ОДРЖАНА ОБУКА ЗА РАД У СИСТЕМУ "ЧУВАМ ТЕ": Потенцијалне пријаве ће се решавати још брже, како би држава ефикасније реаговала
МИНИСТАР информисања и телекомуникација, Михаило Јовановић, министарка за бригу о породици и демографију, Дарија Кисић и в.д. министра просвете, Ђорђе Милићевић, одржали су уводна обраћања учесницима обуке за рад у систему "Чувам те", у Аранђеловцу.

Фото: Марина Јанчевић
- Влада Републике Србије, на челу са председницом Владе Аном Брнабић, је 2021. године, пустила у рад платформу "Чувам те", прву Националну платформу за превенцију и заштиту од вршњачког насиља у Србији. Ова платформа је јединствено и поуздано место где сви грађани, деца и наставници могу да се информишу и нађу одговоре и савете за различите ситуације у развоју, усмеравању и подршци деци, као и да изврше онлајн пријаву насиља. У ту сврху смо умрежили око 2.700 ентитета – све основне и средње школе, центре за социјални рад и службе социјалне заштите, полицијске станице, здравствене установе, надлежне ресорне инспекције и основна и виша јавна тужилаштва.
- До сада је организовано више онлајн обука за установе образовања и васпитања, као и центре за социјални рад, а данас опет идемо корак даље и организујемо прву обуку уживо за запослене у јавним институцијама који раде на платформи како би потенцијалне пријаве још брже решавали, како би држава ефикасније деловала и спречавала сваки облик насиља - истакао је министар Јовановић.
- Република Србија има нулту толеранцију на сваки облик насиља, а у борби против насиља сви треба да буду сложни и удружени. Безбедност деце јесте и треба да буде приоритет свима, зато су све наше активности усмерене ка повећању степена њихове безбедности. Ова платформа је још један у низу корака државе којим показује да жели да заштити сваког грађанина, а посебно децу - рекла је министарка Кисић и позвала центре за социјални рад да благовремено уносе све пријаве насиља на платформу "Чувам те" и да реагују одмах по свакој пријави.
- Свесни смо да се кроз систем образовања преламају различити друштвени проблеми -проблеми вредносног система, породично насиље и други облици ризичног понашања, али исто тако знамо да систем образовања не може да пружи одговарајући одговор без подршке других система. Када говоримо о вршњачком насиљу, морамо нагласити да је реч о сложеном друштвеном феномену у чијој превенцији и заштити је неопходно поступање свих нас, свих надлежних система и установа, сваког појединца и целокупне заједнице - навео је министар Милићевић.
Поводом увођења изузетно важне функционалности на платформи "Чувам те", која је омогућила грађанима, деци, али и просветним радницима да насиље пријаве онлајн, Министарство информисања и телекомуникација, Министарство просвете, Министарство за бригу о породици и демографију и Канцеларија за информационе технологије и еУправу у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) организовали су прву обуку уживо за кориснике система "Чувам те". На обуци ће присуствовати корисници система из установа васпитања и образовања и центри за социјални рад, око 250 учесника из целе Србије, који ће заједно са предавачима проћи све процесе и функционалне делове система како би се кроз интерактивни рад обучили да ефикасно и квалитетно решавају пријаве насиља које им пристигну.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (1)