ИЗГОВОР ЗА АГРЕСИЈУ НАТО: На данашњи дан окончана 1999. фарса у Рамбујеу (ФОТО)

Борис Субашић

23. 02. 2023. у 09:36

ТЕКСТ споразума из Рамбујеа, којим је Србија позвана да прихвати НАТО трупе на својој територији, представљао је провокацију, изговор за почетак бомбардовања. Рамбује није документ који би било који Србин прихватио. То је био лош дипломатски документ који се никада није требао појавити у тој форми.

ИЗГОВОР ЗА АГРЕСИЈУ НАТО: На данашњи дан окончана 1999. фарса у Рамбујеу (ФОТО)

FOTO: Arhiva novosti

Овако је у јуну 1999. говорио Хенри Кисинџер, велики дипломата и бивши амерички државни секретар о предлогу споразума који је делегација Србије после 17 дана притисака и уцена коначно одбила да потпише на данашњи дан пре 24 године.

Преговори делегације Србије и Косовских Албанаца служили су само као формална увертира за Агресију НАТО на СР Југославију, или прецизније, на Србију.

Седмо поглавље документа које је предвиђало да Савет безбедности само аминује долазак трупа Сверноатлантске алијансе на почетку преговора уопште није било познато делегацијама.

Тај део документа, амерички посредник Кристофер Хил, донео је у Београд и показао Слободану Милошевићу, тек када су делегације СРЈ и Србије и косовских Албанаца 6. фебруара већ стигле у дворац у Рамбује. Посредници су биле дипломате САД, Русије и ЕУ: Кристофер Хил, Борис Мајорски и Волфганг Петрич, али прави господар ситуације била је Мадлен Олбрајт, тада на функцији државног секретара САД.

Фото: Архива В.Н.

Албански лидер био је до тада мало познати Хашим Тачи као представник терористичке ОВК, који је уживао неприкривену и велику наклоност Олбрајтове. Албанци су на њен наговор, пошто је знала даа је Србији понуђен немогућ услов, потписали документ у чијем је спорном 7. поглављу писало: "Позива се Савет безбедности УН да усвоји резолуцију по Глави 7. Повеље, подржавајући и прихватајући аранжмане предвиђене овим поглављем, укључујући успостављање мултинационалних војних снага на Косову. Стране позивају НАТО да успостави војне снаге и руководи њима како би помогле да се обезбеди придржавање одредби овог поглавља”.

Овај текст је практично значио да Србија сама позива НАТО да заузме део њене територије, што би само формално одобрио Савет безбедности УН, а учешће Плавих шлемова и Русије није ни теоријски разматрано.

Србија је као суверена држава одбила присутво НАТО трупа на својој територији и 23. фебруара 1999. су прекинути преговори у Рамбујеу током којих су се делегације само једном састале за столом, на чијем је челу седела Мадлен Олбрајт.

- Дужан сам да кажем да су ти преговори били најобичнија подвала и лаж. Била је то само представа за спољни свет, изведена с трећеразредним глумцима... Прва крупна лаж, чијој су магији многи подлегли, јесте да је зверска одлука о агресији НАТО-а на Србију уследила као последица њене кривице за непотписивање папира, ко зна којих аутора и где писаних, којима су моћници дали име „Споразуми из Рамбујеа” иако то није био њихов првобитни назив. У том тексту постоји од учесника само потпис Косова, а од сведока недостаје потпис Бориса Мајорског, руског члана „тројке”. Тај „споразум” је био фаза у спровођењу пре њега донесене одлуке да се агресијом на Србију Косово од ње одвоји... Учесници су се могли срести само пуком случајношћу у ходницима, пролазећи један поред другог без речи, а текст од којег је склепан „споразум” дељен је учесницима у „комадима”, при чему су она два најважнија, која чине његово садржинско језгро, уручена четири сата пре окончања конференције у Рамбујеу. Од сведока („тројке”) руски представник, Б. Мајорски, није потписао те делове, с образложењем да нису били предмет заједничких претходних разматрања. Та збрка од споразума била је само привид споразума. По свој прилици, тако се и хтело, јер је „споразум” послужио као добра камуфлажа за одлуку донесену пре и ван Рамбујеа – навео је у ауторском тексту о преговорима у Рамбујеу проф др Ратко Марковић, шеф српске делегације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (1)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота