ВУКОВЦИ НА ВЕЛИКОМ ШКОЛСКОМ ЧАСУ: Музеј жртава геноцида предлаже начин финансирања посета ђака местима страдања у Крагујевцу и Краљеву
МУЗЕЈ жртава геноцида из Београда иницираће формирање посебног буџета из ког ће се финансирати путовања најбољих ђака на студијска путовања у Крагујевац и Краљево - места масовног страдања нашег народа у Србији током немачке окупације у Другом светском рату.
У кругу школараца који ће добити прилику да се на аутентичним локацијама дубље упознају са овим делом националне историје могли би да се нађу вуковци, освајачи највиших места на републичким такмичењима из историје и осталих друштвених наука.
Најновија идеја поникла је у установи која брине о колективном сећању на страдале, својеврсна је разрада пројекта увођења студијских путовања ученика основних и средњих школа историјским местима и стратиштима српског и осталих народа током окупације, у нашој и околним земљама и иностранству. Иницијатива Музеја жртава геноцида и Министарства просвете већ је заживела - школе су добиле стручно упутство о начину организовања школских екскурзија и стручних путовања, којим су добили смернице о циљевима и задацима које би ова врста ученичких активности требало да постигну.
Према предлогу Музеја жртава геноцида, места страдања која би ђаци требало да посете у Србији су: стратиште у Јајинцима, Старо сајмиште, Музеј Бањичког логора, Топовске шупе на Аутокоманди, Логор на нишком Црвеном крсту "12. фебруар", Спомен-парк Бубањ, Кадињача...
Ту су и Гроб незнаног јунака, Споменик цивилима обешеним на Теразијама, Споменик Менора у пламену, Јабука код Панчева, Спомен-парк Сремски фронт. Ту су и Спомен-гробље у Сремској Митровици, Споменик жртвама Рације у Новом Саду, комплекс Батинска битка, Спомен-парк "Крагујевачки октобар".
На списку су и локације у Хрватској, међу којима је најзначајније логор Јасеновац, затим масовна гробница козарачке деце у оквиру комплекса загребачког гробља Мирогој, Спомен-парк Дудик код Вуковара, логори Госпић, Јадовно и Паг, Спомен-подручје "Даница" у Копривници, Јастребарско, стратишта у Сиску и Глини, стратиште у Доњој Градини, Пребиловци у Херцеговини, Тјентиште, Стари Брод код Вишеграда.
Због значаја за неговање културе сећања предложено је и да се, по могућности, школарци упуте и у иностранство и обиђу: Маутхаузен, Аушвиц-Биркенау, Треблинку, Дахау.
Укључени су и меморијални центри у Аустрији, Италији, Пољској, Немачкој, Норвешкој и Холандији.
Покретачи ове иницијативе истичу да су предложене локације само оквир и подстицај школама да се укључе у пројекат и сами иницирају посете местима која сведоче о страдању нашег народа.
ЗАЈЕДНИЧКИ РАД НА ПАМЋЕЊУ
У МУЗЕЈУ жртава геноцида задовољни су пријемом иницијативе у стручним круговима и широкој јавности.
- Потребан нам је заједнички рад на изласку из свеопштег заборава и занемаривања прошлости. Није циљ да се било шта прописује декретима и наређењима, него да корак по корак заједнички радимо на стварању заједнице знања о прошлости и ономе што се десило. Места која су обухваћена нашим предлогом и стручним упутством, иако су трауматична, важна су због учења и стварања вредносних судова будућих генерација - наводе у Музеју геноцида.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)