"НОВИ САД ПРЕПОЗНАО ЗНАЧАЈ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ": Удружење “Чепом до осмеха” организовало конференцију “ЕКОСОП 2022” (ФОТО)

Новости онлине

14. 12. 2022. у 15:39

УДРУЖЕЊЕ “Чепом до осмеха” организовало је конференцију “ЕКОСОП 2022” данас у Хотелу “Шератон” у Новом Саду. Теме конференције су биле еколошко социјално предузетништво и заштита животне средине, а поред тематских панела, било је уприличено и потписивање Новосадске декларације разумевања и потребе заједничког деловања за одржив, паметан и инклузиван раст Србије.

НОВИ САД  ПРЕПОЗНАО ЗНАЧАЈ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ: Удружење “Чепом до осмеха” организовало конференцију “ЕКОСОП 2022” (ФОТО)

Фото: Инстаграм принтскрин/milandjuric_gradonacelnik

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присустовао је отварању, а том приликом је изјавио:

– Данас је за мене диван дан, ова Међународна конференција представила је једну од најважнијих тема на глобалном нивоу, а то је животна средина. Јако је важно да уједињени приступимо организацији ове теме и институционално приступимо томе. Државни органи и привреда треба да буду укључени, а и они који највише позитивно критикују, да би нам било свима боље, а то је цивилни сектор без ког не можемо бити укључени у доношењу што бољих решења што се тиче заштите животне средине. Град Нови Сад је препознао значај животне средине и пројеката који на то утичу. Током ових 10 година град је уложио преко 3 милијарде динара на пројекте који се тичу екологије. Први смо град који је покренуо пројекат циркуларне економије са јавним предузећем, конкретно је у питању ЈКП “Градска чистоћа” где смо изградили простор за прераду отпада Града Новог Сада. Организацији “Чепом до осмеха” желим да наставе даље да раде и постоје, драго ми је што су прерасли из једне новосадске организације у једну државну. Организација је такође дечаку Лазару Живковићу уручила инвалидска колица како би могао несметано да обавља своје животне активности и хвала им на томе. Град Нови Сад ће увек бити ту да помогне и да пружи подршку овако важним конференцијама.

Фото: Инстаграм принтскрин/milandjuric_gradonacelnik

Конференцију је отворила Вања Петковић, председница удружења “Чепом до осмеха” која је истакла:

– Имали смо за циљ окупљање свих релевантних партнера у потписивању Новосадске декларације која ће нас уствари све ујединити, јер је потекла из Новог Сада као и цела ова организација. Појачањем дијалога како би се привреда, организације цивилног друштва и јавног друштва укључили како бисмо сви заједно унапредили нашу животну средину. Ми ћемо се као потписници трудити да ојачамо организације цивилног друштва да буду релевантни сарадници институцијама и да на тај начин имамо бољу животну средину. Данас смо уручили 69. помагало акције “Чепом до осмеха” које смо обезбедили уз подршку ЈП “Војводинашуме” и кроз пројекат “Свака лименка се рачуна” и тиме је наш Лазар Живковић из Ниша добио електромоторна инвалидска колица која ће му помоћи у функционисању. Хвала сваком појединцу и свима који сакупљају пластичне чепове, такође, велико хвала свим волонтерима, координаторима, јер кључ је у тиму и партнерству. Ујединимо се сви и освестимо значај очувања средине у којој живимо јер ће нам само тако свима бити лепше!

Такође, догађају је присуствовао Синиша Митровић из Привредне коморе Србије, као и Роланд Кокаи, директор ЈП “Војводинашуме” који је овом приликом указао на значај учествовања у здравим иницијативама као што је потписивање ове Новосадске декларације о заштити животне средине.

За крај, обратила се Милица Павков-Хрвојевић, деканица Природно-математичког факултета која је објаснила колико је значајно што је факултет, на чијем је челу, део овог пројекта и што је имала част да потпише декларацију која ће потпомоћи решавању овог глобалног проблема који утиче на све нас. Иницијатива “Чепом до осмеха” показује да је све могуће и да је рециклажа у правом смилу те речи могућа, кроз коју се сакупило 870 тона пластике и грађани су се едуковали о могућностима рециклаже. Показали су да нису лењи и да су вољни да рециклирају, буду хумани, солидарни и одговорни када за то постоји довољно јак мотив, а шта је већи мотив од дечијег осмеха – казала је деканица и додала да је највише чини поносном то што је ова иницијатива потекла из академске средине, из ПМФ-а јер је Вања Петковић завршила студије екологије на истом том факултету, а сада је студент на департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине. Такође, навела је да ће ПМФ уложити све људске и академске ресурсе да учини животну средну здравијом за све нас.

(нсуживо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

ТАТА НИЈЕ ТУ, НЕЋЕ ДОЋИ: Удовица Небојше Глоговца о најболнијем тренутку након његове смрти