"НИСУ ЧУЛИ" ДА СУ ХРВАТИ ЗЛОЧИНЦИ, НИТИ ДА СУ УБИЈАНИ СРБИ! У Хрватској више од половине оних рођених после `90. о рату зна врло мало
ИСТРАЖИВАЊЕ у Хрватској је показало да више од педесет одсто младих рођених после деведесетих година прошлог века не знају за убиство Александре Зец, протеривање Срба после "Олује" и остале ратне злочине.
Свега трећина зна за мучење Срба у злогласној "Лори" у Сплиту.
Иницијатива младих за људска права припремила је истраживање "Ратне деведесете из перспективе младих у Хрватској", које је показало да млађе генерације знају о српским злочинима, али не и о хрватским. Чак сваки пети млади човек који је учествовао у истраживању рекао је да није чуо да су и Хрвати чинили ратне злочине, док сваки други зна да су Срби били умешани у злочине у Хрватској. Готово нико од младих не зна за злочине Хрвата у БиХ. Негирање злочина хрватских снага већином прихватају боље образовани млади људи.
Иако се у Хрватској доста писало о случају породице Зец, сваки други млади човек не зна што се уопште догађало на Трешњевки где је убијен отац девојчице Александре и на Сљемену, где су убијени она и њена мајка. Мање од 50 одсто испитаних зна да је било злочина после "Олује", а још мање зна за злочине у Медачком џепу и Ахмићима.
Готово нико не зна ни протагонисте међу Хрватима који су заговарали мирно решење деведесетих година, а већина није чула ни за Милана Левара, сведока злочина над Србима у Лици. Нема много ни младих који су чули за ратног злочинца Томислава Мерчепа, нити знају ко је био Слободан Праљак, који се убио на суђењу у Хагу. А међу онима који су, ипак, чули за Мерчепа сваки други нема јасан став да ли је реч о ратном злочинцу.
Млади у Хрватској не подржавају да се онима који су умешани у ратне злочине исказују почасти, нити да се осликавају на муралима, док 64 одсто њих сматра да треба забранити и усташки поздрав "За дом спремни". Ништа нису благонаклонији ни према поздраву "Смрт фашизму, слобода народу", а многи млади мисле да је дошло време да се јавност окрене другим темама, а не ратним злочинцима и злочинима који су почињени деведесетих година.
ГОТОВИНА И МЕРЧЕП ХЕРОЈИ
ГОТОВО 85 одсто младих сматра да треба судити ратним злочинцима, било са хрватске или српске стране, али скоро сви испитани сматрају да је генерал Анте Готовина био херој, а не злочинац. Чак 33 одсто испитаних сматра и да је Мерчеп херој.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)