У БЕОГРАД СТИГЛА ЕКСКЛУЗИВНА ГРАЂА: Краљевска Влада у Лондону 1942. одржала помен стрељаним ђацима

В.Ц.С.

21. 10. 2022. у 13:29

СРПСКИМ историчарима ускоро ће бити доступна изузетно вредна, до сада непозната историјска грађа, која показује да је крајем новембра 1942, у Лондону, југословенска краљевска Влада у егзилу одржала прву државну комеморацију у спомен на жртве крагујевачког покоља, посебно децу, 21. октобра 1941.

У БЕОГРАД СТИГЛА ЕКСКЛУЗИВНА ГРАЂА: Краљевска Влада у Лондону 1942. одржала помен стрељаним ђацима

Фото: Музеј жртава геноцида

Музеј жртава геноцида је до ових докумената дошао преко најновије аквизиције и јавност обавестио симболично, на дан када се обележава спомен на покољ у крагујевачким Шумарицама, када су припадници Вермахта у садејству са љотићевцима извршили масовна стрељања цивила, међу којима и више стотина средњошколаца.

Овај корпус грађе садржи информацију о одржавању помена и комеморације, њен програм и говоре југословенских и иностраних званичника. Из садржаја грађе сазнаје се да је помен одржан 22. октобра 1942. у грчком православном храму у Лондону. Црквени обред служио је прота Живојин Ристановић, уз саслужење грчког архимандрита Вирваса. Помену су присуствовали југословенски краљ Петар Други, председник краљевске Владе Слободан Јовановић са свим члановима Владе, као и многобројне званице. У проповеди прота Ристановић је дирљивим и бираним речима указао на сву трагедију крагујевачке "крваве жетве".

Прва званична државна комеморација "ђацима виших разреда крагујевачке гимназије и мученицима свесавезничке омладине", како је наведено, одржана је 25. новембра 1942. године, у лондонском хотелу "Хајд Парк".

Комеморацији су присуствовали југословенски краљ Петар, министар двора, председник краљевске Владе Слободан Јовановић са члановима Владе, бројни чланови Горњег и Доњег дома британског парламента, истакнути појединци, јавни делатници и друге значајне личности.

Програмом је било предвиђено да говоре југословенски министри иностраних послова и просвете Момчило Нинчић и Милош Трифуновић, заменик белгијског министра просвете Ј. Хосте, чехословачки министар унутрашњих послова и просвете др Јурај Славик, државни комесар за правду и просвету Борачке Француске Рене Касин, британски министар просвете Р. А. Батлер, грчки министар правде С. Димитракакис, низоземски министар просвете Г. Болкштајн, пољски министар пропаганде Станислав Стронски и совјетски отправник послова у Уједињеном Краљевству А. Богомолов.

Југословенски министар просвете, поред осталог, говорио је о храбром држању крагујевачких средњошколаца и њихових професора непосредно уочи погубљења, када су одбили да окрену леђа својим џелатима, већ су достојанствено у смрт отишли са узвицима "Србин смрти гледа у очи! Живела Србија!" и "Живео Краљ".

Из Музеја жртава геноцида напомињу да само они појединци и друштва који су утемељени у знању могу успешно да се одупру све учесталијим и агресивнијим појавама потпуне или делимичне дисторзије, односно кривотворења прошлости. Ове године, кажу, Музеј као никада до сада врши експертизу и пријем бројних архивских докумената, фотографија, предмета и других сведочанстава о страдању народа, посебно током Другог светског рата, а то ће наставити да чини и убудуће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ВЕЛИКИ УДАРАЦ ЗА ПАРТИЗАН! Зубаиру доживео двоструки прелом потколенице, познато колико ће одсуствовати са терена