СВЕ ВИШЕ ИЗБЕГЛИЦА И МИГРАНАТА: Кроз Србију у 2022. прошло 124.000 људи, 322 тражило, а 30 добило азил
КРОЗ Србију су прошле године прошле 124.000 избеглица и миграната, од којих је 4.000 изразило намеру да тражи азил, рекла је Светлана Велимировић, заменица комесара за избеглице и миграције у Србији, поводом 20. јуна, Светског дана избеглица.
Од тог броја свега 322 је поднело захтев за међународну заштиту, док их је 30 азил и добило.
- Осим тога, у Србији и даље имамо око 20.000 људи са простора бивше Југославије који имају статус избеглица, а ту су и људи враћени у поступку реадмисије - каже Велимировићева. - Наша земља је свим избеглицама омогућила прихват, склониште и храну, а у сарадњи са УНХЦР-ом и улазак у процедуру за тражење заштите.
Један од проблема за ову популацију био је проналазак запослења, па је недавно формирана мрежа приватних предузећа за лакше запошљавање избеглих.
УГОВОР ЗА 195 СЕОСКИХ КУЋА
КОМЕСАРИЈАТ за избеглице потписао је јуче уговоре са 55 локалних самоуправа за куповину 195 сеоских домаћинстава намењених решавању стамбеног питања избеглица и интерно расељених. Комесарка Наташа Станисављевић навела је да су се општине, са којима су потписани уговори, пријавиле на јавни позив Комесаријата. Потписани су и уговори за доделу 134 пакета грађевинског материјала. За та два јавна позива укупно је издвојено око 400 милиона динара.
Да је задржавање људи у Србији све краће потврдио је Марко Милановић, директор Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС, који је партнер Комесаријату за избеглице. Према његовим речима, останак у нашој земљи је са просечно 30 дана спуштен на 16. Лане је дошло до наглог повећања броја ирегуларних прелазака граница са ЕУ, а од оних који су прошли Западнобалканском рутом, на којој се и Србија налази, највише је држављана Авганистана и Сирије, више од половине укупног броја.
- Преко ове руте у ЕУ је прошле године ушло чак 45 одсто свих илегалних миграната (око 145.600). Међу земљама на рути, у Србији је забележен највећи број избеглица и миграната, чак 63 одсто - казао је Милановић.
Главне земље дестинације су Немачка, Италија и Француска.
- Према споразумима о реадмисији, током прошле године Србија је прихватила 617 особа, а из наше земље је протерано 190 - истакао је Милановић.
Соуфане Адјали, представник Високог комесара УН за избеглице у Србији, каже да је у свету на крају прошле године регистровано 108 милиона људи који су присилно напустили своје домове, а очекује се да ће их убрзо, после догађаја у Судану, бити 110 милиона.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)