ТРУДНИЦА ОБОЛЕЛА ОД МОРБИЛА: Прете нам заушке и рубела - сваки десети дечак инфициран мумпс вирусом
БРОЈ оболелих од малих богиња у Смедереву повећао се на 14, а међу њима је и једна трудница.

Фото Shutterstock
Десеторо оболелих млађе је од две године и сви су невакцинисани, док је вакцинални статус троје здравствених радника и труднице, код којих је такође лабораторијски доказана инфекција, или непознат или непотпун. У болници је двоје од 14 оболелих.
Ово је досадашњи биланс епидемије морбила у Смедереву, која би, како страхују епидемиолози, могла да се прошири и на друге делове земље. То, међутим, није једина претња због смањеног обухвата имунизације ММР вакцином, који је генерално пао на испод 80 одсто, а у Новом Саду је само 24 одсто. За епидемиологе не би било изненађење да избију и епидемије заушака и рубеле.
Пажња је тренутно више усмерена не морбиле него на ове две болести које се, такође, превенирају ММР вакцином, само зато што се мале богиње најбрже шире, али ни заушке и рубела нису мање опасне.
Једна од најчешћих нуспојава код дечака оболелих од заушака јесте - стерилитет. Према речима уролога др Саше Милошевића, чак десет одсто оболелих малишана имаће у зрелом добу проблема са неплодношћу. То би био додатни "допринос" повећању мушког стерилитета, који је и у свету, и код нас, дефинитивно у порасту.
- Мумпс вирус, који изазива заушке, делује на све жлезде, укључујући и запаљење и отицање тестиса. Дешава се да у каснијем добу младић има нормалне хормоналне параметре и - ниједан сперматозоид! Ове последице примећене су код десетак одсто оболелих пре пубертета, када су тестиси и даље неразвијени и склони упалама - каже др Милошевић.
Заушке се преносе капљичним путем, преко пљувачке или носног секрета. Инкубација траје 12-25 дана, а пацијент је заразан седам дана пре појаве симптома и девет дана после.
Болест је праћена повишеном температуром и упалом пљувачних жлезда, а могуће компликације су упала полних жлезда, панкреаса, глувоћа, али и менингитис или енцефалитис ако вирус доспе у крв.
Ово обољење се најчешће јавља у узрасту од пет до девет година, мада се могу заразити и адолесценти и одрасли. Код 20 до 40 одсто инфицираних тинејџера или млађих мушкараца, седам дана након паротитиса могу се јавити оток тестиса и јаки болови.
Велики број инфекција код деце млађе од две године пролази без клиничких симптома, тврде у Градском заводу за јавно здравље у Београду, а више од 95 одсто вакцинисаних развија имунитет.
Имунолог и педијатар др Невенка Ракетић каже да последњих година нисмо имали епидемије заушака:
- То не значи да се оне неће вратити, с обзиром на то да немамо колективни имунитет, будући да је проценат вакцинисаних испод 95 одсто.
Такође истиче да и рубела, мада врло блага у детињству, може бити опасна у зрелом добу код невакцинисане особе:
- Ризик је посебно велик код трудница у првом тромесечју. Тада може доћи до деформације плода - каже др Ракетић.

Саша Милошевић, Фото М. Анђела

Невенка Ракетић, Фото Принтскрин
Рубела код фетуса може проузроковати катаракту, глувоћу, менталну заосталост или срчане мане.
- У последње време све чешће нам се обраћају досадашњи антиваксери, уплашени и све свеснији последица невакцинације. Више чак и није потребно да их убеђујемо, они сами желе да вакцинишу децу - каже др Ракетић.
Све већа "армија рањивих"
СРБИЈА већ годинама не достиже обухват вакцином од 95 одсто, колико је потребно да би се спречила епидемија, а то значи да се са сваком генерацијом повећава број "рањивих". Према последњим подацима Института за јавно здравље "др Милан Јовановић Батут", током 2020. и 2021. године у Србији су регистроване најниже вредности обухвата ММР вакцином у последњих двадесет година. Обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. години износио је 78,1 одсто, а у 2021. години свега 74,8 одсто. Обухват другом дозом, пре уписа у први разред основне школе, у 2021. години био је 85,8одсто. Извештаји из света, такође, показују да је од почетка пандемије ковида у скоро четвртини земаља прекидана или одлагана имунизација ММР вакцином, а у великом броју земаља дошло је до значајног пада обухвата.
Препоручујемо

ЈОШ ЈЕДАН СЛУЧАЈ МОРБИЛА У СМЕДЕРЕВУ: На тестирању сумњиви узорци из Београда и Зајечара
17. 01. 2023. у 16:48

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)