ВУКОВЦИ НА ВЕЛИКОМ ШКОЛСКОМ ЧАСУ: Музеј жртава геноцида предлаже начин финансирања посета ђака местима страдања у Крагујевцу и Краљеву
МУЗЕЈ жртава геноцида из Београда иницираће формирање посебног буџета из ког ће се финансирати путовања најбољих ђака на студијска путовања у Крагујевац и Краљево - места масовног страдања нашег народа у Србији током немачке окупације у Другом светском рату.

Споменик у Шумарицама, Фото Танјуг
У кругу школараца који ће добити прилику да се на аутентичним локацијама дубље упознају са овим делом националне историје могли би да се нађу вуковци, освајачи највиших места на републичким такмичењима из историје и осталих друштвених наука.
Најновија идеја поникла је у установи која брине о колективном сећању на страдале, својеврсна је разрада пројекта увођења студијских путовања ученика основних и средњих школа историјским местима и стратиштима српског и осталих народа током окупације, у нашој и околним земљама и иностранству. Иницијатива Музеја жртава геноцида и Министарства просвете већ је заживела - школе су добиле стручно упутство о начину организовања школских екскурзија и стручних путовања, којим су добили смернице о циљевима и задацима које би ова врста ученичких активности требало да постигну.
Према предлогу Музеја жртава геноцида, места страдања која би ђаци требало да посете у Србији су: стратиште у Јајинцима, Старо сајмиште, Музеј Бањичког логора, Топовске шупе на Аутокоманди, Логор на нишком Црвеном крсту "12. фебруар", Спомен-парк Бубањ, Кадињача...

Фото Танјуг
Ту су и Гроб незнаног јунака, Споменик цивилима обешеним на Теразијама, Споменик Менора у пламену, Јабука код Панчева, Спомен-парк Сремски фронт. Ту су и Спомен-гробље у Сремској Митровици, Споменик жртвама Рације у Новом Саду, комплекс Батинска битка, Спомен-парк "Крагујевачки октобар".
На списку су и локације у Хрватској, међу којима је најзначајније логор Јасеновац, затим масовна гробница козарачке деце у оквиру комплекса загребачког гробља Мирогој, Спомен-парк Дудик код Вуковара, логори Госпић, Јадовно и Паг, Спомен-подручје "Даница" у Копривници, Јастребарско, стратишта у Сиску и Глини, стратиште у Доњој Градини, Пребиловци у Херцеговини, Тјентиште, Стари Брод код Вишеграда.
Због значаја за неговање културе сећања предложено је и да се, по могућности, школарци упуте и у иностранство и обиђу: Маутхаузен, Аушвиц-Биркенау, Треблинку, Дахау.
Укључени су и меморијални центри у Аустрији, Италији, Пољској, Немачкој, Норвешкој и Холандији.
Покретачи ове иницијативе истичу да су предложене локације само оквир и подстицај школама да се укључе у пројекат и сами иницирају посете местима која сведоче о страдању нашег народа.
ЗАЈЕДНИЧКИ РАД НА ПАМЋЕЊУ
У МУЗЕЈУ жртава геноцида задовољни су пријемом иницијативе у стручним круговима и широкој јавности.
- Потребан нам је заједнички рад на изласку из свеопштег заборава и занемаривања прошлости. Није циљ да се било шта прописује декретима и наређењима, него да корак по корак заједнички радимо на стварању заједнице знања о прошлости и ономе што се десило. Места која су обухваћена нашим предлогом и стручним упутством, иако су трауматична, важна су због учења и стварања вредносних судова будућих генерација - наводе у Музеју геноцида.

Илустрација В. Н.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)