УНИВЕРЗИТЕТ АМИНОВАО БЛАГОСЛОВ: Промењен статут УБ, решен проблем на Православном богословском факултету
СТАТУТ Универзитета у Београду усклађен је са Законом о високом образовању који је раније измењен у делу који се односи на давање благослова на Православном богословском факултету.
Православни богословски факултет, Фото П. Милошевић
Измене је претходно усвојио Сенат Универзитета, да би их пре два дана усвојио и Савет универзитета. За усвајање су гласали сви чланови Савета, док је против био председник овог тела проф. др Александар Поповић. Он је истакао да је решење којим се у закон уводи институт благослова дубоко погрешно и противуставно.
Усклађивањем универзитетских прописа са законским изменама окончан је случај који је више од две године потресао Универзитет у Београду. Камен спотицања био је то што је Богословски факултет захтевао да у свом статуту задржи право давања благослова на упис студената и запошљавање наставника, што се косило са статутом Универзитета. Део академске заједнице томе се оштро противио, сматрајући да се тиме крши аутономија Универзитета.
Решење је пронађено тако што је измењен Закон о високом образовању у који је уведен институт благослова Светог архијерејског синода СПЦ за упис на студије, заснивање радног односа и престанак радног односа који би важио за Богословски факултет.
- Високошколске установе које остварују академске студијске програме у области теологије једне од традиционалних цркава и верских заједница овлашћене су да општим актом пропишу као неопходан услов сагласност надлежног органа те цркве или верске заједнице за учешће у конкурсу за избор наставника и сарадника, као и сагласност надлежног органа те цркве или верске заједнице за избор у звање наставника - наведнео је у закону.
Према поменутом предлогу, да би неко уопште постао професор обавезно мора да добије сагласност Цркве или верске заједнице.
- Наставнику коме је повучена сагласност за службу учења на основу овог закона престаје радни однос - стоји у закону.
ДЕЛУ САВЕТА ИСТИЧЕ МАНДАТ
МАНДАТ члановима Савета који долазе са Универзитета истиче у новембру, а 26. новембра ово тело би требало да добије нове чланове и новог председника који ће заменити актуелног проф. др Александра Поповића. Савет има 41 члана, од којих је 23 представника Универзитета, 12 чланова именује Влада Србије, а шест бира Студентски парламент УБ.
Препоручујемо
ВИШЕ ЦЕНЕ ЗА ИЗДАВАЊЕ ДИПЛОМА: Сенат Универзитета у Београду усвојо нови ценовник
27. 10. 2022. у 16:41
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Зашто не треба говорити "прими моје саучешће"? Отац Предраг открива: "Не будите плитки"
"КАДА изјављујете саучешће не будите плитки..."
29. 04. 2026. у 12:35
Коментари (2)