У ЗНАК СЕЋАЊА НА ПАКАО С ДРУГЕ СТРАНЕ САВЕ: Прва изложба у Централној кули на Старом сајмишту о јеврејским и српским жртвама

В. Црњански Спасојевић

19. 04. 2023. у 18:41

ПОВОДОМ Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату, 22. априла, Меморијални центар "Старо сајмиште" омогућиће грађанима да погледају изложбу "Логор на Београдском сајмишту 1941-1944", која ће привремено бити изложена у Централној кули.

У ЗНАК СЕЋАЊА НА ПАКАО С ДРУГЕ СТРАНЕ САВЕ: Прва изложба у Централној кули на Старом сајмишту о јеврејским и српским жртвама

FOTO: Arhiva novosti

Како наводе у Меморијалном центру, на овај начин симболично ће бити обележен почетак рада на сталној поставци, која ће посетиоцима бити доступна по окончању радова на Централној кули.

Посета ће бити организована између 13 и 15 сати, а заинтересовани би требало претходно да се најаве мејлом Меморијалном центру због ограниченог броја посетилаца.

FOTO: Arhiva novost

 

После реконструкције Централне куле требало би да буде реконструисан и Италијански павиљон, који се налази у истом комплексу.

Старо сајмиште, на ком је 11. септембра 1937. отворен Први београдски сајам, напуштен је након шестоаприлског бомбардовања 1941. После комадања некадашње државе, комплекс се нашао на територији НДХ, као и Земун, али је управу над логором који је установљен, имао немачки СС.

Ово је било централно место Холокауста у окупираној Србији. Верује се да је ту страдало 6.500-7.000 Јевреја, махом жена, деце и старих, пошто су мушкарци претходно заточени у Топовским шупама и убијени као таоци (у казненим акцијама 100 за једног убијеног Немца), као и један број ромских жена и деце (60-так од 500, док су остали ослобођени до априла 1942.).

Највећи број Јевреја је усмрћен у камионима-душегупкама, на путу за Јајинце, а 500 је умрло од глади, хладноће и болести између јануара и марта 1942. Прве јеврејске жртве били су пацијенти и особље београдске јеврејске болнице, 18. и 19. марта, њих око 800. Убијени су у камиону, угљенмоноксидом, а тела су им покопана у масовну гробницу у Јајинцима.

FOTO: Arhiva novosti

Логораши из друге фазе постојања логора


Пошто је "јеврејско питање решено" 1942. године, "Јуденлагер Семлин" постаје Прихватни логор за Србе, комунисте, антифашисте, четнике, ратне заробљенике... Био је то главни дистрибутивни центар за слање радне снаге из целе бивше Југославије у Немачку и Норвешку. Немали број Срба доведених из Јасеновца, пошто су проглашени радно неспособнима, враћени су у јасеновачки логор, где су и убијени. Комунисти и политички неистомишљеници слати су у Аушвиц и Маутхаузен.

У овом другом периоду, према историчару Милану Кољанину, 31.972 затвореника прошла су кроз логор, од чега је око 10.600 у самом логору умрло или убијено. Највише заточеника било је са Козаре, после немачке војне офанзиве, у лето 1942.

За премлаћивања и вешања служио је Мађарски павиљон, а Турски је био мртвачница. Тукли су их и стражари и логорско обезбеђење, састављено од самих логораша (што ће се касније показати као врло ефикано на Голом отоку). Већина логораша били су мушкарци, али било је и око 1.500 жена.

FOTO: Arhiva novosti

Први београдски сајам, пре Другог светског рата


Старо сајмиште је споменик културе од 1987. године, али је седамдесет година упорно пропадало. Комплекс је тешко био оштећен и у шестоаприлском бомбардовању 1941. и савезничком, 18. маја 1944.

После рата, на овом простору су отворени уметнички атељеи, касније је радила и теретана, па ресторан, а многи људи су ту и живели, махом нелегално.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

ОСТАВКА? АЈДЕ, СЛЕДЕЋЕ ПИТАЊЕ... Прва изјава Пиксија након слетања у Београд