НАДРИЛЕКАРКА ЗА 497 ЕВРА ЛЕЧИ АУТИЗАМ?! Родитељи траже заштиту - срамна превара

И. Ковачић

15. 08. 2023. у 09:48

НА друштвеној мрежи "Инстаграм", на профилу "Реши аутизам" извесна женска особа по цени од 497 евра нуди родитељима деце са овим и другим развојним поремећајима "програм" за решавање њихових проблема, а само на основу личног искуства јер и она има дете које је, како наводи, успешно излечила?!

НАДРИЛЕКАРКА ЗА 497 ЕВРА ЛЕЧИ АУТИЗАМ?! Родитељи траже заштиту - срамна превара

Foto: Shutterstock

Дотична се у једном посту овако представила:

- Ја сам Ана Ивановић, имам 32 године и мајка сам два дечака, од 10 и шест година. По струци сам диригент и водим хор за децу и одрасле при једној цркви у Београду. Али ми је примарно да радим на едукацији родитеља са децом са аутизмом и другим неуроразвојним поремећајима, јер се већ годинама едукујем на том пољу, а на чему сам мастерирала са мојим старијим сином.

Како објашњава на профилу, "програм" траје четири недеље. Она пацијентима даје "материјале" и држи четири пута по један сат онлајн консултације.

Фото: Инстаграм Принтскрин

Није потребно много мудрости да се за ово нађе права реч - надрилекарство. А оно је законом забрањено, али у пракси, нажалост, очигледно није довољно или није на прави начин санкционисано.

Иако се власница профила с времена на време "ограђује", па родитељима повремено саветују и да потраже стручну помоћ, очигледно је да је реч најблаже речено о заваравању људи, и пружању "услуге" и то из домена медицине, за коју власница профила "Реши аутизам" нема потребну квалификацију. Али, иако су кроз удружења прилично информисани и едуковани, није тешко разумети родитеље који се "хватају за сламку" кад се утврди да њихово дете има овај, врло сложен, поремећај у развоју мозга, који карактерише слаба или никаква социјална интеракција и комуникација, као и ограничени и понављајући обрасци понашања.

Више лекара које смо позвали за коментар "подржало је идеју" да се на овакве појаве јавно укаже, али нико, уз различита објашњења, није хтео да нам буде саговорник. А заштиту траже и сами родитељи. То се види и из коментара које су оставили на мрежама.

- Да ли има неко да нас заштити, осим нашег здравог разума, који је некада замућен муком и жељом да помогнемо свом детету - један је од коментара родитеља на друштвеним мрежама поводом услуга које нуди поменута мајка. - Зар не би свако од нас, уколико би нашао решење за своје дете, на разглас ишао и свим родитељима помагао бесплатним саветима.

Не чуди што се нашао и коментар једног оца који пита зашто ова особа до сада није добила Нобелову награду, јер излечење од аутизма заслужује ово престижно признање.

Председница Управног одбора "Аутизам Србија" Невена Петровић Јојић, која је такође мајка детета са овим поремећајем, за "Новости" каже:

- Не постоји интервенција, ма колико била заснована на доказима, која има ефекте на све особе са поремећајем из спектра аутизма, нити интервенција која ће увек да буде у истој мери ефикасна у различитим периодима живота. Осим тога, приликом одабира одговарајућих третмана за побољшање живота детета са аутизмом и његово оспособљавање, осим чињенице да је заснован на доказима, требало би узети у обзир мноштво специфичних чинилаца, као што су пол, узраст, степен интелектуалног функционисања, тежина поремећаја, евентуалне пратеће болести, као и културолошки оквир у коме се интервенција или третман реализије.

Фото: Приватна архива

Невена Петровић Јојић

Наша саговорница напомиње да Удружење "Аутизам Србија" има своје онлајн саветовалиште које је бесплатно и доступно свим родитељима. Тим тог саветовалишта сачињавају стручњаци из различитих области, а постоје и локална удружења у градовима Србије, којима се родитељи увек могу обратити за помоћ.

Једно од тих удружења је и београдско, чији потпредседник Србољуб Ранковић за "Новости" каже да је прихватљиво да родитељи деле искуства и бесплатне савете преко друштвених мрежа, али не на овакав начин, пропагирајући "Доман методу", "која се показала као неефикасна и још наплаћујући позамашне износе у еврима".

Фото: Приватна архива

Србољуб Ранковић

- Поставља се питање због чега родитељи не могу да добију у државним установама адекватан број третмана, па су онда упућени на приватне даваоце услуга - каже Ранковић. - Није лако родитељима да у трагању за правим третманом, препознају стручне и адекватне терапије за своје дете са аутизмом.

Има и здраворазумских савета

Нису, ипак, спорни сви савети власнице профила "Реши аутизам". Тако у једном она препоручује три корака за решавање аутизма: "нађи лекара или натуропату који ће ти помоћи да решиш проблеме физиолошке природе, нађи стручњака који може да ти помогне са дететовим физичким и когнитивним развојем - логопеде, дефектологе, третмане сензорне интеграције, рад на психомоторици, аудио-тренинг"... Као трећи корак предлаже да створите позитивно и подстицајно окружење и средину за своје дете, у оквиру којег предлаже и сензорну љуљашку и то да водите дете свугде са собом, да га укључите у кућне послове...

У Удружењу "Аутизам Србија" кажу да није познато колико има особа са аутизмом у нашој земљи, јер се не води званични регистар, али износе податак последњих истраживања да се учесталост појаве поремећаја из спектра аутизма рапидно увећава и то 2010. на 14,7 одсто, односно једно на 68 деце, а 2018. године на 23 одсто, што је једно од 44 деце.

Аутизам као стање почиње да се манифестује негде са годину и по живота, али дијагностика понекад може дуго да потраје. С обзиром на то да је реч о тешкој дијагнози, у неким случајевима потребно је добити извештаје великог броја лекара како би се са сигурношћу утврдило да се ради о поремећају из спектра аутизма.

"Обучена" кроз "праксу"

ВЛАСНИЦА Профила "Реши аутизам" у једном од постова објаснила је "како се квалификовала" за лечење овог поремећаја:

- Пет година смо радили по "Домен методи" са нашим старијим сином и тако смо се едуковали супруг и ја, и дошли смо од детета које је било невербално до детета које прича, "уста не затвара".

- Код неке деце, просто, симптоми су јаснији и одмах указују да је аутизам у питању - објашњавају нам. - А код неке треба време да прође да би сам психијатар закључио. Јер мора да искључи много фактора да би био сигуран да се ради о аутизму.

Да би се избегле заблуде у вези са дијагностиком, али и применом доказаних третмана за поремећаје из спектра аутизма, Институт за ментално здравље уз подршку Министарства здравља издао је ове године брошуру "Смернице за скрининг, дијагностику и интервенцију за децу и одрасле са поремећајима из спектра аутизма", која је превасходно намењена педијатрима, али и родитељима, јер се ту налазе све доказане и проверене информације везане за овај сложени поремећај.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (6)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)