ЗАТВОР ДО 30 ГОДИНА АКО НА ПЕШАЧКОМ УСМРТЕ ДЕТЕ: За бахате возаче казне као за убице
РОДИТЕЉИ деце која су погинула у саобраћајним несрећама на пешачким прелазима широм Србије договорили су се да покрену акцију за хитну измену Закона о безбедности саобраћаја на путевима и Кривичног законика. Тражиће оштрије санкције за бахате возаче и смањење дозвољене брзине на критичним тачкама и у близини пешачких прелаза.
Овакву одлуку донели су после четвртог по реду протестног скупа у Крагујевцу, код пешачког прелаза где је, 7. децембра прошле године, погинула девојчица Николина Јанковић.
Њена мајка Вера каже да се неколико породица деце погинуле у саобраћају придружило онлајн петицији коју су покренули она и супруг, и да је захтев за измену прописа потписало за само недељу дана чак 14.000 људи.
- Сви ти родитељи су, баш као и ми, разочарани благим казнама које прете убицама њихове деце. Адвокати су нам рекли да је максимална законска казна коју неко може да добије за тешко дело почињено у саобраћају и непружање помоћи осам година затвора, и то ако је повратник, али да судови обично изричу од једне до три године! За смрт детета годину дана?! Само у јануару, било је чак пет саобраћајки у Крагујевцу, где су деца ударена на пешачком прелазу, али су, срећом, за разлику од нашег, преживела. Тренд бахатих вожњи може да се заустави само пооштрењем казни и смањењем дозвољене брзине - каже Вера Јанковић за "Новости".
У захтеву, који ће ове недеље предати највишим државним функционерима, родитељи траже да ограничење у насељеним местима на критичним тачкама и пешачким прелазима буде 30 км/х, уместо досадашњих 50 км/х. Сва та безбедносно ризична места, кажу, морају бити обележена знаком упозорења "црна тачка" или пешачки прелаз.
Траже и да се на пешачким прелазима, где је настрадао макар један пешак, поставе лежећи полицајци, као и да се уведе обавеза за пешаке и бициклисте да приликом кретања коловозном траком, када нема тротоара, морају да носе флуоресцентни прслук или флуоресцентне траке. Исто важи и код ноћног кретања са смањеном уличном расветом и код мање видљивости због магле, кише, снега, у насељу и ван њега.
Захтевају и да опште ограничење на критичним деоницама ауто-путева, обележених видним знаком упозорења "црна тачка", буде 100 км/х уместо досадашњих 130 км/х.
Предлажу и пооштравање казни. Тако би, ако је наступила смрт једне или више особа због бахате вожње, уместо две до 12 година затвора, било предвиђено пет до 15, као за убиство. За агресивну вожњу са смртним исходом на пешачком прелазу казна би била до 30 година затвора без могућности помиловања, а као једну од санкција предлажу и трајну забрану управљања моторним возилом. Сви починиоци морали би, према овом предлогу, да чекају суђења у притвору.
Са текстом захтева законских измена ове недеље родитељи ће упознати председника Скупштине Слободана Орлића, шефове свих посланичких група, као и министре правде Мају Поповић, за бригу о породици Дарију Кисић Тепавчевић и саобраћаја Горана Весића.
Уз породицу Јанковић захтев за пооштравање прописа покренули су родитељи деце настрадале у саобраћају: Мелисе Зецовић (15) из Новог Пазара, Маје Зарић (16) из Крагујевца, Богдана Гавриловића (7) из Власотинаца, Давида Мормера (14) из Сомбора, Максима Вујића (10) из Обреновца.
Иначе, Србија је, уз Румунију и Бугарску, у саобраћају међу најнебезбеднијим државама у Европи, а казне су за агресивне возаче - благе. Више од 67 одсто су условне, а свега око 10 одсто затворске.
Бенефите виде Холандија, Финска, Шпанија
ОД кад су Осло и Хелсинки увели смањење брзине на 30 км/х у насељу, за годину дана ниједан бициклиста или пешак није погинуо, наводи Вера Јанковић. Мада непопуларне, мере ограничења показале су се врло ефикасне и у Норвешкој, Белгији, Холандији и Шпанији.ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)