НЕЋЕ БИТИ ЕУТАНАЗИЈЕ НАПУШТЕНИХ ПАСА: Удружења за заштиту животиња забринута, из Управе за ветерину поручују да нема разлога
ЕУТАНАЗИЈА напуштених животиња неће бити озакоњена, тврде у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде - Управа за ветерину. Тиме су, надају се, ставили тачку на вести које су се појавиле на појединим порталима и друштвеним мрежама, да нове измене и допуне Закона о добробити животиња крију управо ову замку.

Фото: ЕПА
- Нису тачне информације које поједина удружења пласирају да се закон мења како би се вршила еутаназија напуштених животиња - наводе у овом Министарству. - У том смислу није намера да се достигнути ниво остварених права у постојећем закону на било који начин умањи.
Актуелни закон усвојен је још 2009. године, а измене се раде да би, како кажу у овом ресору, прописи били усклађени са законодавством ЕУ. Ово се односи на добробит животиња на фармама, добробит у време клања, током превоза, добробит животиња које се користе у научне сврхе, добробит оних у зоолошким и мини зоолошком вртовима, као и добробит напуштених животиња.

Фото З. Јовановић
- Како Србија има статус земље кандидата за приступање ЕУ, неопходно је да своје законодавство измени до потпуне транспозиције европског законодавства - кажу у Министарству.
У удружењима за заштиту животиња су, међутим, неповерљиви, пре свега јер је члановима Радне групе за измену закона, коју је формирало Министарство, а који долазе из цивилног сектора, омогућен увид само у део прописа који се односи на прихватилишта за животиње. Они од Министарства траже увид у цео законски акт.
- Имамо бојазан да ће се увести еутаназија напуштених животиња, јер је на састанку Радне групе речено да ће се измене наслонити на покушаје измена 2015. и 2019. године, а знамо да је 2015. било притисака да се проблем напуштених животиња реши еутаназијом - каже за "Новости" Ивона Атанасијевић Стошић из удружења Европска иницијатива ЕИ-17, чланица Радне групе.
ЗАБРАНА ХРАЊЕЊА ГРАДСКИХ ПАСА
ПОСЕБАН проблем су неусклађена подзаконска акта са законима, објашњава Ивона Атанасијевић Стошић. Правила се разликују од једне локалне самоуправе до друге, па тако постоје одлуке појединих градова о ограничењу броја животиња о којима власници могу да брину, о забрани и кажњавању оних који хране градске псе, као и забране приватним ветеринарима да их лече.
Она додаје да је зато важно транспарентно објавити које ће све измене бити унете.
- У Закону би, према нашем мишљењу, требало уредити статус напуштених животиња, јер је то питање сувише опште регулисано. Важна су и питања стерилизације, као и узгајивачница. Узгајивачнице морају да буду стављене под контролу и да плаћају порез. Мора се обезбедити и да у пракси заживи чиповање. Упркос прописима, осамдесет одсто животиња није чиповано, па кад неко избаци пса на улицу, не зна се ко је то урадио - наглашава наша саговорница, и додаје да би требало решити и питање "нелегалних приватних шинтераја".

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)