КАКО ДА ПРЕЖИВИТЕ ДОЛАЗАК "ЛУЦИФЕРА": Ускоро нас очекује прави врели талас из Африке - стручњаци саветују како да се заштитимо
МЕТЕОРОЛОЗИ су најавили да ће ове седмице бити промењиво време, повремено уз кишу и пљускове, и температуре ће у односу на претходна два дана бити у паду, међутим, већ за недељу дана се очекује нови топлотни талас који ће повећати знатно живу у термометру, и до +40 степени, а на то ће највећи утицај имати прилив топлог афричког ваздуха и антициклона по имену “Луцифер”.

Фото: Танјуг
Високе температуре могу да утичу на физичко и психичко здравље, и да се не би осећали изнурено, малаксало, декоцентрисано, у Центру за промоцију здравља суботичког Завода за јавно здравље, саветују да је неопходно направити пријатну микро климу у простору у којем боравимо, пише "Блиц".
Правилно и рационално коришћење
Специјалиста социјалне медицине Зорице В. Драгаш подсећа да је последњих година временска прогноза све значајнија информација у нашем свакодневном животу.
- Пријатна микро клима се остварује проветравањем ноћу, постављањем застора дању, ролетни, припремом хране и кувањем предвече, а уколико је заиста потребно и правилним коришћењем клима уређаја. Коришћење ових уређаја треба да буде рационално и корисно је да се простор хлади када нико не борави у њему. Најбоље је када су клима уређаји постављени тако да омогућавају индиректно хлађење простора – каже др Зорица В. Драгаш.
Обавезно је поштовање температурне разлике између климатизоване и неклиматизоване средине, која не сме да буде већа од 5 до 7 степени Целзијуса, или према неким ауторима од 8 до 10 степени.
Квалитет ваздуха
- Такође је потребно поштовање периода за аклиматизацију особе. Треба избегавати нагле промене температуре ваздуха због честих и наглих прелазака из климатизованих у неклиматизоване просторије, или у спољашњу средину. Квалитет ваздуха је веома важан, како микроклиматски, влажност и температуре, тако и микробиолошки, бактерије, вируси, гљивице. Хигијена простора је веома важна, пошто струјање ваздуха подиже прашину, па су могуће алергијске реакције или инфекције дисајних путева. Редовно одржавање, чишћење, прање, дезинфекција, и сервисирање, замена филтера, је такође битна да клима уређај не би био ризик за здравље – закључује др Драгаш.
Препоручујемо

ВИКЕНД ГУЖВЕ НЕ ЈЕЊАВАЈУ: Чекање у колони на граничним прелазима траје и по сат времена
08. 07. 2023. у 12:19

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (3)