ДВОЈЕ ОБОЛЕЛИХ ОД ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА: Огласили се из Института Батут
НА територији Србије регистрована су два потврђена случаја оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, саопштио је Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".

Фото: Free Images Pixabay
Из "Батута" је прецизирано да су оболеле особе са територија Западнобачког и Јужнобачког округа и да су у питању подаци који су до јуче достављени из Националне референтне лабораторије за АРБО вирусе и хеморагичне грознице Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".
"Институт за јавно здравље Војводине" саопштио је да је реч о пацијентима из Сомбора и Новог Сада. Како се наводи, они се налазе на болничком лечењу и доброг су општег стања.
Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца, подсећа "Батут".
Период од убода инфицираног комарца до појаве болести траје од два до 14 дана, а у највећем броју случајева инфицирана особа нема никаквих симптома ни знакова болести.
Код око 20 одсто инфицираних јавља се блага болест, слична грипу, уз повишену телесну температуру, главобољу, малаксалост, слабост, болове у зглобовима и мишићима, која пролази без последица након пет до седам дана.
Могу се јавити и осип на трупу и екстремитетима, увећање лимфних жлезда и пролив. Мање од један одсто инфицираних особа развија тешку форму болести, која се може манифестовати као упала мозга или можданица, наводи "Батут" и саветује да се у случају појаве било каквих симптома треба јавити изабраном лекару.
Како наводе, главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Culex pipiens, врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.
У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, "Батут" препоручује примену мера личне заштите од убода комараца, употребу репелената на откривеним деловима тела, ношење комотне одеће дугих рукава и ногавица, светле боје.
Институт саветује и избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца - у сумрак и у зору, избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.
Препоручује се употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, или боравити у климатизованим просторима.
БОНУС ВИДЕО: ОТКРИВЕН РИМСКИ ТИТАНИК У ВИМИНАЦИЈУМУ: Археолози кажу да је пловило било дуже од 20 метара

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)