ПРОСЛАВЉАЈУ ЖИВОТ И СЕЋАЈУ СЕ НАСТРАДАЛИХ: Парк Чачалица код Пожаревца међу најлепшим у земљи
ПАРИЗ има Булоњску шуму, Њујорк и Лондон Централни и Хајд парк, а Пожаревац Чачалицу.

Спомен-костурница руских војника, Фото Д. Новковић
Овај зелени комплекс, који се простире на 28 хектара, сигурно је најлепши парк у Браничевском округу и један од најлепших у целој земљи. Налази се на истоименом брду, одмах поред брда Тулба, и са њега се може видети предивна панорама града. Захваљујући љубитељима природе, овај део града успео је да се сачува од дивље градње, па у њему обитавају само дрвеће, птице и шетачи свих генерација.
Некад се на месту данашњег парка налазила мочвара. После Другог светског рата, уз копање одводних канала, почело је масовно пошумљавање, које су први извели ондашњи гимназијалци. Засађено је око 190 врста дрвећа и растиња, било је преко 95.000 садница.
Ту су и две чесме, стазе и клупе за шетаче, а код улаза у комплекс направљена је и теретана на отвореном. У ову област, која је комплетно ограђена, забрањено је улазити возилима или доводити псе у шетњу, јер је све подређено шетачима и очувању зеленила.
Чачалица није обичан, већ спомен-парк, проглашен за културно добро од великог значаја, јер су у њему и споменици страдалима у Другом светском рату. Споменик стрељаним родољубима и "Звезда" посвећени су домаћим жртвама, а спомен-костурница војницима Црвене армије, који су страдали на потезу од Мајданпека до Младеновца. Уз костурницу су посађене и брезе допремљене из руског села Поварова, укупно 441, колико је било и страдалих војника. Поред једне стазе 2009. године постављена је и спомен-плоча са именима настрадалих Јевреја који су живели у Пожаревцу.
Ово место било је сведок различитих борби и у ранијим временима. У историјским записима помиње се да је ту сахрањен брат кнегиње Љубице, Јован Вукомановић, који је погинуо у борби за Пожаревац 1815. године.
Чачалица је имала стратешки значај у одбрани овог дела Србије од Аустроугара и Немаца.
Српски војници су са овог положаја топовима и митраљезима дејствовали у Првом светском рату.
СТВАРАОЦИ
Аутори данашњег изгледа Споменика стрељаним родољубима, првог на који се наилази од уласка у спомен-парк, јесу архитекта Братислав Стојановић из Београда и вајар Станислав Мићић из Загреба. Стојановић је аутор и спомен-костурнице руских војника, док је споменик "Звезда" дело вајара Милорада Тепавца.
ЗАМЕНА
ТОКОМ НАТО бомбардовања Панчева, загађење је ваздухом стигло и у овај крај и тада је оштећено 300 бреза поред спомен--костурнице. У октобру 2007. године, пре прославе Дана ослобођења Пожаревца, оне су замењене новим, такође из Русије, које су граду стигле као поклон.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)