ПОМОЋ КОЧИ СТАРА ТЕХНОЛОГИЈА: Систем социјалних карата у пракси се код нас не примењује ни готово осам месеци од доношења законског оквира
РАЗМЕНА података између 180 центара за социјални рад у Србији није почела ни пуних осам месеци од ступања на снагу Закона о социјалној карти који ово прописује.
Проблем је, према сазнањима "Новости", у застарелом компјутерском програму за њихово прикупљање.
Према речима Мирјане Вељовић, председнице Синдиката запослених у социјалној заштити, тешко да ће одредбе овог прописа заживети због лоше опреме, застарелих инсталација и проблема са мрежом.
- Када и почне да се примењује закон, појавиће се нови проблеми, јер податке уносе запослени, а њих је све мање у центрима за социјални рад - каже наша саговорница.
- Према правилнику о броју запослених у социјалној заштити, сада већ недостаје око 1.800 радника. То значи да су они преоптерећени послом, а применом овог прописа добиће додатна задужења да прикупљају и обрађују те податке.
С друге стране, у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања тврде да је примена Закона о социјалној карти почела 1. марта ове године и да је регистар у примени од стране корисника података прописаних наведеним законом.
- Успостављање регистра и његова примена подразумева да се подаци размењују између надлежних институција, прописаних у члану 15 Закона о социјалној карти. Циљ је да се омогући боља контрола социјалних давања и праведнија расподела новца за најугроженије категорије - наводе у Министарству.
Надлежни су закон представили као важан искорак ка унапређењу система социјалне заштите, а како наводе у А11 Иницијативи за економска и социјална права, на овај начин уводи се аутоматизација у одлучивању центра за социјални рад и алгоритам, који ће сабирати све личне податке о корисницима помоћи и тиме креирати њихову социјалну карту.
- Главни аргумент је био да у систему социјалне заштите не постоји размена података и да се због тога социјална помоћ не исплаћује онима којима је најпотребнија. Сада, са упливом технологије, овакве грешке неће бити могуће. Одлука о томе да ли неко има право да буде на социјалној помоћи или не, оставља се компјутеру на одлучивање. Алгоритам вас неће питати да ли можете да прехраните седмочлану породицу са 14.000 динара од социјалне помоћи, нити колико коштају књиге за школу, метар дрва за огрев, нити да ли је неко у породици болестан и потребан му је новац за лекове - кажу у А11.
На овај начин, дошло је до потпуне дехуманизације процеса, а у исто време и до немогућности контролисања и надзора поступака, јер алгоритам није транспарентан и није доступан јавности.
Закон, сматрају у овој организацији, уводи систем "повезаних лица", чији се приходи такође прате. У ову групу спадају готово сви - супружник, бивши супружник, ванбрачни партнер, бивши ванбрачни партнер, деца и сродници, старатељи и хранитељи ако живе у заједничком домаћинству, и пасторчад, очух и маћеха. Уколико повезано лице има довољно висока примања, подразумева се да ће издржавати и особу која тражи социјалну помоћ.
- Давање могућности алгоритму да сам одлучује о губитку права доводи до озбиљног кршења права најугроженијих грађана и грађанки. Уместо "технолошких" пречица, потребно је креирати свеобухватан приступ реформи система социјалне заштите, са посебним фокусом на поштовање људских права - сматрају у А11.
СВАКО ПРАВО СПЕЦИФИЧНО
КАДА је у питању прикупљање података, у Министарству за рад наглашавају да се не обрађује исти сет података за сва права, будући да је свако право специфично и захтева другачије податке.
- Нису тачне тврдње да се прикупља и обрађује 140 података о личности, већ само они који су прописани Законом о социјалној карти и они се користе за решавање управних поступака - кажу у Министарству.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ОГЛАСИО СЕ ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД: Овде су збринути девојчица и њен брат из Гроцке
27. 10. 2022. у 13:22
ОБЈАВЉЕНА ХРОНОЛОГИЈА ДОГАЂАЈА: Мајка мале Петре је насиље пријавила у априлу...
10. 10. 2022. у 16:14
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)