ЕЛЕКТРОДОМ СУ УМИРИЛИ "ЛУДО" СРЦЕ: Формирањем тима за аблације на ВМА повећавају се шансе за брже збрињавање пацијената
КЛИНИКА за кардиологију Војномедицинске академије, чији лекари се последњих година едукују и за најмлађу, али и најкомпликованију, и најзначајнију област у кардиологији - електрофизиологију срца, оформила је потпуно самосталан тим за интервенцију радиофреквентне аблације.

Фото: Новости
Они су пре неколико година почели да спроводе ове процедуре, али уз помоћ колега из других установа. Сада су први пут самостално, успешно извели ову процедуру лечења аритмије, поремећаја срчаног ритма од којег у Србији пати 150.000 људи.
- Што се тиче електрофизиологије и интервенција типа радиофреквентних аблација, ми смо од 2017. године почели са тим процедурама, али нисмо били самостални - каже доцент др Зоран Јовић, начелник Клинике за кардиологију.

Фото: Новости
Војномедицинска академија има дугу традицију аритмологије, а развој електрофизиолошке службе започет је доста рано.
- Из техничких разлога тај развој је у једном периоду стао, али је поново покренут почетком ове године, захваљујући колегама из Клиничког центра Србије и колегама из Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, у којима смо и ја и моје колеге школовани за такву врсту процедура - каже потпуковник доктор Ивица Ђурић, начелник Одсека за електрофизиологију и аритмије.
- Сада смо први пут самостално извели процедуру лечења једне комплексније преткоморске аритмије, суправентикуларне тахикардије.
Како истиче доктор Ђурић, сама процедура је протекла добро, пацијент се добро осећа и редовно се јавља на контроле.
- Ова процедура захтева и присуство инжењера из компанија, којима се овом приликом захваљујемо на сарадњи, јер без њих нема развоја електрофизиологије у Србији. Надамо се да ћемо у будућности моћи да повећамо број ових процедура, јер су оне у Србији јако потребне, с обзиром на то да врло мали број центара уопште ради електрофизиологију, а нарочито комплексне процедуре у електрофизиологији - наводи др Ђурић.

Фото: Новости
Стручњаци су уверени да особа са аритмијама има више од 150.000 регистрованих, али тачан број није познат због техничких недостатака у сегменту дијагностиковања аритмије, као и недостатака у људству.
Неопходна је добра процена да ли болесник може бити лечен једном таквом процедуром, која, с обзиром на инвазивност, носи и одређене ризике. Ипак, у питању је најсавршенији облик лечења за који у Србији постоје дуге листе чекања. То је био један од разлога да се и Војномедицинска академија, са идејом да помогне и да се ове листе чекања смање, прикључи великим центрима који ову процедуру раде дуги низ година.
- Успех процедура, у зависности од аритмије коју лечимо, може да буде и изнад 95 процената, као што је случај са нашим првим пацијентом, али неке друге аритмије, попут атријалне фибрилације, која је најчешћа аритмија не само у нашој него и у европској популацији, лече се такође интервентном електрофизиолошком процедуром, аблацијом плућних вена, са успехом који варира, а у просеку је 60 одсто - каже др Ђурић.
Препоручујемо

ИСПУЊЕНО ОБЕЋАЊЕ ВУЧИЋА: Мали Лав добија спасоносни лек о трошку државе - мајка дечака за "Новости" потврдила лепу вест
14. 07. 2023. у 10:10 >> 10:11

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

КРАХ БРАКА НАКОН 14 ГОДИНА? Вилијам ангажовао адвокатску фирму која је разводила Дајану и Чарлса
ВАЖИЛИ су за најскладнији краљевски пар, а у последње две године мало-мало шушка се о могућим проблемима и потенцијалном разводу.
04. 04. 2025. у 20:19
Коментари (1)