СЕЋАЊА НА СТРАТИШТА ВОЈВОДИНЕ: Међу предложеним локацијама ђачких студијских путовања је и више историјских места у северној покрајини
СПОМЕНИК "Породица" на Дунавском кеју у Новом Саду бронзана је лекција о једном од најтрауматичнијих догађаја у историји мирног града на обали Дунава - Рацији мађарских фашиста који су за свега три дана, од 21. до 23. јануара 1942. године, монструозно убили више од 1.400 Јевереја, Срба и Рома овог града.

Нови Сад Фото Н. Карлић
Меморијал у Новом Саду опомиње и да је у серији хапшења и стрељања тих јануарских дана у јужној Бачкој уморено између 3.000 и 4.000 невиних људи.
Монумент који симболизује угашене животе подсећа на највећи покољ на територији Војводине током Другог светског рата и важно је место сећања нашег народа. Нови Сад се због тога нашао на списку места која би, према препоруци Музеја жртава геноцида и
Министарства просвете, ученици основних и средњих школа у Србији требало да посете у оквиру школских студијских путовања.
То је само сегмент шире иницијативе Музеја жртава геноцида, чији је циљ оживљавање културе памћења страдања у Другом светском рату. Иза ове идеје стало је и Министарство просвете, које је школама проследило стручно упутство за организацију са дефинисаним циљевима ових путовања.
У средишту овог "концепта сећања" су обиласци места великих страдања и упознавање са размерама злочина директно на местима на којима су се и догодили. Ђаци би тиме добили прилику не само да продубе своја знања него и да на аутентичним местима стекну лични доживљај страдања невиних.

Сремска Митровица Фото С. Костић
Осим на споменик жртвама Новосадске рације, стручњаци Музеја жртава геноцида просветним властима скренули су пажњу и на друга историјска места у Војводини, која завређују да буду одредишта студијских путовања основаца и средњошколаца из Србије.
Препоручена је тако и посета помало заборављеном Спомен-гробљу у Сремској Митровици, чију је уметничку форму осмислио архитекта Богдан Богдановић. Простор уз православно гробље у овом граду током рата био је највеће губилиште у Срему, где је више хиљада Сремаца мучено и убијено од стране немачких и усташких окупатора. На овом месту скончао је и велики сликар Сава Шумановић.

Адашевци, Фото В. Данилов
Војвођанска мапа страдања и херојства, по којој ће се у потрази за знањем кретати школарци, обухвата и попришта великих битка и војних операција. Препоручене су посете Комплексу "Батинска битка", где се новембра 1944. одиграла једна од највећих битака на простору Југославије, као и Спомен-парку "Сремски фронт", који чува сећање на истоимене фронтовске операције којима је завршен Други светски рат у овом делу Европе.
У ЈАБУЦИ УБИЈЕНО 12.000 ЉУДИ
СЕЛО Јабука код Панчева место је умора више од 12.000 Срба, Јевреја и Рома. Комплекс сећања "Стратиште" меморијал је жртвама масовних стрељања које су спроводиле немачке окупационе снаге током Другог светског рата. Најчешће су то били цивили: Јевреји, Роми и Срби из београдских казамата - логора "Старо сајмиште" и "Бањица", и "Топовске шупе", али и велики број грађана јужног Баната који се нашао на мети окупатора.

Илустрација В. Н.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)