ЗА УСТАНИКЕ ОКИВАО ТРЕШЊЕВЕ ТОПОВЕ: Код Параћина обележено 250 година од рођења чувеног ковача Јована Петровића (1772-1837)
ПУЦАЊ из реплике трешњевог топа, за који се претпоставља да га је оковао Јован Петровић Ковач, означио је почетак обележавања великог јубилеја - 250 година од рођења знаменитог српског ковача, чије је мајсторско знање било од немерљивог значаја за време Карађорђевог Првог устанка против Турака.

Фото Википедија
Јован Ковач је рођен у Својнову код Параћина 1772. године у тадашњем Османском царству, а у његовом родном месту група људи из два удружења одлучила је да, без медијске помпе, обележи четврт миленијума од рођења свог славног сународника.
- Положили смо цвеће на Јованову спомен-бисту која се налази на Тргу слободе у центру Својнова, а пригодне речи изрекао је књижевник Ђорђе Петковић, који је раније објавио више текстова о чувеном Јовану Ковачу. Спомен-биста у селу је постављена 1991. године, али, нажалост, не постоји Ковачева кућа, ни његово потомство у Својнову. Обележавање јубилеја уприличили су Удружење за културу и уметност "Логос" из Својнова, у сарадњи са Удружењем ратних војних инвалида општине Параћин, уз помоћ и подршку Агенције за испитивање, жигосање и обележавање оружја, направа и муниције из Крагујевца - каже, за "Новости", Саша Спасојевић, председник Удружења ратних војних инвалида.

Фото Википедија
Зна се да је рано остао без оца, због чега се још као дечак са рођаком из Својнова упутио у Срем, где је ступио у добровољачки војни одред и са фрајкорима војевао у Аустријско-турском рату. Истовремено је, кад год су му прилике дозволиле, учио ковачки занат. По завршетку тог рата, 1791, Јован се настанио у Земуну и вредно усавршавао занат код једног мајстора, али је тек после више година добио дозволу аустријских власти да отвори своју ковачку-секирашку радњу.
Крајем 1804. је уписан у магистарске књиге као ковачко-поткивачки мајстор и члан пинтерско-ковачког еснафа. О његовом великој вештини говори податак да је успео сам да отклони квар на машини првог парног брода који је из Новог Сада допловио у Земун, и захваљујући њему није морао мајстор да долази чак из Беча.

Фото приватна архива
Ковач је за време Првог српског устанка од 1804. често из Земуна прелазио Саву и помагао устаницима у поправци оружја, ризикујући да га аустријска власт открије и да изгуби све што је стекао. Окивао је дрвене трешњеве топове које су Срби најпре користили, јер су се од превелике употребе топови - распадали. Допринео је стварању прве устаничке тополивнице у Београду. Он је један топ сам излио од гвожђа и поклонио га српској војсци, са изливеним својим именом. Зна се да је Карађорђе Ковачеву подршку много ценио. Када је Први српски устанак касније угушен, вожд је Јовану послао писмо у коме му се захвалио за све што је учинио за Србију.
- Петровић је преминуо јула 1837. у Земуну и многи знаменити људи су дошли да испрате на вечни починак човека који није био школован, али је био врхунски мајстор и велики патриота. Мада је умро далеко од родног Својнова, успомена на Ковача и даље живи у том подјухорском селу са леве стране Велике Мораве. Отуда и обележавање јубилеја - закључује Саша Спасојевић.

Крај реплике трешњевог топа, Фото Приватна архива
ИЗЛИО ГРБ КНЕЖЕВИНЕ СРБИЈЕ
ПРЕМА доступним подацима, и за време кнеза Милоша Обреновића, Ковач, као угледни мајстор, често је био позиван да из Земуна дође у Србију. Лио је крстове и звона за цркве кад год је требало. Звоно које је зазвонило 1830. године први пут на Саборној цркви у Београду је он израдио, а кад је Турска Србији исте године хатишерифом дала самосталност, излио је грб Кнежевине Србије који је постављен на Милошев конак. У миру, Ковач је много допринео развоју културног живота ондашње Србије, а Вук Караџић му је био један од добрих пријатеља.
Препоручујемо

„СТРИП ФЕСТ“ ОД СРЕДЕ У ПАРАЋИНУ: Изложба, базар и дводневне радионице за ђаке
07. 11. 2022. у 18:24

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)