КОЛИКА ЈЕ ОДГОВОРНОСТ ПОРОДИЦЕ Ево шта кажу стручњаци - дете се плаши уколико не може да испуни очекивања

Новости онлине

04. 05. 2023. у 15:52

ПОСЛЕ трагедије која се догодила у ОШ „Владислав Рибникар” у Београду, када је 13-годишњи дечак у школи убио осморо ученика и радника обезбеђења и ранио још шесторо деце и наставницу, главна тема у друштву је колика је одговорност породице и да ли је она кључна у превенцији оваквих догађаја.

КОЛИКА ЈЕ ОДГОВОРНОСТ ПОРОДИЦЕ Ево шта кажу стручњаци - дете се плаши уколико не може да испуни очекивања

Фото: З. Јовановић

Психијатар из Центра за младе специјалне болнице зависности у Драјзеровој Катарина Црнић каже за Танјуг да је породица та која мора да прати промене у понашању детета и апелује да родитељи обрате више пажње на сигнале, који, како каже, увек постоје.  

"Просто можемо да кажемо да је то нека повученост, промена у понашању, можемо да кажемо да понашање у правцу претеране отворености или у правцу повучености је сигнал, морамо пратити нашу децу, морамо бити у контакту са њима, питати, преиспитивати, дати подршку и да знају да нама као родитељима треба да се поверавају", истиче она.

Психијатар Невена Чаловска истиче за Танјуг да је оно што до сада знамо и што је дефинитивно неприхватљиво, а што је, објашњава, било веома угрожавајуће за развој овог детета је што је прошао кроз малтене војну обуку у стрељани, у коју га је водио родитељ. То је, наглашава, нешто што дефинитивно не сме да се понавља.

Породични терапеут Вера Деспотовић оценила је за Танјуг да је током развоја једне младе особе породица пресудно важна, иако у неком периоду вршњаци преузму доминантну улогу у њиховим животима.

 "Када слушамо ове стравичне информације, некако ми делује немогуће да није било знакова који су указивали да дете има озбиљне психичке проблеме", навела је она.

Додаје да се често у медијима наводи кад се догоде неке трагичне ситуације да нико ништа није приметио.

 "Ја у то сумњам и несхватљиво је како родитељи не реагују када виде да је то дете отцепљено и да немају с њим комуникацију, јер постоје различити начини да одреагују када виде да се тако нешто догађа", каже Деспотовићева.

Истиче да се та комуникација гради и да је важно да родитељ буде отворен, а не престрог или превише амбициозан, јер се дете плаши уколико не може да испуни очекивања.

Директорка удружења "Родитељ" Гордана Племић каже за Танјуг да је све сигнал за одређени проблем и да морамо стално да посматрамо децу.

"Родитељи, све су сигнали, морате да посматрате сваки дан децу, сигнал је и повученост и претерана агресивност, али и радост, све може бити, морамо да научимо да разговарамо и то нам је највећи проблем", истакла је она.

Додала је да врло ретко слушамо децу и да имамо само одређена питања за школу и обавезе, а питање "како је" и да га истински чујемо – можда би помогло и да приметимо да се са нашим дететом дешава нешто.

Племић истиче да би родитељи требало да се упознају са дигиталним светом и његовим садржајем јер, како је рекла, што боље упознамо интернет на којем деца проводе добар део свог слободног времена, то је већа шанса да им помогнемо.

Председница удружења ''Маме су закон'' Татјана Мацура каже да оно што породице најпре треба да ураде јесте да разговарају са децом и да је више него икад важно да се ''степен поверења'' подигне на што је могуће виши ниво.

''Очигледно да ни ближа околина, ни другови, ни родитељи, ни наставници, нису знали шта се дешава. Наравно, огромна је и одговорност медија у наредном периоду, начин на који ће извештавати, пошто ће се о овој теми јако много говорити, да се не улази превише у детаље и друго. Разговор, разговор и разговор, мислим да је то кључ превенције како да до ових ситуација не долази'', рекла је Мацура за Танјуг.

 Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић изјавила је за Танјуг да би родитељи требало да нађу више времена за своју децу, да их слушају, али и посматрају.

 "Неће вам они тек тако све рећи са врата, имам тај и тај проблем, морају да вам верују и ви да их посматрате. По кораку како улазе у кућу. Мислим да ће данас поверење и искреност постати оно што је био новац, ништа не може да буде исто", рекла је повереница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

МА, КАКВА НБА ЛИГА, ХОЋУ ДА ИГРАМ У СРБИЈИ! Звезда Русије изненадила многе