32 ГОДИНЕ ОД ДИВЉАЊА "ЗЕНГИ" ПО ЦАПРАШКИМ СЕЛИМА: Убијено 15 српских цивила, више десетина рањено, нико није одговарао

Novosti online

21. 08. 2023. у 15:20

ЈЕДАН од најтежих злочина над Србима на подручју општине Сисак у рату деведесетих десио се 22. августа 1991, у раним јутарњим часовима, када су припадници МУП-а и ЗНГ-а, у транспортерима са ознакама ЈНА протутњали кроз српска села Блињски Кут, Кињачка, Брђане, Чакале, Блињска Греда, Бестрма и Трњани, насумице пуцајући на локално становништво. Том приликом су убили 15 цивила и више десетина ранили, подсећа "Веритас".

32 ГОДИНЕ ОД ДИВЉАЊА ЗЕНГИ ПО ЦАПРАШКИМ СЕЛИМА: Убијено 15 српских цивила, више десетина рањено, нико није одговарао

Portal grada Siska

- У том крвавом походу на српска села зауставили су их мештани села Брђани, који су се, чувши пуцњаву кроз друга села, на брзину организовали и поставили успешну засједу - наводи Саво Штрбац из Документационо-информационог центра "Веритас".

Најмлађа међу убијенима била је Жељка Боиновић (23), по занимању текстилна радница, која је упуцана кроз прозор у соби у Трњанима, у кући свог деде Милоша Вранешевића. Сви убијени, осим Жељке, били су ожењени. Иза њих је остало 32 деце.

После овога догађаја Срби из цапрашких српских села више нису одлазили на посао у Сисак, већ су организовали одбрану својих села и кућа, а ускоро су формирали и општину коју су назвали Цапраг, по подручју на којем се налазе поменута села, са седиштем у Градуси, која је била у саставу РСК.

- До сада нико није кривично одговарао за злочин у цапрашким селима. Кривичну пријаву, коју су поднеле породице убијених против четворице "зенговаца" због кривичног дела ратног злочина против цивилног становништва, у септембру 2006. године одбацило је Жупанијско државно тужилаштво у Сиску. Образложење је било да су њихови рођаци "убијени у оружаном сукобу између паравојних група тзв. САО Крајине и Хрватске војске или су колатерална штета тог оружаног сукоба" - наводи Штрбац.

Фото: Принтсцреен

Саво Штрбац


Тужбе за накнаду штете породица убијених хрватски судови су одбили због застаре и недостатка доказа о суделовању припадника ХВ-а у догађају, с тим да су породице држави дужне да надокнаде парничне трошкове који се крећу и до више хиљада евра.
Неки од тих поступака доспели су и пред Европски суд за људска права у Страсбуру, али их је суд одбацио због протека рока од шест месеци између "последње истражне радње или њихова сазнања о неефикасности истраге на националном нивоу" и подношења захтева том суду.

- Према "Веритасовим" подацима, у Сиску и околним местима, у лето и јесен 1991. године, ликвидирано је најмање 119 лица српске националности, од чега 97 цивила, међу којима 11 жена. Од укупног броја ликвидираних тек их је 40 сахрањено, а за посмртним остацима осталих и даље се трага - констатује Штрбац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКА БРУЈИ О КОНОБАРУ ИЗ НИША: Нашли су га - добио је паре

ХРВАТСКА БРУЈИ О КОНОБАРУ ИЗ НИША: Нашли су га - добио је паре

"УВЕК гледам све с позитивне стране, па тако и посао који радим. Осмех је мој мото. Научио сам да је све у животу онако како ти то сагледаш, ако се жалиш и стално си незадовољан, такав ти је и цео живот."

13. 06. 2024. у 21:30

Коментари (1)

ЕУРО 2024: Почело је! Сви причају о ономе што су Шкоти урадили Србима, Немци шокирани због Русије