КАКО ДА ПРЕЖИВИТЕ ДОЛАЗАК "ЛУЦИФЕРА": Ускоро нас очекује прави врели талас из Африке - стручњаци саветују како да се заштитимо
МЕТЕОРОЛОЗИ су најавили да ће ове седмице бити промењиво време, повремено уз кишу и пљускове, и температуре ће у односу на претходна два дана бити у паду, међутим, већ за недељу дана се очекује нови топлотни талас који ће повећати знатно живу у термометру, и до +40 степени, а на то ће највећи утицај имати прилив топлог афричког ваздуха и антициклона по имену “Луцифер”.

Фото: Танјуг
Високе температуре могу да утичу на физичко и психичко здравље, и да се не би осећали изнурено, малаксало, декоцентрисано, у Центру за промоцију здравља суботичког Завода за јавно здравље, саветују да је неопходно направити пријатну микро климу у простору у којем боравимо, пише "Блиц".
Правилно и рационално коришћење
Специјалиста социјалне медицине Зорице В. Драгаш подсећа да је последњих година временска прогноза све значајнија информација у нашем свакодневном животу.
- Пријатна микро клима се остварује проветравањем ноћу, постављањем застора дању, ролетни, припремом хране и кувањем предвече, а уколико је заиста потребно и правилним коришћењем клима уређаја. Коришћење ових уређаја треба да буде рационално и корисно је да се простор хлади када нико не борави у њему. Најбоље је када су клима уређаји постављени тако да омогућавају индиректно хлађење простора – каже др Зорица В. Драгаш.
Обавезно је поштовање температурне разлике између климатизоване и неклиматизоване средине, која не сме да буде већа од 5 до 7 степени Целзијуса, или према неким ауторима од 8 до 10 степени.
Квалитет ваздуха
- Такође је потребно поштовање периода за аклиматизацију особе. Треба избегавати нагле промене температуре ваздуха због честих и наглих прелазака из климатизованих у неклиматизоване просторије, или у спољашњу средину. Квалитет ваздуха је веома важан, како микроклиматски, влажност и температуре, тако и микробиолошки, бактерије, вируси, гљивице. Хигијена простора је веома важна, пошто струјање ваздуха подиже прашину, па су могуће алергијске реакције или инфекције дисајних путева. Редовно одржавање, чишћење, прање, дезинфекција, и сервисирање, замена филтера, је такође битна да клима уређај не би био ризик за здравље – закључује др Драгаш.
Препоручујемо

ВИКЕНД ГУЖВЕ НЕ ЈЕЊАВАЈУ: Чекање у колони на граничним прелазима траје и по сат времена
08. 07. 2023. у 12:19

СКАНДАЛ: Макрону супруга ударила шамар, камера све снимила?! Огласила се Јелисејска палата (ВИДЕО)
ДОЛАЗАК француског председника Емануела Макрона у Ханој изазвао је буру на друштвеним мрежама након што је објављен снимак који приказује његову супругу Брижит како му, чини се, удара лице с обе руке у тренутку отварања врата председничког авиона. Иако је снимак прво доведен у питање, Јелисејска палата га је касније потврдила као аутентичан.
26. 05. 2025. у 09:54

ПАО КЉУЧАН ДОГОВОР У НАТО, ПРИСТАО И ОРБАН: Али све би могла да блокира држава од које нико то није очекивао
МАЛО ко је могао да предвиди да највећи изазов јединству унутар НАТО-а неће бити Орбанова Мађарска или Фицова Словачка, него ни мање, ни више него - Шпанија. Али, тако је.
26. 05. 2025. у 07:36

ЛЕПА (85) НИКАД НИЈЕ БОЛЕСНА: Открила коју намирницу никад не једе и како се најрадије храни
ЛЕГЕНДА народне музике, Лепа Лукић, поносно носи својих 85 година, а за њено добро здравствено стање и младоликост заслужни су њена ведра природа, јак имунитет и генетика коју је наследила од мајке.
26. 05. 2025. у 10:11
Коментари (3)