ЗНАЧАЈ ДЕКАРБОНИЗАЦИЈЕ

Промо

19. 07. 2023. у 10:00

ДЕКАРБОНИЗАЦИЈА је процес смањења или елиминисања емисије угљеника из одређеног процеса или сектора привреде, представља један од пет стубова Зелене агенде, део Зеленог договора и саставни је део планова Европске комисије за спречавање климатских промена и очување животне средине.

ЗНАЧАЈ ДЕКАРБОНИЗАЦИЈЕ

Фото: Промо

Ако желимо да избегнемо најгоре последице климатских промена, морамо да смањимо емисије гасова стаклене баште што је више могуће. Стручњаци процењују да планета треба да постигне нето нулте емисије до 2050. године да би имала било какве шансе да задржи глобално загревање на 1,5 степена Целзијуса изнад прединдустријских нивоа, што захтева уску сарадњу свих заинтересованих страна – најпре државе и привреде.

Процес декарбонизације привреде подразумева смањење емисије гасова стаклене баште, што се може урадити на више начина, али обично укључује прелазак на чистије/обновљиве изворе енергије или усвајање енергетски ефикасније праксе.

У новој, одрживој, економији, од компанија се очекује да спроводе процес декарбонизације, како би  унапредиле пословне праксе које нису у складу са циљевима одрживости. Декарбонизација може укључивати промене у технологији, понашању или политици, са крајњим циљем да се смањи емисија угљеника и предузму неопходни кораци за ограничавање глобалног загревања.
Што више користимо методе декарбонизације да смањимо глобалне емисије гасова стаклене баште, већа је вероватноћа да ћемо моћи да се заштитимо од непожељних ефеката климатских промена.

Шта енергетска транзиција значи у пракси и како је компаније спроводе?

Када је Србија у питању, у компанији НИС наводе да енергетска транзиција за њих није новина и да је спроводе већ годинама.

НИС је крајем маја објавио 13. узастопни верификовани Извештај о одрживом развоју за 2022. годину под симболичним слоганом „Наша одржива заједница“. НИС својим пословањем доприноси остварењу 12 од 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација, а међу овим циљевима су и они који се тичу заштите животне средине и пружања доприноса заустављању климатских промена.

Пре свега, НИС је у последњих 10 година смањио емисије загађујућих материја у ваздух за чак 90 одсто. Пројекти из ове области реализовани су у свим сегментима пословања, а највише у Рафинерији нафте Панчево, која је први енергетски објекат у Србији који је добио интегрисану ИППЦ дозволу, што значи да су сви производни процеси усклађени са највишим домаћим и европским еколошким стандардима.

Поред тога, НИС је на нафтним и гасним пољима у Србији изградио мини електране у којима се каптажни гас који се раније спаљивао на бакљи сада користи за производњу електричне и топлотне енергије. Такође, НИС доприноси декарбонизацији и кроз реализацију пројекта утискивања издвојеног угљен-диоксида у лежишта, чиме се додатно смањују емисије гасова.

У намери да додатно диверзификује пословање и убрза енергетску транзицију, компанија НИС је прошле године формирала Блок „Енергетика”.
У 2022. години рад је започела и ТЕ-ТО Панчево, прва гасно-парна електрана у Србији, намењена за комбиновану производњу електричне и топлотне енергије на бази природног гаса као еколошки прихватљивијег горива.

Спроводећи своју зелену агенду, НИС је почео и уградњу соларних панела на бензинским станицама у нашој земљи. До сада је овај пројекат реализован на 15 станица за снабдевање горивом. Употребом соларних панела укупна уштеда у набавци електричне енергије износиће око 600 МWх на годишњем нивоу, док се смањење емисије угљен-диоксида процењује на више од 600 тона годишње.

Поред тога, компанија велику пажњу посвећује и енергетској ефикасности, тако да је НИС од 2012. до 2022. године остварио укупно повећање енергетске ефикасности за 33 одсто, што такође доприноси рационалнијој употреби ресурса и заштити животне средине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!