СЕЋАЊЕ НА НОЋ БЕЗ СНА: Дванаест година од рушилачког земљотреса од 5,4 Рихтера у краљевачком крају, када је двоје погинуло, а 180 повређено
ПРЕ тачно 12 година, 3. новембра 2010. земљотрес снаге 5,4 Рихтера, какав се не памти у овом крају, тачно у 1.56 задесио је уснуло Краљево и околину.
Те новембарске ноћи Краљевчанима је изгледало као да се мир и спокој више никада неће вратити у ојађени град на Ибру. За само тридесетак секунди земљотрес је готово разорио градско језгро, понајвише насеља Градску колонију, Сијаће Поље, Јарчујак и Грдицу где су страдале готово целе улице, али и оближња села, посебно Сирчу, Шумарице, Витановац...
Рушевина је било на све стране. Оштећене су породичне куће, стамбене зграде, школе, здравствени објекти попут Завода за јавно здравље, културне установе, паркирани аутомобили...
Уз двоје средовечних Сташића, Наталију и Синишу, који су заувек остали под зидинама породичне куће у Грдици, под рушевинама је било још 180 теже или лакше повређених грађана.
- Тај први удар као да је трајао читаву вечност. У стану су падали делови зидова, плафона, ствари са полица, пуцале водоводне цеви... Истрчали смо напоље са децом огрнутом у ћебад. Убрзо је нестало струје, а земљотреси различитог интензитета су се наставили. Све је подсећало на апокалипсу - присећа се Александра Ћ. из Градске колоније.
Још док је тло и даље повремено подрхтавало, највећи део санације одрађен је за 11 месеци. Уз помоћ донатора и државе, уместо потпуно порушених саграђене су 462 нове, углавном монтажне куће, док је поправљено 13.000 породичних кућа. Конструктивно су саниране 32 стамбене зграде и новчано је потпомогнута поправка око 8.500 оштећених станова.
Помоћ од око три милијарде динара за изградњу нових домова и санацију оштећених кућа, станова и зграда, у различитим износима и на основу процене штете стручних комисија, укупно је добило 80.000 Краљевчана.
- После четири месеца од земљотреса започета је конструктивна санација оштећених зграда и то је финансирала држава - додаје наша саговорница.
- Поправку станова, међутим, станари су сами финансирали, многи су се задужили, подигли кредите, немајући где једно време живели су чак и као подстанари. Помоћ државе, према проценама стручних комисија које су то време обилазиле стамбене објекте, већина је добила у износу од по 20.000 динара. То је у том тренутку једва било довољно само за кречење и мање крпљење. Зато ми одлично памтимо и ту ноћ и веома тежак, вишемесечни период који је после ње уследио.
РАДНИЧКО НАСЕЉЕ
НАКОН усељења прве зграде у оквиру Пројекта стамбене обнове после земљотреса у Краљеву, друга фаза овог капиталног пројекта у старом радничком насељу у Доситејевој улици још није почела због бирократских заврзлама и нерешених имовинско-правних односа.
Овај пројекат, укупне вредности око 13,5 милиона евра, подразумева постепено рушење девастираних и дотрајалих стамбених објекта и изградњу четири осмоспратнице са укупно 366 станова.
Препоручујемо
ПРИЛИКА МЛАДИМ АУТОРИМА: Расписан конкурс Културног центра "Рибница" у Краљеву
02. 11. 2022. у 11:17
ПОУКА ВЕЛИКОГ ДЕЛА: Предавање на тему "Андрић и Европа" у краљевачкој библиотеци
31. 10. 2022. у 10:25
ЂАЦИ НА НАСТАВИ, ЕКСКУРЗИЈА У ПЛАНУ: Завршен протест матураната краљевачке Гимназије
26. 10. 2022. у 13:31
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)