ЈУБИЛЕЈ У АРХИВУ СРБИЈЕ: Обележено 140 година од успостављања билатералних односа Србије и Јапана (ФОТО)

Новости онлине

22. 12. 2022. у 22:24

У ДРЖАВНОМ архиву Србије, 22. децембра 2022. године, отворена је изложба „Краљевина Србија и Јапанˮ поводом 140 година од успостављања билатералних односа између Србије и Јапана. Изложбу је отворио први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије, господин Ивица Дачић.

ЈУБИЛЕЈ У АРХИВУ СРБИЈЕ: Обележено 140 година од успостављања билатералних односа Србије и Јапана (ФОТО)

Фото: Државни архив Србије

Први потпредседник Владе, Ивица Дачић је истакао да су се почеци билатералних веза Србије и Јапана одвијали у условима знатно другачијим од данашњих, али да они на најбољи начин осликавају богатство међусобне сарадње и солидарности.

- У години када се обележава значајан јубилеј, 140 година билатералних веза, Србија и Јапан имају много разлога да са посебним поносом и задовољством констатују вишеслојну и садржајну сарадњу у свим областима од заједничког интереса - рекао је први потпредседник Владе и нагласио чињеницу да Република Србија и Јапан последњих година бележе значајне резултате у привредној области и да су реномиране јапанске компаније препознале предности пословања у Србији, што је од изузетне важности и за проширење укупних односа Србије и Јапана.

Закључујући да се велика географска удаљеност Србије и Јапана никада није негативно одразила на међусобно пријатељство, Ивица Дачић, први потпредседник Владе, је изразио захвалност на изузетној солидарности и донацијама коју је Јапан пружио грађанима Србије.

Први потпредседник и министар у Влади Републике Србије искористио је прилику да се посебно захвали др Мирославу Перишићу, директору Државног архива Србије.   

Добродошлицу свим присутнима пожелео је директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић.

Фото: Државни архив Србије

 

Подсећајући на изложбу приређену у Палати „Србија” поводом посете јапанског премијера Шинза Абеа којом приликом су представљена документа о хуманитарној помоћи Јапана српском народу у Првом светском рату, др Мирослав Перишић се осврнуо на симболику сачуване лучке отпремнице о транспорту хуманитарне помоћи јапанског Црвеног крста Србији. Она сведочи о улози и значају архива као чувара памћења народа и држава, нагласио је директор Државног архива.

- Чувати и сачувати је највиши императив архива, то је азбука културне политике и у том домену, архиви су савест друштва - истакао је др Мирослав Перишић.

Директор Перишић је нагласио и да се налазимо на прагу дигиталног доба и најављеног електронског архива који ће имати предности у погледу лакше и брже доступности, али носи и ризике који се морају спречити.

Изложбу прати истоимени каталог аутора, архивских саветника, Јелице Рељић и Александра Марковића. Публици је представљена и књига „Отаџбини из Јапана. Животном стазом родољуба Душана Тодоровићаˮ аутора др Боре Мајданца, у издању Државног архива Србије. 

Присутнима се обратио и др Бора Мајданац, архивски саветник у пензији, захваљујући коме је велики родољуб Душан Тодоровић заувек спасен од заборава. Др Боро Мајданац је надахнуто говорио о биографији Душана Тодоровића, истичући, пре свега, његов рад у хуманитарној и просветној делатности као и заслуге за јачање српско-јапанских веза почетком 20. века. У част његове културне, просветне, али и хуманитарне делатности, настала је књига „Отаџбини из Јапана. Животном стазом родољуба Душана Тодоровићаˮ.

Тецуја Цубота, саветник Амбасаде Јапана у Републици Србији је искористио прилику да се посебно захвали ауторима изложбе и каталога Јелици Рељић, Александру Марковићу, затим аутору књиге др Бори Мајданцу, као и свим запосленима у Државном архиву Србије на марљивости.

- Кроз дугу историју наше пријатељство се континуирано развијало не само на дипломатском плану, већ и у области привреде, културе и образовања. Наша два народа су помагала један другом у временима када се једна од наше две државе суочавала са недаћама. Наше пријатељство је грађено на захвалности и подршци - изјавио је саветник Цубота и изразио наду да ће изложба „Краљевина Србија и Јапан”, као и књига „Отаџбини из Јапана. Животном стазом родољуба Душана Тодоровићаˮ још више приближити два народа и културе.

Поред композиције „Јапан“ српског композитора Милоја Милојевића са почетка 20. века, која је у прологу програма увела све присутне у праву атмосферу, уживо су изведене јапанске композиције на хармоници „Песма о јабуци” и „Пут ветра“, у извођењу уметнице Фумико Такешите Кнежевић, чије име Фумико симболично значи „Девојка из историјеˮ.

Фото: Државни архив Србије

 

Међу присутним званицама у Државном архиву Србије су данас били и Светлана Јовановић, саветница премијерке Владе Републике Србије, Милан Мариновић, повереник за информације од јавног значаја и Сања Унковић, заменица Повереника, Зоран Ђорђевић, в. д. директора Поште Србије, др Милан Терзић, директор Архива Југославије, поједини директори архива у Србији, Татјана Чолак Антић, директорка Етнографског музеја у Београду, Весна Буројевић, директорка Музеја позоришне уметности Србије са својим сарадницама, Адријана Барши, представница удружења српско-јапанског пријатељства „Ханами“, затим Љубица Ћоровић, саветник у Одељењу за старе и ретке књиге Библиотеке Града Београда, Адам Софронијевић, члан Извршног одбора Европског удружења истраживачких библиотека (ЛИБЕР) и члан Управног одбора Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”, Владимир Томић испред Музеја Града Београда из одсека за историју Београда, Мирослав Јовановић, заменик управника Архива САНУ, др Предраг Шарчевић, главни и одговорни уредник Трећег програма Радио Београда, званичници Министарства спољних послова, представници Амбасаде Јапана у Београду, др Александар Растовић, председник Управног одбора Архива и бивши и садашњи чланови Управног и Надзорног одбора Државног архива Србије и друге јавне личности.

Данашња свечаност представља завршни у низу догађаја у 2022. години којима се истиче значај годишњице успостављања билатералних односа Србије и Јапана.

Државни архив Србије је, захваљујући доброј сарадњи са Министарством спољних послова Републике Србије, до сада обележио годишњице од успостављања дипломатских односа Србије са Шпанијом, Италијом, Светом Столицом, Данском и Сједињеним Америчким Државама.

Изложба „Краљевина Србија и Јапан” ће за посетиоце бити отворена до краја фебруара 2023. године радним данима од 10 до 15 часова.

Партнери у организацији били су: „Go sushi“ ресторан и „Calix“ дистрибуција јапанског пива „Asahi“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”