, уз подршку "Римејк студија" из Београда, полазници ће научити како се ради редизајн стаклених предмета - каже Пешићева.
"ДИГИТАЛНО СТАКЛО СРБИЈЕ"
РАДИОНИЦЕ које ће се одржати крајем септембра само су прве активности којима параћински Музеј започиње обележавање Међународне године стакла. Планирана је и изложба у оквиру платформе "Дигитално стакло Србије", док ће до краја године, кроз пројекте које је финансијски подржало Министарство културе, уследити презентација елабората за очување стакларства и стакларске традиције као нематеријалног културног наслеђа и објављивање монографије "Параћинско стакло".
Она објашњава и да су се монограми појавили још пре нове ере на кованицама новца. То су симболи од најчешће два или три слова личног имена, а у време монархија служили су за обележавање различитих личних предмета. Врхунац популарности монограма био је током 18. и 19. века. Стакларске радионице су тада често осмишљавале породичне монограме и они су се израђивали најчешће техником ецовања. Почетком 20. века та техника је била посебно популарна у "Српској фабрици стакла" у Параћину, па се на више од сто модела чаша и боца могу наћи различите декорације настале ецовањем.
БИЛИ СТРУЧЊАЦИ И ЗА ИБЕРФАНГ
НИЈЕ случајно Међународни комитет за стакло УН одабрао Параћин као једно од места где ће се обележити Година стакла. У овом граду је 1907. основана Српска фабрика стакла, која је током прошлог века у свету била позната по производњи пресованог и дуваног стакла. Осим тога, правила је и врло редак производ од кристалног стакла - иберфанг (састоји од два или више слојева стакла различитих боја), који се израђивао само у неколико стаклара у Европи. Почетком 2013, нажалост, угашена је и последња пећ за ручну обраду стакла.
Препоручујемо
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)