ПОПИСАНО 670.000 РАТНИХ ЖРТАВА: Пуних 77 година од ослобођења коначно спреман онлајн регистар настрадалих у Другом светском рату

В. Црњански Спасојевић

04. 01. 2023. у 11:00

БАЗА података, онлајн претраживач, до сада идентификованих жртава Другог светског рата, први пут после окончања тог оружаног сукоба, биће доступна целокупној јавности у првој половини 2023.

ПОПИСАНО 670.000 РАТНИХ ЖРТАВА: Пуних 77 година од ослобођења коначно спреман онлајн регистар настрадалих у Другом светском рату

Фото Музеј жртава геноцида

Ово је за "Новости" потврдио директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић. У бази се засада налазе подаци за око 670.000 идентификованих особа, настрадалих између 1941. и 1945. године, што је за око 370.000 мање од броја ратних жртава који је процењен у време социјалистичке Југославије.

У питању је континуирани процес ревизије списка жртава Другог светског рата, насталог 1964. године на бази пописа настрадалих у периоду 1941-1945, а по одлуци тадашњег Савезног извршног већа СФРЈ.

- Иако у знатној мери непотпун, попис представља основу за његову даљу ревизију и рад на идентификацији што већег броја страдалника - каже Ристић.

Попис је, у ствари, сачињен јер Југославија није имала конкретну документацију о ратним губицима, а био јој је потребан доказни материјал приликом преговора са СР Немачком око обештећења жртвама рата. Према Одлуци о попису, требало је убележити држављане Југославије страдале "од фашистичког терора" између 6. априла 1941. и 15. маја 1945. године, без обзира на то да ли су убијени и погинули на територији некадашње Југославије или у логорима ван земље, као и оне који су терор преживели (интернирани, затварани, одведени на присилни рад). Пописани су и умрли до 15. маја 1946. од последица задобијених у рату.

Фото Музеј жртава геноцида

Први званични бројеви обзнањени су 1966. и они су обухватили 1.107.172 жртве рата - 597.323 смртно страдалих и 509.849 преживелих.

- Савезна комисија је оценила да је попис непотпун и да је њиме обухваћено само 56 до 59 одсто од процењеног броја страдалих, који је износио 1.016.000 до 1.066.000. И то без "најмање 50.000 страдалих квислинга и око 40.000 Рома и Јевреја, за које није имао ко да да податке". Закључено је да попис нема потребан ниво квалитета, па је 1985. стављена забрана на његово коришћење, а материјал предат Архиву Југославије, где се чува - каже Ристић.

У марту 1992. године Савезно извршно веће донело је одлуку о престанку ове забране и наложило да Савезни завод за статистику материјал уреди и обради. Уједно, Државни архив Србије је исте године, у име Музеја жртава геноцида, који је тек био основан, почео са прикупљањем података за допуњавање пописа. Ревизија је, уз прекиде, рађена између 1995. и 1998. у Савезном заводу за статистику, уз асистенцију Музеја жртава геноцида, да би посао самостално наставио Музеј између 2003. и 2008. године. Број идентификованих увећан је за више од 10 одсто и попис делимично очишћен од вишеструко уписаних. Сада има 70.000 имена више у односу на тај првобитни попис.

Дејан Ристић / Фото М. Анђела

Дејан Ристић

Један од циљева које је законодавац дао Музеју жртава геноцида био је управо да се комплетира попис, али и да њиме буду обухваћени сви који су 6. априла 1941. године били држављани Краљевине Југославије, без обзира на националну, религијску, етничку, војну или политичку припадност.

- Рад на томе свакако изискује ангажовање већег броја стручњака како би тај важан задатак био окончан на што бољи начин - поручује Ристић. - Из Музеја изнова позивају све грађане да им се непосредно обрате и достављањем података дају допринос интензивнијем процесу идентификације свих страдалих.

ШУМАНОВИЋ, ГЕЦА КОН, БРАЋА БАРУХ...

МЕЂУ познатим именима у актуелном списку ратних жртава налазе се и сликар Сава Шумановић, чувени књижар Геца Кон, као и тројица браће Барух. Ту су и народни хероји попут Саве Ковачевића, Ива Лоле Рибара, Марије Бурсаћ или Бошка Палковљевића Пинкија...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (5)

НИЈЕ САМО КОЛЕНО ПРОБЛЕМ! Новак Ђоковић открио и ово на Вимблдону!