ЛУЦИФЕР "ПРЖИ" И СРБИЈУ: Тропске врућине и наредних дана - шта каже закон

Новости онлине

13. 07. 2023. у 14:22

У СРБИЈИ су почеле тропске врућине, данас се очекује 37 степени, а грађани се питају да ли се може увести ванредна ситуација због високих температура.

ЛУЦИФЕР ПРЖИ И СРБИЈУ: Тропске врућине и наредних дана - шта каже закон

Фото: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Топлотни талас је стигао у Србију, антициклон "Кербер" хара јужном и југоисточном Европом, однео је и прву жртву у Италији, а Грчка је објавила мере заштите становништва и туриста од великих температура. У тој земљи у неким местима данас и наредних дана жива прелази 40 степени!

Што се тиче Србије, данас ће максимална температура бити 37 степени, а поподне би требало да падне киша и да мало "охлади". Због високих температура, грађани се питају да ли је могуће увести одређене мере, односно да ли је могуће увођење ванредне ситуације због врућина.

Према временској прогнози, у наредним данима ће температура бити око 35 степени, а у понедељак би чак требало у појединим местима у Србији да буде и 40! Само у петак се очекује благи пад температуре, уз могућу појаву пљускова са грмљавином.

Која је процедура увођења ванредног стања у случају високих температура?

Иако је у народу распрострањено мишљење да се ванредна ситуација уводи чим температура пређе 40 степени, Закон ипак каже другачије. Тачније, Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама не дефинише одређену температуру као граничну за увођење ванредне ситуације, већ се ради о реаговању уколико потрају екстремне врућине дуже од 15 дана.

Превентивне мере у Београду

Град Београд и Градски штаб за ванредне ситуације су у Београду започели предузимање превентивних мера због високих температура које нас очекују и наредних дана. Очекују се тропске ноћи са температуром од 22 до 24 степена, а у току дана би могло да буде чак и 40.

Због тога, почевши од данас, биће постављене цистерне са водом за пиће на више локација у граду. Цистерне ће бити постављене на Тргу Николе Пашића и Тргу републике – код ТЦ "Стакленац”, на Зеленом венцу, на Београдском сајму – смер ка Чукарици, код ГО Нови Београд – кружни ток уз зграду ове општине, као и у Улици цара Душана у Земуну, код окретнице линија јавног градског превоза.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом

ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом

ДИРЕКТОРКА националне обавештајне службе (ДНИ) Тулси Габард рекла је да верује у постојање ванземаљаца, али је истакла да мора да буде "опрезна" у вези с оним што износи у јавност, будући да има приступ великом броју поверљивих информација.

06. 08. 2025. у 17:35

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ РАТ ОКОНЧА! Зеленски изнео три украјинска захтева за дугорочни мир са Русијом

"ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ РАТ ОКОНЧА!" Зеленски изнео три украјинска захтева за дугорочни мир са Русијом

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски огласио се након што је договорен састанак Владимира Путина и Доналда Трампа и открио шта су његови циљеви на мировним преговорима.

07. 08. 2025. у 16:00

Коментари (2)

ПОЉСКИ НАВИЈАЧИ РАСПАМЕТИЛИ СРБЕ: Ево шта су урадили на утакмици Лех Познањ - Црвена звезда