КОЛУБАРСКИ ГАЗИМЕСТАН У ЖУПАЊЦУ: Покренута иницијатива да се у славу хероја у Првом светском рату изгради спомен-центар
ПОТОМЦИ српских колубарских ратника покренули су иницијативу да се у Жупањцу, код Лазаревца, изгради Православни меморијални центар посвећен Колубарској бици, једној од најзначајних у Првом светском рату, која је завршена на данашњи дан - 15. децембра 1914. године - када је из Србије протеран и последњи непријатељски војник.

Фото Архив Београда
Пројекат је већ урађен. Дело је архитекте ђакона Мирослава Николића и састоји се од Куле великомученика српског кнеза Лазара, и капеле Светог Саве.
Због његовог изгледа, али и још више због духовних порука које за Србе у овим времeнима носи већ му је дат назив - Колубарски Газиместан.

Ђакон Мирослав Николић завршио је пројекат комплекса, Фото промо
Благослов за изградњу меморијалног центра дао је владика Епархије Шумадијске Јован и то 3. децембра. И том датуму има много симболике. Баш тог дана 1914. године Живојин Мишић са својом Првом армијом први кренуо у силовити противнапад, којим је српска војска до 15. децембра из Србије протерала и последњег непријатељског војника.
- Благословом владике услишена је дугогодишња молба верника и велика жеља потомака српских колубарских ратника да се изгради духовни спомен-центар на истакнутој коти Жупањац, славне српске битке у рејону Човке на десној обали реке Љиг и Колубаре - каже нам проф. Милован Митровић, секретар одељења друштвених наука Матице српске, који је један од покретача иницијативе. - То место је било поприште тешких борби с непријатељем у којима је за десет дана било избачено из строја 4.227 српских војника и официра и око 3.300 непријатељских.
Говорећи о симболичном имену Колубарски Газиместан наш саговорник истиче да је данас Газиместан као симболичко средиште главног стратишта Косовске битке окупиран и оскрнављен, али његове духовне поруке зато још јаче делују.
- А деловаће и у будућности - каже проф. Митровић.
- Исто као што је косовска епопеја надахњивала све српске јунаке и мученике у свим српским биткамаза крст часни и слободу златну: од Куманова, Цера и Колубаре, преко Крфа и Кајмакчалана, све до Кошара 1999.
Указујући колико је важно да изгради спомен-центар на месту Колубарске битке, професор Митровић, не може да се не осврне и на догађаје у новијој српској историји. Он каже да је НАТО агресију на нашу земљу, мотивисану антисрпским германско-турским реваншизмом, цинично прекрила идеологијом људских права.
- Тако је Кумановским споразумом из 1999. године извргнуто руглу српско Куманово 1912. Кајмакчалан су 1945. запосели антисрпски титоисти из Јужне Србије и као јуришници Северне Македоније на себи својствен начин га оскрнавили - истиче наш саговорник.
Зато су данас, каже он, попришта Церске и Колубарске битке места на којима се као у својеврсној жижи српског јунаштва и мучеништва сабира симболички капитал свих српских историјских битака.
Подршка за заслуге ратника
Професор Милован Митровић нада се да ће изградњу Колубарског Газиместана подржати и помоћи сви они који мисле да српски колубарски ратници заслужују спомен достојан њихове херојске жртве.
- Надамо се да ће на 110. годишњицу Колубарске битке, односно, до краја 2024. године овај пројекат бити завршен - наводи проф. Митровић.
Препоручујемо

"СТАЗЕ КОСМЕТА" - ЂАКОВИЦА: "Ко срцем мрзи тај је у затвору, ми смо на слободи..." (ВИДЕО)
ЕКИПА "Новости" боравила је на Косову и Метохији крајем јануара ове године, где смо забележили ексклузиван документарни материјал. Серијал "Стазе Космета" обухвата седам епизода, које доносе упечатљиве људске приче из Ђаковице, Штрпца, планинских села Брезовице и Шар планине, Велике Хоче, Ораховца, Призрена и села у близини Косовске Митровице.
22. 05. 2025. у 19:00

ЈОКИЋ ЋЕ И ГРАТИ ЗА СРБИЈУ НА ЕВРОБАСКЕТУ? Бићемо сила на Европском првенству, ово је потврда!
Полако се клупска кошаркашка сезона приводи крају и фокус се пребацује на предстојећи Евробаскет где би могао да заигра и Никола Јокић!
22. 05. 2025. у 22:47 >> 22:47

"ТО ПИЈУ САМО ОЧАЈНИЦИ": Британкси глумац срамно извређао Србе и ракију (ВИДЕО)
ГЛУМАЦ и комичар Џими Кар имао је свој, не тако светли станд-уп моменат који је обликовало елементарно незнање.
23. 05. 2025. у 11:38
Коментари (0)