МОЈ УНУК НОСИ ИМЕ ПРАДЕДЕ МАКСИМА: Радослав Стојановић из Сиднеја, син првог јунака у нашој традиционалној акцији, говори за "Новости"

Милена Марковић

27. 09. 2022. у 11:43

КАД обичан, сасвим обичан човек пробуди дива у себи, несвестан да је див од рођења, то је чудесно одређење.

МОЈ УНУК НОСИ ИМЕ ПРАДЕДЕ МАКСИМА: Радослав Стојановић из Сиднеја, син првог јунака у нашој традиционалној акцији,  говори за Новости

ПОНОСНИ Радослав Стојановић (у средини) са унуком Максимом у наручју, ћерком Амелом и сином Марком, Фото Приватна архива

Даровано посебнима. Онима, са невидљивим ореолом који засија, тек, кад сазнамо да су били спремни да себе жртвују за друге. Заложе најдрагоценије: сопствени живот.

Ово је прича о Максиму Стојановићу, првом подвижнику из наше традиционалне акције.

Најлепше у српском новинарству, икада. Акције у славу живота. Ово је прича о електричару из Скопља који је, у страшном земљотресу, у пролеће 1963. године, спасао хиљаде људи.

Када је земља прокључала, када се све рушило и нестајало, кренули су пожари. Претила је додатна катастрофа, да у ватри изазваној електричном струјом изгори и оно што је претекло рушилачком таласу.

Максим Стојановић (први здесна) прима награду у првој акцији "Најплеменитији подвиг године", Фото Архива

Био је дежурни тог несрећног дана у командном центру електродистрибуције за цео град на Вардару. Али, и за поједине делове Македоније. Од силине удара, зграда центра је у трену постала рушевина. Командној просторији приступ је био немогућ. Максим Стојановић је знао само једно: ако искључи струју, зауставиће пожаре. Како се пробити до командне табле, а све је затрпано. Грабио је напред, а земља је још подрхтавала. Затрпавала га, а он се подизао. Чуо је повике који су га пратили до краја живота.

- Не, Максиме, неее! Стани, човече, погинућеш. Не сахрањуј самога себе...

Домогао се некако, те, несрећне контролне табле, повукао главни прекидач и пао.

Кад се земља смирила, извукли су га онесвешћеног.

- Куку Максиме, затвор ћеш да заглавиш јер си оставио Скопље без струје - шалили су се спасиоци.

Максим у Београду, Фото Архива

Умало да се тако и догоди. Тадашњи, такозвани, републички органи заиста га умало нису казнили. Али, "Новости" су пренеле вест: Јунак са Вардара спасао Скопље од нових жртава.

Београд је реаговао. Максим је постао херој. Тако је, на примеру овог пожртвованог младог човека (имао је тада 28 година), утемељена сада већ култна акција "Новости" - "Најплеменитији подвиг године".

Са овом причом идемо у сусрет Максимовом сину Радославу Стојановићу. Мејл, из наше редакције, путује у Сиднеј. Тамо живе Максимови потомци. Отишли су, попут многих, путем, неког бољег живота.

- Велику радост сте ми учинили. Пробудили најлепше успомене на оца, мада оне у мом срцу живе. И, живеће вечно - одговорио нам је Радослав, син Максимов.

- За њега су Београд и "Новости" били светлост. Стално је о томе причао. Мислим, да му је то признање враћало снагу и у тренуцима када се гасио.

Реченица, па три тачке. Чинило нам се да су ове тачке сузе. Саме сузе.

Фото Принтскрин

Пише нам Радослав да је очев подвиг, у неку руку, подизао њега и његовог брата. Да су они на очевом примеру подизали и своју децу.

- Заветовао нас је да будемо људи - преноси нам Радослав.

- Оправдали смо његово поверење. Судбина која га је узвисила, пример коме се поклонила цела тадашња Југославија, а све захваљујући "Новостима", не обавезује само нас његове потомке, него и васколики свет да добро дело живи. Да је изнад нације. Вере. Свега материјалног. Верујем, без обзира на све ово што нас погађа и дели, само се доброта умножава. Ми, Стојановићи, у име те доброте и нашем најмлађем потомку, мом унуку, дали смо име Максим. По славном прадеди.

На радном столу сина првог подвижника "Новости", наше је издање, књига "Златни људи", коју су "Новости" штампале поводом пете деценије Подвига.

- Често је прелистам и, чини ми се да све те људе однекуд познајем. Пратим сваку вашу акцију и питам се колико је тешко жирију да међу свим тим племенитим људима одабере најплеменитијег - пише нам Радослав.

- Стицајем околности мој отац је био први. Стицајем несрећних околности које недре јунаке. Оне, који своје животе, делове тела, своју имовину залажу да помогну другима.

Фото Википедија

Нажалост, многи од њих остају непознати. На срећу, "Новости" многе и осветле. И то је ваш подвиг. Подвиг "Новости" да су истрајале све ове деценије, негујући најузвишеније људске вредности.

Скопље после стравичног потреса 26. јула 1963. године, Фото Принтскрин

УСКОРО ДОЛАЗИ У БЕОГРАД

РАДОСЛАВ Стојановић, син првог подвижника "Новости" у традиционалној акцији нашег листа, ускоро ће допутовати у Београд. Град који је волео његов отац. Град који он воли и у коме би желео да остане. До краја да остане.

- Једва чекам сусрет са вољеним градом, али и са вашом редакцијом - поручио нам је.

- Добро дошли - одговорили смо.

ВОЛЕО БИХ ДА ИМАМО ТУ ПЛАКЕТУ

КАДА је мој отац проглашен најплеменитијим Југословеном, тада није додељивана плакета за "Подвиг" - подсећа Радослав.

- Волео бих да је сада у нашој кући имамо, као трајну успомену на његово дело.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

PRIRODNO REŠENJE ZA KAŠALJ: Poslušajte savet lekara i rešite problem koji utiče na kvalitet života