ЗАПАДНИ БОГОВИ ЗАУВЕК ПАЛИ НА ТЕМЕ: Аналитичар Данило Копривица о коначном крају колонијализма у Африци
НА почетку предавања аналитичар Данило Копривица указује на чувени филм из 1980. године „Богови су пали на теме“ и пита се да ли се овим урнебесним филмским остварењем може "осликати" тренутна ситуација у Судану, да ли су западни колонијални богови заувек пали на теме и како је дошло крајње време да се, и симболички гледано, стаклена флашица најпопуларнијег безалкохолног пића, као симбол западне цивилизације, заувек баци са ивице амбиса афричког света.
КЦНС
Аутор трибине указује да је затварање врата западним неоколонијалним интересима само почетак краја понижавајуће форме економске експлоатације као и одлучан корак да заувек раскине са обавезним прихватањем већине западних идентитетских вредности.
Колико је француски утицај још увек јак на овим просторима, колика је улога Кине која све више шири свој утицај на подручју Африке и да ли је Владимир Владимирович Путин „нова афричка Мајка Тереза“ или тек мудар партнер који помаже афричком народу а заузврат – истиче Копривица – очекује уранијум, злато, дијаманте и још неке ситнице? Или је, ипак, најмудрија Кина која се у сезони афричких удара најмање оглашава?
Предавање Данила Копривице „Досије Африка данас" може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Препоручујемо
СТИЖЕ ПРОМЕНА И НЕЋЕ ВАМ СЕ СВИДЕТИ: Временска прогноза за понедељак, 16. март
16. 03. 2026. у 00:11
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)