ВИШЕ ХИВ ЗАРАЖЕНИХ: Светски дан борбе против AIDS дочекали смо са неповољнијом статистиком
КОД 152 особе од почетка године откривена је ХИВ инфекција, то је за четвртину више новозаражених него прошле године до почетка децембра.
Лане је било 120 особа новозаражених, односно за 13 одсто мање у поређењу са истим периодом 2019. године, када је регистровано 175 инфицираних особа, саопштили су из Института "Батут" поводом 1. децембра, Светског дана борбе против сиде.
Из "Батута" наводе да је опет доминантан сексуални пут преноса заразе, и прецизирају да се 98 одсто инфицираних заразило на овај начин. Најризичнији је, показало се, незаштићени анални сексуални однос међу мушкарцима, како међу новооткривеним особама инфицираним ХИВ тако и међу оболелима. С тога, не чуди и податак да је међу новоинфицираним било 18 пута више мушкараца.
Овогодишњи слоган Међународног дана борбе против ХИВ/АИДС је "изједначимо".
- Четири деценије откако је ХИВ откривен и након што је почело да се ради на превенцији, али и уклањању стигме и дискриминације особа које живе са ХИВ-ом, неједнакост је и даље присутна свуда у свету, а поготову када причамо о неједнаким могућностима за тестирање, лечење, као и добијање основних превентивних средстава, попут кондома - рекла је примаријус др Данијела Симић, епидемиолог из Института "Батут".
Епидемиолошкиња Симић је навела и да само трећина ризичне популације, у коју се сврставају геј мушкарци, трансродне особе, зависници од дрога, сексуални радници и затвореници, имају редован приступ превенцији, али да се и поред тога свакодневно суочавају се са великим правним препрекама, укључујући криминализацију, дискриминацију и стигму.
Подаци "Батута" указују да је највећи број инфицираних узраста 20 до 49 година, а од 2002. године региструје се веће учешће младих старости од 15 до 29 година.
- ХИВ позитивне особе имају могућност да одмах по дијагностиковању започну лечење, које даје одличне резултате, како у свету тако и у нашој земљи - рекао је професор др Јован Ранин са Клинике за инфективне и тропске болести УКЦС.
- Захваљујући терапији ХИВ инфекција је сада хронично стање са којим се може квалитетно и дуго живети, али само уколико се правовременим и адекватним лечењем контролише умножавање вируса.
У Србији у периоду од 2005. до 2021. године регистровано 16 деце млађе од 14 година којима су ХИВ пренеле мајке које нису знале да су инфициране током трудноће, порођаја или у периоду дојења. До краја новембра 2022. године није регистровано ниједно новозаражено дете.
Дијагностика бар 95 одсто оболелих
ПРОГРАМ Уједињених нација за борбу против сиде, како би се елиминисала или бар обуздала ова болест, предвиђа да у свакој земљи до 2025. године, бар 95 одсто свих инфицираних буде дијагностиковано и на терапији антиретровирусним лековима, којом би се постигла немерљива количина вируса у крви.
Препоручујемо
КОРОНА ВИШЕ НИЈЕ ГЛАВНИ ВИРУС! У Србији оборен црни рекорд по броју ХИВ позитивних
02. 05. 2022. у 10:56
СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ: Подршка за људе који су ХИВ позитивни
01. 12. 2021. у 08:58
РАДИОНИЦЕ И ПРЕДАВАЊА О СИДИ: Пиротска Средња стручна школа едукује и информише ђаке
29. 11. 2022. у 14:49
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)