И СРБИЈА ДОБИЈА СВОЈ САТЕЛИТ! Докторанд Марко Гавриловић (24), за "Новости", о скором уласку наше земље у свемирску породицу

Бранка Борисављевић

27. 11. 2022. у 09:33

СРБИЈА би за две и по године требало да добије свој први сателит!

И СРБИЈА ДОБИЈА СВОЈ САТЕЛИТ! Докторанд Марко Гавриловић (24), за Новости, о скором уласку наше земље у свемирску породицу

Фото: Јутјуб/Tech Insider

Осим што ће ући у породицу држава које раде на развоју свемирских технологија, први пут ћемо добити и фотографије наше земље из васионе у високој резолуцији, а биће могуће је и праћење климатских промена, станишта ендемских врста, здравља и величине шумског покривача. Мултидисциплинарни истраживачки тим стручњака Машинског и Математичког факултета Универзитета у Београду, Института за физику и Астрономске опсерваторије Београд, увелико ради на пројекту MOSAIC, који ће у орбиту послати први српски кјуб сателит, којим ће моћи да се управља са Земље. Реч је о "летелицама", чији су "творци" универзитети.

У разговору за "Новости" један од чланова тима Марко Гавриловић (24), студент докторских студија и члан Катедре за механику Машинског факултета, који истовремено похађа и мастер студије на Математичком факултету, каже да је лансирање сателита оквирно планирано за 2025. Марко је задужен за прорачуне орбиталне динамике летелице, који су од кључног значаја за њено кретање и што дужи останак у орбити.

Фото Танјуг/АП

- Мој задатак је да на основу еволуције орбите сателита утврдим како на његово кретање утичу гравитационо поље Земље, затим гравитација Сунца, Месеца и других небеских тела, као и остали ефекти, као што је утицај сунчевог зрачења и атмосферски отпор и узгон - објашњава Марко. - У веома разређеном гасу, што је случај на висинама већим од 200 километара на којима се крећу сателити, аеродинамички ефекти су последица размене енергије између честица атмосфере и самог сателита, што утиче на његово кретање. Наш циљ је да развијемо алгоритме за контролу оријентације и управљање кретањем сателита, како бисмо смањили те утицаје и омогућили да летелица што дуже остане у орбити.

Како наводи Марко, будући кјубсат се састоји од три коцке, димензија 30 пута 10 пута 10 центиметара. Биће опремљен камерама и имаће прецизан систем за одређивање своје локације и оријентације у простору. Енергију ће генерисати путем склопивих соларних панела. Летелице овог типа просечно бораве у васиони око годину дана, али наш тим жели да направи корак унапред - дуже и вишље.

Фото Н. Скендерија

Марко Гавриловић

- Хоћемо да урадимо нешто, што нико до сада није урадио, не само за кјуб, него за све сателите, да извршимо орбитално управљање и продужимо век трајања - истиче Марко. - Желимо да га, док је иза планете, ставимо у флајт мод, а како изађе само да се окрене. Тако ћемо уштедити енергију, а и задржаћемо га што дуже у орбити. Сви су, до сада, летели у нижим орбитама 200 до 400 километара, планирамо да га пошаљемо на 675 километра.

У оквиру пројекта MOSAICС готово све земље у окружењу су започеле развој својих свемирских пројеката. Водећу улогу имају Мађарска, Словенија и Грчка, док су Хрватска и Албанија такође одмакле. Имајући то у виду, пројекат MOSAIC представља шансу да и Србија ухвати корак са светом у овој области.

Космичка истраживања су, донедавно, била доступна само најразвијенијим земљама света. Убрзани технолошки развој у области информационих технологија, електронике, комуникација, управљања, савремених материјала, производних технологија и других области, омогућио је ширење освојених знања и технологија у области космичких истраживања и на мање развијене државе, које желе да убрзају свој развој и постану конкуренте.

НАУЧНИЦИ У ПРОЈЕКТУ МОSAIC

ПОЗИВ да учествује у пројекту МОSAIC добио је од свог ментора, др Душана Марчете са Катедре за астрономију Математичког факултета у Београду.

У пројектном тиму који ради на развоју кјуб сателита су и истраживачи Машинског факултета, проф. др Ђорђе Чантрак са Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе, ванр. проф. др Јелена Сворцан и ванредни проф. др Тони Иванов са Катедре за ваздухопловство, затим др Никола Веселиновић из Института за физику, др Лука Поповић из Астрономске опсерваторије у Београду, као и др Драгана Илић, такође са Катедре за астрономију Математичког факултета.

ДЕВОЈКА И ЈА ВОЛИМО ДА ПУТУЈЕМО

МАРКО је основне и мастер студије завршио са просеком 10. Уписао је докторат на "машинцу", али и мастер студије на Математичком где, такође, планира да докторира. Први је студент ангажован у настави, иако је на мастеру.

Носилац је титула најбољи студент основних академских студија, најбољи студент мастер академских студија, као и титуле студент генерације. Иза себе има и велики број такмичења на којима је постигао завидне резултате.

Тренутно је сарадник у настави на Машинском факултету на предмету "Механика". Каже да није строг, али тражи да се зна.

- Кад радите оно што волите, за све се нађе времена - прича Марко. - Дружим се, тренирам, а највише времена проводим са девојком. Обожавамо да путујемо, па готово сваког викенда спакујемо кофере и упознајемо Србију, а и окружење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МУЖА ИСПОЛИВАЛА КЉУЧАЛОМ ВОДОМ: Умро у најгорим мукама - када се открило зашто, људи тражили њено ослобађање

МУЖА ИСПОЛИВАЛА КЉУЧАЛОМ ВОДОМ: Умро у најгорим мукама - када се открило зашто, људи тражили њено ослобађање

ИМЕ Коринe Смит многи повезују са женом која је одлучила да свесно жртвује себе због терора који су преживела њена деца, други је ипак зову бескомпромисном убицом.

22. 07. 2024. у 17:39

Коментари (1)

Јединствени Египатски Малдиви - Никада повољније!