ПРОТЕРАНО ОКО 100.000 СРБА, НАСЕЉЕНО ИСТО ТОЛИКО АЛБАНАЦА: Изложба о зверству албанских квислинга на КиМ у Народном музеју Крушевац
АУТОРСКА изложба "Прећутани злочин: Зверства албанских квислинга над Србима и Јеврејима на Косову и Метохији у Другом светском рату" др Ненада Антонијевића, музејског саветника у Музеју жртава геноцида, биће отворена 1. марта у Народном музеју у Крушевцу и трајаће до 25. марта.

Музеј жртава геноцида
У Музеју жртава геноцида објашњавају да је након Априлског рата 1941. године, територија КиМ споразумом фашистичке Италије и нацистичке Немачке, од 23. априла 1941. године, подељена између италијанског, немачког и бугарског окупатора. Највећи део КиМ је остао под италијанском окупацијом и анектиран је "Великој Албанији" краљевским указом и указом краљевског намесника од 12. августа 1941. Призренска котлина, Метохија, централни део Косова, део Неродимља и Горњег Поморавља, Дреница, а од априла 1942. године и Ибарски Колашин, анектирани су "Великој Албанији". Немачкој је припао северни део Косова (Косовска Митровица и Вучитрн), као и Мало Косово (Подујево). Ове територије су укључене у српско управно подручје као Косовска област у рангу округа, у којем су фактичку цивилну власт имали албански квислинзи. Бугарској су припали Качаник, Сиринићка жупа, део Неродимља и Горњег Поморавља.
- Већинска албанска заједница је окупацију Краљевине Југославије дочекала као ослобођење и подржавала поступке својих политичара и наоружаних сународника - кажу у Музеју жртава геноцида. - На удару терора албанских квислинга први су били солунски добровољци, колонисти и насељеници. Најдрастичнији примери терора албанских квислиншких формација, али и окупаторских снага (Немци, Италијани, Бугари) били су злочини почињени над српским цивилима, напади на манастире, цркве и друге верске објекте, монаштво и свештенство СПЦ, као и Холокауст над припадницима малобројне јеврејске заједнице, нарочито у Приштини.
Уследила су убиства, застрашивање, малтретирање, мучење, тровање, рањавање, интернације, затварање, хапшење, пребијање, принудни рад, уцене, отмице, силовање, узурпирање ораница, прогон са поседа, пљачка, одузимање или уништавање покретне и непокретне имовине... Посебно тешки злочини били су отмице жена, девојака, деце, силовања и присилна одвођења девојака из родитељског дома и удаје без пристанка уз присилну промену вере, као и тражење новчаног откупа за отете српске цивиле.

Музеј жртава геноцида
Музеј жртава геноцида
- Албански квислинзи су намеравали да униште трагове о вишевековном постојању и животу Срба. Куће и други помоћни објекти на сеоским имањима су спаљивани или рушени до темеља. Међе на њивама су уништаване. Извори пијаће воде, посебно бунари, често су били тровани, уништавани су читави воћњаци и други засади. Сеоска гробља су скрнављена рушењем надгробних споменика и раскопавањем гробова, а дешавало се и да буду преорана. Српско становништво се пред албанским терором склањало у централну Србију, Црну Гору, у градска насеља и српске православне манастире на КиМ. Окупатори су предузимали казнене експедиције и слали Србе у интернацију у логоре у Италији и Албанији. Посебно суров терор и репресалије извршене су над припадницима клира СПЦ - кажу у Музеју.
- Према нашим истраживањима, између 90.000 и 100.000 Срба је интернирано или протерано у избеглиштво. У исто време, на имања и земљу српског живља је насељено између 80.000 и 100.000 Албанаца са КиМ и из Албаније - кажу у Музеју.
Аутор поставке у Крушевцу је др ум. Никола Радосављевић, кустос у Музеју жртава геноцида. Реализацију изложбе омогућили су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида под управом Станка Дебељаковића, а подржали Народни музеј - Крушевац, Музеј Југославије, Војни музеј и Ансамбл народних игара и песама Косова и Метохије "Венац".

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)