АМЕРИКА ЦРТАЛА НОВУ МАПУ ЕВРОПЕ: Публициста Милорад Вукашиновић о закулисним „играма“ током Другог светског рата
ПРВА овогодишња трибина новинара и публицисте Милорада Вукашиновића и даље је на трагу намере, као и све трибине овог предавача, да се "популаризује једна дисциплина која је дуго била јавно проскрибована".
М.Стојковић
У овој прилици направљен је осврт на период од друге половине XIX до шездесетих година XX века. Вукашиновић издваја поједине друштвене и политичке чиниоце који су обележили ово раздобље, дефинишући три кључна елемента на следећи начин: први – кроз експанзију капиталистичког начина привређивања, други – увидом у промену духовно-религијске парадигме где метафизичку замењује ресурсна датост, и, најзад, трећу – као строго политички моменат означен уједињењем Немачке 1871.године и ером империјализма.
На предавању су издвојени утицајни мислиоци, теоретичари и њихови текстови. Међу њима су се нашли антропогеограф Фридрих Рацел (Friedrich Ratzel) са својим утицајним огледом Политичка географија (1897), као и шведски политиколог Рудолф Кјелен (Rudolf Kjellén) који је први у јавном дискурсу употребио термин геополитика, верујући да је она нова наука о држави.
Такође, истакнут је Халфорд Мекиндер (Halford John Mackinder) и његов значајан текст Географска осовина историје (1904), а уз њега и Карл Хаусхофер (Karl Ernst Haushofer) и Николас Спајкман (Nicholas John Spykman). Овако су заокружене теме које су предавача превасходно интересовале, а тичу се друштвених и историјских околности које су условиле појаву модерне геополитике, чиме је најављено и фебруарско предавање о периоду након шездесетих година прошлог века и феномену десуверенизације светског поретка.
Предавање новинара и публицисте Милорада Вукашиновића "Панорама геополитикеˮ може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)