О СТАКЛУ ДА УЧЕ У ПАРАЋИНУ: Полазници ће упознати технике ецовања, израде монограма...
ОД стотину пријављених учесника из целог света, председништво Међународног комитета за стакло Уједињених нација (УН), у оквиру обележавања Међународне године стакла доделило је грант Завичајном музеју Параћин и Институту за креативно предузетништво и иновације за реализацију програма о стакларству.

Фото Завичајни музеј Параћин
Реч је о пројекту Creativ Glass LAB осмишљеном ради ревитализације стакларства не само у Параћину - граду стакла, већ и у читавој Србији.
- Тиме што нам је одобрен пројекат добили смо потврду међународне заједнице и ветар у леђа за наставак рада у овој области. Крајем септембра у оквиру пројекта биће одржане радионице, а све те активности су у оквиру иницијативе "Дигитално стакло Србија" коју су Завичајни музеј и Институт за креативно предузетништво покренули прошле године да би заштитили и ревитализовали стакларство кроз креативно предузетништво, дигиталну уметност и савремено обликовање стакла - објашњава Бранислав Стојановић, директор Музеја у Параћину.
По речима кустоса Тијане Пешић, на радионицама које ће трајати два дана заинтересовани ће моћи да науче технике ецовања, као и да осмисле и направе чашу са личним монограмом.
- Око дизајна помоћи ће им уметница Сара Масникоса. Другог дана, уз подршку "Римејк студија" из Београда, полазници ће научити како се ради редизајн стаклених предмета - каже Пешићева.
"ДИГИТАЛНО СТАКЛО СРБИЈЕ"
РАДИОНИЦЕ које ће се одржати крајем септембра само су прве активности којима параћински Музеј започиње обележавање Међународне године стакла. Планирана је и изложба у оквиру платформе "Дигитално стакло Србије", док ће до краја године, кроз пројекте које је финансијски подржало Министарство културе, уследити презентација елабората за очување стакларства и стакларске традиције као нематеријалног културног наслеђа и објављивање монографије "Параћинско стакло".
Она објашњава и да су се монограми појавили још пре нове ере на кованицама новца. То су симболи од најчешће два или три слова личног имена, а у време монархија служили су за обележавање различитих личних предмета. Врхунац популарности монограма био је током 18. и 19. века. Стакларске радионице су тада често осмишљавале породичне монограме и они су се израђивали најчешће техником ецовања. Почетком 20. века та техника је била посебно популарна у "Српској фабрици стакла" у Параћину, па се на више од сто модела чаша и боца могу наћи различите декорације настале ецовањем.
БИЛИ СТРУЧЊАЦИ И ЗА ИБЕРФАНГ
НИЈЕ случајно Међународни комитет за стакло УН одабрао Параћин као једно од места где ће се обележити Година стакла. У овом граду је 1907. основана Српска фабрика стакла, која је током прошлог века у свету била позната по производњи пресованог и дуваног стакла. Осим тога, правила је и врло редак производ од кристалног стакла - иберфанг (састоји од два или више слојева стакла различитих боја), који се израђивао само у неколико стаклара у Европи. Почетком 2013, нажалост, угашена је и последња пећ за ручну обраду стакла.
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)