ВИШЕ БАЈПАСА КРОЗ ЈЕДАН МАЛИ РЕЗ: Ако се спремате за операцију срца, проверите које су предности минимално инвазивне хирургије

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

13. 03. 2023. у 10:42

ОПЕРАЦИЈА се изводи у општој анестезији, али без отварања грудног коша и на куцајућем срцу, што је велики бенефит за кардиолошке пацијенте, јер је кардиохирургија, иначе, једна од најинвазовнијих грана медицине.

ВИШЕ БАЈПАСА КРОЗ ЈЕДАН МАЛИ РЕЗ: Ако се спремате за операцију срца, проверите које су предности минимално инвазивне хирургије

Оперисано у седам сала истовремено, Фото И. Маринковић

 У хирурршку праксу, у свим гранама медицине ушла је минимално инвазивна хирургија, са тежњом да умањи физичку и психичку трауму код болесника којима предстоји неки облик хируршког лечења. Кардиохирургија је једна од најинвазивнијих грана медицине, па је у овој области, можда, и највећи изазов да се омогући што безболнији начин лечења, а да резултат тога идентичан стандардним операцијама.

Познато је да се највећи број операција у кардиохирургији изводи пресецањем грудне кости, заустављањем рада срца и стављањем болесника на вантелесни крвоток. Коронарна или бајпас хирургија најчешће је извођена операција у свету, и код нас. У новијој пракси овај захват се све чешће ради без велике трауме за пацијента, а то је случај и у Универзитетском клиничком центру Србије.

Кардиохирурге ове установе за минимално инвазивну бајпас методу едуковао је један од водећих стручњака у свету проф. Александер Алберт, директор кардиохируршке Клинике у Дортмунду. Он је и шеф европског тренинг центра из ове области. Прошле године у новој згради УКЦС асистирао је прве две, иначе јако сложене операције.

- То нам је дало велики подстицај, и од тада смо урадили 40 минимално инвазивних бајпас операција. То не бисмо постигли без помоћи тадашњег министра Златибора Лончара, који је помогао развој кардиохирургије, као и набавку опреме за ове сложене операције. У почетку су то биле операције једносудовне или вишесудовне болести у склопу хибридне процедуре, где су наши болесници пре или после ове операције добили стент у неку од коронарних артерија. У свим тим операцијама користили смо леву артерију мамарију, као доказано најбољи графт у бајпас хирургији - објашњава Данко Грујић, кардиохирург Клинике за кардиохирургију УКЦС.

Краћи боравак у болници

ОВАКВИМ хируршким приступом, наводи др Грујић, може да се утиче на листе чекања, јер пацијент краће остаје у болници него када се ради класична операција, у просеку четири-пет дана, и значајно смањити трошкове лечења.

- Наша највећа сатисфакција је задовољство болесника после ових операција - каже др Данко Грујић.

Са тако стеченим искуством, кардиохирурзи УКЦС "кренули" су са лечењем вишесудовне коронарне болести минимално инвазивним приступом.

- До сада смо урадили пет таквих операција, прошле недеље, први пут у овом делу Европе, оперисали смо вишесудовну болест користећи обе артерије мамарије - каже Грујић. - То уводи нови поглед на лечење ове масовне болести, јер болесник сада може добити више бајпаса на рез од само неколико центиметара и вратити се нормалним активностима већ после две недеље.

Операција се, како каже др Грујић, изводи у општој анестезији, на куцајућем срцу, којем се прилази кроз рез од пет центиметара, кроз леви међуребарни простор.

- За време операције искључено је лево плућно крило, а респираторна функција и хемодинамика су под контролом анестезиолога, чија је улога врло важна током операције, а нарочито на крају ове оперативне процедуре, када се већина пацијената буди и екстубира (одваја од респиратора) већ на операционом столу - објашњава др Грујић.

Минимална инвазивност код ове операције се постиже не само малим резом већ избегавањем вантелесног крвотока, јер се операција изводи на куцајућем срцу, што значајно утиче на брзину опоравка. Ипак, не могу сви болесници бити кандидати за овај тип операције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”