СВАКИ СЕДМИ У ИНВАЛИДСКОЈ ПЕНЗИЈИ: Некада је трећина свих који заврше радни век одлазила због болести, данас је број тих решења преполовљен

ОД 1.646.188 пензионера у Србији, њих 236.404 су инвалидски. Фонду ПИО сваке године стиже око 13.000 нових захтева, али једва да половина буде усвојена.

СВАКИ СЕДМИ У ИНВАЛИДСКОЈ ПЕНЗИЈИ: Некада је трећина свих који заврше радни век одлазила због болести, данас је број тих решења преполовљен

Фото Танјуг

Пре само две деценије, показује статистика, Србија је имала око 420.000 инвалидских пензионера.

Александар Милошевић, заменик директора Републичког фонда за пензијско-инвалидско осигурање, недавно је рекао за Јавни сервис да је ових 13.000 захтева за инвалидску пензију који стижу годишње у Републички фонд ПИО само петина свих захтева који стижу за вештачење лекарима. Њихови лекари, осим инвалидске пензије, вештаче и телесна оштећења, туђу негу и помоћ центара за социјални рад, итд.

Најчешћи узрок за тражење превремене пензије, у чак трећини случајева, јесу канцери. Следе болести крвотока, а око 10 одсто захтева тиче се душевних поремећаја. Проходност за инвалидску пензију је око 50 одсто.

- Уколико немате све услове за инвалидску пензију, наши лекари вам неће дати право на њу, већ ће написати да лечење није завршено и посаветоваће особу да кроз боловање или још мало неког рада оствари своје право - објаснио је Милошевић.

Фото АП

 

Критеријуми за превремено пензионисање први пут су пооштрени 2003. године, а затим и 2014. године, када је број драстично смањен. Пре две деценије промењен је закон, у моменту када је готово трећина укупног броја пензионера у Србији била пензионисана по основу инвалидности. Данас тај проценат, према речима Милоша Грабунџије из Синдиката пензионера Независност, износи 14,36 одсто.

После ванредне ревизије, испоставило се да је било много малверзација, па је укинуто неколико стотина пензија. Зато сада сваки налаз који вештаци раде у Фонду ПИО, обавезно иде на ревизију и контролу.

НЕОПХОДНИ УСЛОВИ

ПРАВО на инвалидску пензију имају они чији је узрок инвалидности повреда на раду или професионално обољење, без обзира на дужину стажа. Ако је инвалидност последица болести или повреде ван рада, потребно је најмање пет година радног стажа осигурања. Изузетак су они осигураници код којих је инвалидност настала пре тридесете године живота. У том случају, ако имају до 20 година живота, потребна је најмање једна година стажа осигурања, до 25 година потребне су две године стажа и до 30 година потребне су три године.

- Просечна инвалидска пензија износи 35.043 динара - каже Грабунџија. - Код већине је много мање, а тај износ добијају уз туђу негу и помоћ. Њима највише новца одлази на лекове, а управо за њих имају најмање. Недавно нам је долазио млад човек који је страдао на грађевини. Има 13,5 година стажа и он је, рецимо, добио инвалидску пензију, али она, кад се одбије туђа нега, износи свега 21.000 - каже Грабунџија.

Он додаје и да су од јануара до маја ове године инвалидске пензије порасле за 21,42 одсто. Међутим, многи не успевају да их добију, па проблем решавају или константним боловањима или, како каже, запошљавањем на одређено време. Упркос томе они се, према Грабунџијиним речима, не обраћају за помоћ да би евентуално покренули судски спор.

Подаци Фонда ПИО показују да мушкарци инвалидску пензију просечно уживају 20 година, а жене 23. Ови пензионери оба пола просечно су прошле године имали 74 године у моменту када су преминули.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЦЕО ДЕНВЕР У ШОКУ ПОСЛЕ ПОБЕДЕ! Звезда клуба није знала правила, сад сви стрепе од одлуке НБА лиге!