''КОШАРКАШКИ РАТ'' ПОЧЕО РИТУАЛНИМ СПАЉИВАЊЕМ: Необичан спортски сукоб Чачка и Београда, који траје 70 година, не показује знаке смиривања
НЕОБИЧАН "рат" Чачка и Београда напунио је 70 година и нема никаквих знакова да јењава, па је историчар др Милош Тимотијевић одлучио да се позабави хроником овог сукоба. Он је ритуално почео 1952. када је на масовном народном скупу у центру Чачка јавно спаљена лутка од сламе која је представљала тадашњег архинепријатеља кошаркаша из овог града Боре Јовановића, првог професора на смеру кошарке на београдском ДИФ-у.

Фото Архива Др Милоша Тимотијевића
Он је данашњим речником био у сукобу интереса, јер је истовремено био тренер БСК-а, клуба београдских ДИФ-оваца, који су, истине ради, већином били студенти из унутрашњости, укључујући и оне из Чачка, али ни то није могло да га спасе од чачанског гнева.
Он наглашава да се осећај припадања групи гради кроз однос према другима, па се сусрети између спортских ривала често претварају у ритуални рат.
- Управо један такав "кошаркашки рат" започео је између Чачка и Београда 1952. када су Чачани стекли утисак да су њихови спортисти неправедно закинути и запостављени, иако су једини јужно од Саве и Дунава имали представника у југословенској првој лиги - каже др Тимотијевић.
Истине ради, тадашњи тренер Борца је упозоравао Чачане да не претерују у очекивањима, али није вредело. Свака изгубљена утакмица је тумачена, од кафане, преко новина, до политичких структура, као последица завере против Чачка. Реално важан фактор запостављања чачанске кошарке у то време је била његова тадашња саобраћајна изолованост.

Момци из Чачка на терену код Соколане 1945. / Фото Архива Др Милоша Тимотијевића
- Нико није жудео за вишесатним путовањима неудобним возовима до провинцијског града. Кошарка је промовисана као спорт за веће урбане центре Југославије, јер би успех неког клуба у малој средини имао слаб одјек у јавности целе земље. Зато је "одјек" у Чачку био веома снажан: Чачани су направили лутку Боре Јовановића, напунили је сламом и јавно је спалили у центру града испред "Абрашевића", преко пута зграде Општине. Била је то у ствари "копија" ритуала на демонстрацијама у Београду 1952. и 1953. у режији југословенске власти која се са Италијом спорила око Трста. На њима су спаљиване лутке председника италијанске владе. За разлику од Београда, чије је демонстрације организовала и каналисала комунистичка власт, Чачани су имали спонтано окупљање, а "непријатељ" је био Београд - описује с осмехом др Тимотијевић ритуални почетак "кошаркашког рата".

Играчи Борца испред Пећке патријаршије / Фото Архива Др Милоша Тимотијевића
Он наглашава да је за ову тему лако наћи саговорнике, али да је проблем острашћеност која не јењава ни после 70 година. Одјеци баскеташког сукоба из 1952. рефлектовали су се на све друге сфере живота и постали део градског идентитета. Зграда "Абрашевића" где је спаљена лутка / Фото Архива Др Милоша Тимотијевића
- "Кошаркашки рат" је оставио дубок траг и у политици кроз непрестано опозиционарство Чачка према Београду због осећаја "неправедне закинутости". Истину говорећи, често је "сукоб Чачана и Београђана" био, у ствари, сукоб Чачана са Чачанима у Београду. То илуструје амбивалентан став према КК Партизан, који се сматра љутим ривалом који је "отео" најбоље чачанске играче, а истовремено и "чачанском филијалом" без које не би било клуба у Београду. Као доказ се користи аксиом да је модерни кошаркашки клуб створио чачански Кићан, Драган Кићановић, као и да нема бољег тренера од чачанског Жоца, Жељка Обрадовића, а да не говоримо да међу најбољим играчима увек има неколико Чачана. Они се у Чачку не третирају као "домаћи издајници", већ као "наши људи у противничким редовима" - објашњава др Тимотијевић.
ВИШЕ ОД ИГРЕ
СПОРТ је један од водећих облика идентификације у модерном друштву, а у Чачку је кошарка више од игре, указује др Милош Тимотијевић:
- Сваки град поседује скуп обележја који га чини другачијим од осталих, а сви заједно чине идентитет који му обезбеђује трајну препознатљивост. Такмичења привлаче животну енергију појединаца и група у тежњи ка надмашивању ривала у стању "вечитог" супарништва.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?
МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.
04. 04. 2025. у 16:40
Коментари (0)