ДАНАС СЛАВИМО ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА: Ово су обичаји за које се верује да их ваља испоштовати

В.Н.

24. 05. 2023. у 07:16

СРПСКА православна црква данас прославља Свету браћу Ћирила и Методија, који су ширили хришћанску веру и писменост међу Словенима. Празник је у црквеном календару обележен црвеним словом, што значи да спада у заповедне светковине.

ДАНАС СЛАВИМО ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА: Ово су обичаји за које се верује да их ваља испоштовати

Фото: Википедија/Јавно власништво

Ова два брата рођена су у Солуну, у кући знаменитих и богатих родитеља. Старији брат Методије провео је као официр десет година међу Словенима (македонским) и тако научио словенски језик. По повратку у Грчку замонашио се, а мало после тога придружио му се и млађи брат Ћирило (Константин). Када је хазарски цар Каган тражио од цара Михаила проповеднике хришћанства, цар му је послао браћу Ћирила и Методија.

Они су убедили прво Кагана, а затим и много народа превели у хришћанство. По повратку у Цариград саставили су словенску азбуку од 38 слова и почели да преводе црквене књиге са грчког на словенски. На позив кнеза Растислава отишли су у Моравију да шире Христову веру, а умножене црквене књиге поделили су свештеницима да уче омладину. Византијски мисионари отишли су и у Србију, која је хришћанство прихватила у другој половини ИX века, око 867-874. године.

Народна веровања

Народна веровања кажу не ваља прати веш, усисавати по кући, нити радити било какве тешке послове. Добро је на данашњи дан деца да читају књиге, како би добро учили током целе године. Ако сте студент, и за вас важи ово.

Србија је, такође, лежала на граници између Источног и Западног хришћанства, али је после периода неодлучности следила пример Бугарске а не Моравске, и дошла је под окриље Цариграда. И овде су уведене словенске богослужбене књиге, а развила се и словенско–византијска култура. Српска црква добила је делимичну самосталност под Светим Савом (1176-1235), највећим српским националним светитељем, који је 1219. године у Никеји посвећен за архиепископа Србије.

Године 1346. проглашена је Српска патријаршија коју је Цариградска црква признала 1375. године. На папин позив стигли су у Рим, где се Ћирило разболео и умро 14. фебруара 869. године. Методије се потом вратио у Моравију и наставио са ширењем вере међу Словенима све до упокојења 6. априла 885. године.

Његово дело наставили су његови ученици са Светим Климентом као епископом на челу. Прешли су Дунав и стигли на југ, у Македонију (Охрид) и ту продужили започети посао браће Ћирила и Методија. Називају се још и равноапостолним светитељима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ПРОВОЦИРАЈУ, А СРБИН НА ТАПЕТУ?! Скандал не јењава!